İşte tam bayram tatilinde dinlenecek albüm

İşte tam bayram tatilinde dinlenecek albüm

 

Something Else! featuring Vincent Herring; "Soul Jazz"

 

 

Soul caz 1950'lerin sonu ile 1960'ların başında doğduğunda, çağdaş soul ve R'n'B'nin pencereleri zangır zangır titreten 'funky' ritimlerine, dönemin güçlü hard bop müziğini dinleyicinin kulağına ve beğenisine aşılamak için bir yol gibiydi. O dönemde büyüyenler için soul caz, hayatlarının müziğidir; çalmak için mutlak bir eğlence olmasından bahsetmiyorum bile.

 

Yeni süper grup Something Else! bu müzik için kusursuz ustalığı dibi bucağı olmayan bir hisle birleştiren muhteşem bir yediliyi bir araya getiriyor.

 

Alto saksofon ustası Vincent Herring'in öncülük ettiği grubun ilk albümünde trompetçi Jeremy Pelt, tenor saksofoncu Wayne Escoffery, gitarist Paul Bollenback, piyanist David Kikoski, basçı Essiet Essiet ve davulcu Otis Brown III yer almış.

 

Soul Jazz adını taşıyan ve 7 Haziranda Smoke Sessions Records aracılığıyla çıkan albümde Horace Silver, Herbie Hancock, Roy Hargrove, Donald Byrd, Stanley Turrentine, Eddie Harris, Pee Wee Russell gibi ustaların ritm merkezli melodileri yer alıyor.

 

Hepsi birer yıldız olan müzisyenlerin caz yaklaşımı, stilistik değişimler ve dönüşler ne olursa olsun, her zaman soul'dan yana payına düşeni alıyor. Usta topluluk dönemin bu klasik müzikal malzemesini doğrudan dinleyicinin bedenine ileten heyecan verici, canlı bir neşeyle tazeleyerek ruhunu sıkı bir şekilde ön plana çıkarıyorlar.

 

Vincent Herring, "Bu proje sevdiğimiz, bizi harika hissettiren müziği temsil ediyor" diyor. “Gruptaki herkes duygunun en üst düzeyde olduğu soul cazla yetişti. Günün müziği soul ve R'n'B'ydi; ailem arabada veya evde bu müzikleri çalıyordu. Bu yüzden hepimizin kendi müziğimizde özlem duyduğu bir duygu olduğunu düşünüyorum."

 

Herring, William Paterson Üniversitesi ve Manhattan Müzik Okulu'ndaki öğrencilerinden dinlediği bu müziğin çoğunda heyecan verici duygunun eksik olduğunu fark etti ve bu durum Herring'e yetenekli dostlarını bu albümü kaydetmek için davet etme konusunda ilham verdi. Herring, duygu, swing ve ritmi bizzat ustalarından ilk elden öğrenmiş, ayrıca, Freddie Hubbard, Dizzy Gillespie, Art Blakey, Jack DeJohnette, Horace Silver, Carla Bley, Lionel Hampton gibi efsanelerden kendi döneminin usta isimleri Steve Turre, Carl Allen, Eric Alexander, Jon Faddis, Wynton Marsalis ve James Carter gibi caz meşalesini taşıyanlarla birlikte paha biçilmez bir orkestra eğitimi almıştı.

 

Grubun adı elbette 1958 yapımı klasik Cannonball Adderley albümü Somethin' Else'den alınmıştır. Adderley ve kardeşi Nat, soul cazın mimarları arasında sayılabilir ve Herring'in her ikisiyle de derin bağları vardı; kardeşinin ölümünün ardından Nat Adderley ile neredeyse on yıl boyunca turneye çıktı, kayıtlar yaptı, ardından, davulcu Louis Hayes ile Cannonball Adderley Legacy Band'i kurdu.

 

Albüm, Horace Silver'ın  müthiş bir itici güçle çalınan tüyler ürpertici marşı "Filthy McNasty" ile tam gaz başlıyor. Herring, Pelt, Escoffery, Kikoski ve Brown parçanın beş dakikadan daha kısa süresine ateşli sololar sıkıştırıyor, tek bir notayı bile boşa harcamıyor.

 

Bu müzik, grubun müzikal köklerini de temsil ediyor. Herring, birlikte çaldığı isimleri James Carter ve Randy Brecker gibi isimlerin de dahil olduğu dönüşümlü bir ekibi ortak tecrübe havuzundan seçti. "Bu, neler olup bittiğine dair bir duygu sahibi olmakla ilgili" diye açıklıyor. “Aklıma gelen ilk kişi Jeremy Pelt idi, bu müzik Jeremy'dir; o tam olarak böyle büyüdü. Çaldığı müziğin yelpazesi geniş olsa da yaptığı işin özünde bu var, aynısı gruptaki diğer herkes için de geçerli".

 

"Too Blue"nun açılış anlarında grup cesur, daracık bir ritme doğru kayarken, Kikoski'nin klavyesinden blues'un nasıl sızdığını dinleyin. Bollenback'in gitarı, saksafonların yüksek ve alçak dönüşlerine yer bırakmadan önce bu geniş ve dolgun hissin içinde akıp gidiyor. Eddie Harris'in "Mean Greens"i, Kikoski'nin keskin vuruşları ve ön hattın hassas vuruşlarıyla noktalanan yalpalayan bir karıştırma fırsatı sunarken, Pee Wee Ellis'in "The Chicken"ı, Essiet'in iki kat geniş bas hattıyla desteklenen saf bir funk mutluluğudur.

 

Herbie Hancock'un "Driftin'" şarkısı, solistlerin keyif aldığı geniş ama titiz bir ritmik salınım olan havadar, dalgalı bir ritm üzerinde süzülüyor. Donald Byrd'ın telaşsız "Slow Drag" şarkısı için ortam karanlık ve baygın bir hal alıyor ama ardından adeta çatırdıyor.

 

Albüm: Something Else! featuring Vincent Herring; "Soul Jazz"
Müzisyenler:
Jeremy Pelt, trumpet
Wayne Escoffery, tenor saxophone
Paul Bollenback, guitar
David Kikoski, piano
Essiet Essiet, bass
Otis Brown III, drums
Firma: Smoke Jazz Sessions
Çıkış Tarihi: 14 Haziran 2024

 

Albüm kartonetinde yer alan tanıtım yazısından çevrilmiştir.

 

Cazkolik.com / 17 Haziran 2024, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.