Zuhal Focan genç caz vokalisti Meltem Ege ile konuştu...

Zuhal Focan genç caz vokalisti Meltem Ege ile konuştu...

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Zuhal Focan: Meltem Ege kimdir?

Meltem Ege: Syracuse, New York doğumluyum ama 1991 yılından beri Türkiye’de yaşıyorum. Lisede Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulu’na girdim ve müzik maceram başladı. Bilkent Üniversitesi Müzik Fakültesi Piyano Bölümü mezunuyum, fakat diplomamı almama yakın kalbimi vokale kaptırmış bulundum! Senelerdir Ankara’nın çeşitli mekanlarında çeşitli stillerde söylüyordum, fakat doymayınca soluğu 2007 Nardis Jazz Club Genç Vokal Yarışması’nda aldım ve onlar da beni seçerek Finlandiya’daki 2007 Lady Summertime Vokal Yarışması’na Nardis ve Türkiye temsilcisi olarak yolladılar. Lady Summertime’dan birincilikle beraber “halkın favorisi” ödülünü de aldım.  O sene bir de Berklee College of Music’te Vokal Performans bölümüne burslu olarak başladım. Berklee’de inanılmaz öğretmenlerden ders alma ve bir o kadar inanılmaz müzisyenlerle çalışma firsatı yakaladım. Eğitimimin ikinci yılında, aldığım bir davet üzerine Litvanya’daki 2008 Jazz Voices yarışmasına katılarak oradan da Türkiye adına birincilik aldım. İki ay önce ise elime Berklee College of Music’ten aldığım summa cum laude diplomamı, bölüm birinciliğimi, ödüllerimi, ünvanlarımı ve deneyimlerimi alarak Türkiye’ye dönüş yaptım. Arkası yarın…

Zuhal Focan: Kayıt yapmak gibi bir isteğin, projen var mı? Varsa kimlerle?

Meltem Ege: Berklee’de okurken defalarca okulun muhteşem stüdyolarına giriyor ve değişik sebeplerle bol bol kayıt yapıyorduk, ama hiçbiri bir albüm değildi. Bir de okulun dışında basçı Joe Birmingham’in “Chuggin’ on the Beantown Express” isimli funk albümünde konuk vokalist olarak yer aldım. Kendime has bir albüm yapmayı elbette çok isterim. Stüdyoda olmayı, kayıt ortamlarını çok seviyorum fakat Türkiye’ye daha yeni döndüm ve ilk hedefim bir grup kurarak öncelikle en büyük zevkim olan canlı performanslara odaklanmak. Daha sonra album yapma niyetim(iz) olur ve doğru enerjiyi yakalarsak, neden olmasın! Talepler şimdiden oluyor, içimden bir ses bunun kaçılımaz olduğunu söylüyor.

Zuhal Focan: Genelde (Türkiye’de ve dünyada) caza nasıl bir gelecek öngörüyorsun?

Meltem Ege: İnsanoğlu yaratıcılığını yitirmedikçe caz daima hayatta kalır. Caz, doğduğu gün kok salmış, o günden beri de dallanmış, budaklanmış ve dunyayı sarmış bir müzik türü. Mevsimden mevsime renk değiştirmiş, yaprak dökmüş, çiçek açmış, yıldan yıla ise taze kalmiş, çağa ayak uydurabilmiştir. Sıcak soğuk dinlemeden, kerestecilere aldırmadan. Şimdi de dünya müzikleriyle füzyon halinde gelişmeye, renk değirtirmeye devam ediyor.

Türkiye’de cazın geleceği için çok ümitliyim. Çok başarılı caz müzisyenleri ve dinleyicileri var burada. Yapabileceğimiz bir şey bu müzisyenlerimizi yurtdışına kalıcı olarak kaptırmamak. Egitimleri ve deneyimleri bitince, gidenleri geri döndürmek için sebep yaratmamız gerekiyor. Korkmadan kalplerini ve müziklerini burada sıcak bir seyirciye açabileceklerini, iyi müzisyenlerle çalışacaklarını bilmeliler. Öyle görüyorum ki, Ankara, ciddi bir hızla cazın da başkenti olma yolunda. Bunu anlamak icin daha erken, fakat bunu gerçekten hissediyorum ve görüyorum. Müzisyenler “taraf” tutmak yerine birlikte çalışmaya eğiliyor, birbirlerinden ilham ve güç alarak öğrenmeye ve gelişmeye çalışıyor. Yatırımlar yapılıyor, birbirlerine sahip çıkıyorlar, destek oluyorlar. Bunun günden güne, aydan aya, yıldan yıla artacağına eminim!  Türkiye’ye döndüğüm ve bütün bunların bir parçası olabildiğim için ne kadar mutluyum anlatamam.

Zuhal Focan: Senden sonra yetişen gençlere söylemek istediklerin?

Meltem Ege: “Speculate, emulate, imitate, then create.” Kendinize birini örnek almanın, beğendiğiniz birisi gibi olmak istemenizin, birisi kadar iyi olmak için çalışmanızın hiçbir sakıncası olmadığı gibi yararı bile vardir. Bireysel ve yaratıcı olmanın ilk adımıdır çünkü bu. Ustaları, efsaneleri dinleyin, bir daha dinleyin ve bir daha dinleyin.

Asla vazgeçmeyin, inandığınız şeyin peşinde koşmak risk almak değildir çünkü. Doğru zamanı beklemeden, ŞİMDİ yapın herseyi. Ertelenen çalışmaları, başvuruları, grupları, okumaları ŞİMDİ yapın. Kendinize ve müziğinize güvenin.

Merak etmeyi, soru sormayı, ve araştırmayı asla bırakmayın. “Bilmemek değil, öğrenmemek suçtur” denir ya, birşeyleri bilmediğiniz için endişe etmeyin çünkü herkes kendini yeterince bilmiyormuş gibi hisseder. Müzisyen olmanın güzelliği de budur işte!

Müzikle kalın.

Zuhal Focan
25 Ekim 2010, Pazartesi
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Necdet Bukulmez
    06 Nisan 2012 Pazar 10:29

    Nardis te cok degerli muzisyenler esliginde Meltem Ege"yi dinledim.muthis sesi ama bir o kadar da onemli sahne enerjisi ile hayran biraktirdi herkesi.Birine cazi sevdirmek istiyorsaniz mutlaka Meltem Egeyi de dinletmenizi oneririm. Onder Focan"in harika parcalarinin yer aldigi yeni albumu sabirsizlikla bekliyoruz

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.