Türler arası kesişim armonisi

Türler arası kesişim armonisi

 

Helen Sung with special guest Harlem Quartet; "Quartet +"

 

 

Cazın diğer müziklerle kesişim kümesi müzikal bakımdan bereketli bir alandır. Piyanist ve besteci Helen Sung'ın 2021 yılı albümü karşıma çıkınca merak etmeden duramadım. Her merak ettiğimi yazacak değilim ama bu albüm 'dinle-geç' sınırlarını aşabilen bir albüm bence.

 

 

Yarım asrı geçen caz ile klasik müzik ortak gösterisi bu kez Helen Sung üzerinden nezaketli bir stüdyo kaydına dönüşmüş

 

 

Albüme dair dikkat çeken bir kaç nokta var, hem bu noktaları not düşeyim, hem dışardaki kurşunî havaya bakınca bu müziğe ihtiyacımız olacağını da tahmin ediyorum.

 

Helen Sung, kendi caz dörtlüsüne bir yaylı dörtlüsü olan Harlem Quartet'i dahil etmiş. Kemanlarda Ilmar Gavilan ile Melissa Whigte, viyolada Jaime Amador ve çelloda Felix Umansky'den oluşan dörtlü ile Sung'ın nefeslilerde John Ellis (gitarist olan ile karıştırmayın), kontrbasta David Wong ve davulda Kendrick Scott'dan oluşan kendi dörtlüsüyle kağıt üzerinde iyi hesaplanmış bir karışımı tertemiz bir stüdyo kaydına dönüştürüyorlar.

 

Helen Sung çoğunlukla kendi bestelerini seslendiren biri olarak bilinir ama son çalışmalarında kadın besteciler ağırlıklı çok sesliliğe yöneldiğini biliyoruz. Bu albümde yine böyle bir tercihte bulunmuş ve Toshiko Akiyoshi, Marian McPartland, Geri Allen ve Carla Bley gibi üçü hayatta olmayan, Akiyoshi de 94 yaşında olan önemli isimlerin bestelerini repertuvarına dahil etmiş.

 

Her dinleyicinin dinleme ritüeli şüphesiz farklıdır ama ben albümdeki ilk birkaç parçayı kesintisiz dinlemişsem eğer genelikle albümü tamamlıyorum. Bunun olması için dinleme motivasyonunun itki gücüne ihtiyacı var ve bu itki gücü genellikle albümün açılış parçasından gelir. Bu kez de kendi adıma öyle oldu ve "Feed the Fire" ile başlayan motivasyon kesilmeden, sekteye uğramadan, telefon ya da zil çalmadan bir solukta akıp gitti.

 

Helen Sung'ın klasik yaylı dörtlüsüyle türler arası kesişim armonisine kafa yorduğu ve ortaya hoş, dengeli, birinci sınıf bir iş çıktığı belli oluyor. Albümde 13 parça var. İlk dinlemenin ardından, en azından bir kaç parçayı daha sonra yeniden dinlemek isteyeceğinizden eminim.

 

Albüm: Quartet +
Sanatçı: Helen Sung with special guest Harlem Quartet
Müzisyenler:
Helen Sung piyano
John Ellis nefesliler
David Wong kontrbas
Kendrick Scott davul
Harlem Quartet:
Ilmar Gavilan keman
Melissa Whigte keman
Jaime Amador viyola
Felix Umansky çello
Firma: Sunnyside Communications
17 Eylül 2021

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 20 Ocak 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.