Unutulan albümler arasından çıkan sürpriz; Yirmi yıl sonra gelen bayram hediyesi

Unutulan albümler arasından çıkan sürpriz; Yirmi yıl sonra gelen bayram hediyesi

Bu albümü yıllar önce dinlediğimde Cazkolik portal hayata geçmemişti. Az buz değil, çıkalı yirmi yıldan fazla olmuş, hoş, yirmi yıl öncesi bile ikibinler demek oluyor, zamanın bizimle derdi ne, niye bu kadar hızlı akıyor?

 

İlk dinlediğimden bu yana ben ve kulağım daha da demlenmiş bir caza aşinâ oldu.

 

Geçen hafta önüme rasgele çıkan Dave Holland'ın "Not for Nothing" albümünü aradan bu kadar zaman geçmiş ve nasıl bir daha dinlemeyecek kadar ıskalamışım?

 

Her caz müzisyeni Dave Holland gibi bir ustayla çalmak ister. Ben olsam isterdim. Sadece ünlü ve usta biri olduğu için değil, birlikte çaldığı müzisyenlere karşı müzikal şefkati nedeniyle. Onun bir albümün de çalıp da enstrümanı ışıldamayan müzisyen yoktur. Bu albüm de öyle olmuş!

 

"Not for Nothing" ECM albümü olmasına rağmen soundu tipik ECM sesinden ziyade post bop Amerikan cazına yakındır ve müthiş bir beşliye sahip.

 

Albümde piyano yok ve dikkat etmeyen bir kaç parça boyunca eksikliğini farketmez. Saksofonda Chris Potter (ah Chris Potter, son yıllarda her taşın altından o çıkıyor!), trombonda Robin Eubanks, vibrafon ve marimba gibi perküsyonlarda Steve Nelson, basta haliyle Dave Holland ve davulda Billy Kilson.

 

Daha ilk parça "Global Citizen" ile başlayan enstrüman sarmalı dinleyiciyi öyle kuşatıyor ve albümün peşinde sürüklüyor ki... Holland'ın paylaşımcı kimliği beste kullanımında da öne çkıyor. Kendi besteleri kadar müzisyenlerin besteleri de albümde. Beş parça Holland'dan, diğerleri müzisyenlerden.

 

Ve bence en önemlisi, ikram edilen sololar, enstrümanların sonik özellikleriyle girip çıkan, latinden, Afrika boynuzuna folklorik gel-gitli tınlamalar, virtüöz maharetlerin kaldıraçlı etkisiyle bir saati aşan albüme yirmi yıl öncesinden 'progresive post bop' bir hava en hafif tabiriyle yakışıklı, zarif ve fırlama bir hava katmış.

 

Ben bu albümü dinledikten sonra yirmi yıla yakın ihmal ettim, sizin kulağınıza küpe olsun.

 

Dave Holland
Not for Nothin’
Chris Potter saxophones
Robin Eubanks trombone, cowbell
Steve Nelson vibraphone, marimba
Billy Kilson drums
Dave Holland double-bass
Recorded September 21-23, 2000 at Avatar Studios, New York
Engineer: James Farber
Assistant engineer: Aya Takemura
Produced by Dave Holland
ECM

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 28 Haziran 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.