"Unforfettable Performances in Jazz & Blues" başlığı ve PARİS KONSERLERİ adı altında 4 konser DVD'si satışta

"Unforfettable Performances in Jazz & Blues" başlığı ve PARİS KONSERLERİ adı altında 4 konser DVD'si satışta

DVD'ler artık aşama kaydetti, pek çok firma daha üstün görüntü ve ses özellikleri sunan, izleyiciyi adeta değil tam da konserin ortasına atan Blue-Ray formatını tercih ediyor. Bize konserlerden söz et diyorsanız haklısınız ama ilk başta sizi konserin içine adeta mıhlayacak bu teknik ayrıntıyı not etmiş olalım, konserleri izleyince bize hak verisiniz eminiz.

"Caz ve Blues'da Unutulmaz Konserler" adı altında "Paris Konserleri" olarak 4 adet yeni Blue-Ray ve normal DVD olarak 2 ayrı formatta albümler satışa çıktı, kimler bunlar;

- "LARRY CARLTON, ROBBEN FORD & AUTOUR DE BLUES: PARIS CONCERT"
- "MIKE STERN BAND: LIVE IN PARIS"
- STANLEY JORDAN TRIO featuring CHARNET MUFFETT & DAVID HAYNES; THE PARIS CONCERT"
- "YELLOWJACKETS: LIVE AT THE NEW MORNING-THE PARIS CONCERT"

2006-2008 yılları arasında New Morning Present tarafından organize edilen konserlerin kayıtları bu sözünü ettiklerimiz.


Larry Carlton, Robben Ford & Autour de Blues: Paris Concert

Larry Carlton & Robben Ford
'lu konser kaydı Nashville'den Tokyo'ya oradan Paris'e uzanan turnenin Paris ayağı kaydı. Konserde bu iki gitar fenomeninin ismi üstüne olsa da konserde Francis Cabrel, Denys Lable, Michael Jones, Patrick Verbeke gibi farklı gitaristlerde var. Bir tür blues zirvesi niteliğinde olan bu konser özellikle Bluesseverlere sonsuz keyif verecek bir kayıt.

"Black Night", "Got My Mojo Working", "Rock Me Baby", "Stormy Sunday", "Reconsider Baby", ""Ain't That Particular", "You Gotta Move", "Mama Talk To Your Daughter", "Blackjack", "Bad Bad Whiskey", "A Change is Gonna Come", "She Belongs To me" gibi yorumların yanında Bonus Track olarak da "So Fine" ve "Hand in With The Blues"u dinleyebilirsiniz.

(NTSC Kayıt, 100 dakika)

Mike Stern Band: Live in Paris

Elektrik gitar gurusu Mike Stern son 30 yılın en sevilen müzisyenlerinden biri. Tartışmasız dünyanın dört bir yanında fanları olan bir usta. Onu halen İstanbul Açıkhava konserinin bitiminde yorgunluğuna aldırmadan tüm o merdivenleri koşarak çıkıp dinleyenlere, sevenlere imza dağırtırken, onlarla konuşurken hatırlıyoruz da böylesi bir sempatiklik karşısında tutulup kalmıştık. İzleyicileriyle harika bir iletişim olan bu büyük gitaristin 2008 Mayıs'ında verdiği Paris konserinin kaydı izleyeceğimiz kayıt.

Mike Stern'ün klasik cazın lirik güzelliğine rock, world etkileriyle funk tadında harmanladığı müziklerine sahnede basta Tom Kennedy, davulda Dave Weckl ve tenor saksafonda Bob Francheschini eşlik etmişler.

High Definition olarak yüksek çözünürlü kaydedilen konserde Stern ve arkadaşları "Tumble Home", ""What've Been", ""Wing and a Prayer", "Chromazone" gibi tanınmış bestelerinin yanında Bonus Tracks olarak da muhtelif ilgi çekici içerikler mevcut.

4 kez Grammy'e aday olmuş, bizde de fanatikleri hayli olan bu konser kaydını yüksek çözünürlüklü olarak izlemek için pek çok müzikseverin şimdiden heyecanlandığını tahmin edebiliyoruz.

Stanley Jordan Trio featuring Charnet Moffett & David Haynes; The Paris Concert

Kuşağının tartışmasız en yetenekli gitaristlerinden biri olan Stanley Jordan karşısında kendinizi ufacık hissettiğiniz tam bir yetenek bombası. Gitarının sapında yaptığı işlere "two handed tap technique" dendiğini biliyoruz. 1985 yılında, daha henüz çok gençken Blue Note firmasının kuruluş yıldönümünü kutladığı konserde çaldığı parçayla izleyenleri tepetaklak eden bir sersemleticiliğe uğratmıştı gayet iyi hatırlıyoruz.İlginç bir yanıda bu şaşırtıcı yeteneklere sahip gitaristin cazın koyu geleneklerinden gelen müzikle new age'in peşinden aynı anda koşmaktan vazgeçmemesidir.

Konserinde Bird'den Coltrane'e oradan Beatles'a uzanan yelpazede şarkılara yer vermiş ünlü gitarist. "Yesterday", "A Place in Space", ""Song For My Father", "All Blues", "New Morning Improv", "Mozart piyano konçerto no:21, secondo movement", "Now's The Time", "Naima", "Because" gibi parçalar var. Bonus olarak da kendisiyle yapılmış bir röportajı izleyebilirsiniz.

NTSC kayıt, 130 dakika.

Yellow Jackets: Live at the New Morning-The Paris Concert

Yellowjackets konseri 2008 Mart ayında kaydedilmiş. Saksafonlarda Bob Mintzer, basta Jimmy Haslip, keyboardlarda Russell Ferrante ve davulda Marcus Baylor'ın olduğu ekip 90 dakikalık bir müzik ziyafeti veriyorlar izleyenlere. Bonus olarak da videoda soundcheck görüntülerini, Jimmy Haslip anlatımında Yellowjackets felsefesini ve grup üyelerini dinleyebilirsiniz.

Cazkolik / 8 Ağustos 2009, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.