Latin dansları yapıp yapamadığınızı test eden şarkı

Latin dansları yapıp yapamadığınızı test eden şarkı

Latin dünyasından çıkan müzikler yanında dansını da getiriyorsa büyük bir harekete dönmeyi başarıyor. 1960'larda yaşanan müzikal değişimleri takip etmek bizi sayısız ipucuna götürür. Belki fark ettiniz, belki etmediniz, son yıllarda latin müzikleri ve dans dünyasında Bachata fırtınası esiyor. Latinlerden çıkan müzikal zenginliklerin sınırı yok. Bachata da onlardan biri. Geçmişi 1960'ların başına uzanan Bachata Dominik kökenli basit melodik bir müzik. Alışıldık 4/4'lük ritmik ve romantik bir müzik, aynı zamanda müthiş bir dans eşlikçisi. Belki de, müziğinden ziyade dansı insanları daha fazla etkiliyor.

 

Latin müziklerin olmazsa olmazı perküsyonlar, keskin ve basit gitar melodisi ve bas gitarla üç bilemediniz dört kişilik ufak bir ekiple çalınabilen bu müzik dansıyla beraber Dominikliler tarafından daha ziyade acı dolu aşk şarkıları anlatmak için kullanılmış. Müzik ve dans dünyasında hızlı bir yükselişi olmamış Bachata'nın ama dönem dönem müzik listelerinde yükselen bazı şarkıların etkisiyle bugünlere kadar gelmiş.

 

Kaydedilmiş ilk Bachata şarkıları için José Manuel Calderón'a bakmak lazım. Doksanlarda Juan Luis Guerra'ın bazı hit şarkıları ve ikibinlerde Aventura isimli grubun özellikle "Dile el Amor" isimli şarkısı son yıllarda bu müzik ve dansa dair en önemli kırılmayı yarattı.

 

 

Dile el Amor'a kısaca değinmek lazım. Latinlerde de, bizde de acılı aşk şarkıları ağdalı bir arabesk duygu içerir. Dile El Amor'da bu duygunun feriştahını bulabilirsiniz. İnanılmaz bir ritmik gücü var. Perküsyonun ritmi vücuda girdiği anda yanında eşlik eden dertli gitar ve nihayet ağlamaklı bir tenor şarkıcının amooor amooor diye çalkalanan sesi insanı mahvediyor. İşte, Dile el Amor işte bu duyguların zirvesi olan bir şarkı.

 

 

Ve elbette dans. Bu şarkı latin dansları yapmayı sevenlerin kendini test edeceği en uyun ritmli şarkıların başında geliyor. Hızlı ritmi olmaması, salınmaya uygun balad hali eğer latin dansları etmeyi biraz biliyorsanız sizin için en uygun şarkı olabilir. Eğer bilmiyorsanız, evde ya da pistte partnerinizle kendinizi test etmeniz için işte size fırsat. Basit görünmekle beraber özellikle kalça hareketlerini yapmak kolay değil, belli bir tecrübe istiyor ama bir yerden başlamak lazım. Eğer bu dansı kıvırmaya başlarsanız ondan sonra daha çetrefil diğer hızlı danslara geçebilirsiniz, belki de tangoya, kimbilir?

 

Cazkolik.com / 02 Nisan 2023, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.