Aradan geçen 11 yıl Thelonious Monk yarışması 1998 yılı üçüncüsü Roberta Gambarini'ye çok şey kattı

Aradan geçen 11 yıl Thelonious Monk yarışması 1998 yılı üçüncüsü Roberta Gambarini'ye çok şey kattı

İlk çıkışını 1998 yılında Thelonious Monk yarışmasında üçüncülük alarak yapan Roberta Gambarini o yıl yarışmada Teri Thornton ve Jane Monheit'ın arkasında kalmıştı. Şimdilerde her üçü de tanınmış caz şarkıcıları.

 

Jane Monheit daha yeni bir albüm çıkardı. Thornton ise 1999'da kaydettiği başarılı albümden sonra 2003-2004 yıllarında bir albüm daha kaydetti.

 

O yılın bu üç başarılı ismi kariyerlerini hızla büyüttüler. İtalyan kökenli New York lu caz şarkıcısı, güzel ve başarılı Roberta Gambarini daha bir buçuk yıl önce piyanoda Hank Jones ile birlikte çok ses getiren bir albüme imza atmıştı. Jones'un da büyük desteği ile aylarca listelerde kalan albümün sıcaklığı henüz geçmemişken Gambarini yeni bir albüm haberiyle çıkageldi; "So in Love"... Bu kez yanında Hank Jones yok belki ama James Moody ve Roy Hargrove gibi iki büyük müzisyen var... Bu arada belirteyi unutmayalım, Gambarini'nin Hank Jones ile kaydettiği albüm öncesi 2006 yılında yayınladığı "Easy To Love" Grammy adaylığı kazanmış bir başka başarılı albümüdür ünlü şarkıcının.

 

Gambarini yeni albümü "So in Love"ı bir çeşit "nereye varacağı pek de bilinmeyen, belli belirsiz bir uçuşa" benzetmiş. Daha doğrusu böyle bir yolculuk yapmaya benzetmiş diyelim. Bu anlamda Gambarini'nin albümü biraz da kendiğilinden olanın kalitesini yansıtıyor. Bunu elbette ki albümünde çalan kendisi dışındaki büyük yeteneklere borçlu kuşkusuz. Sıklıkla birlikte çalıştıkları Hargrove ve kahramanı James Moody ile diğer piyanistler Tamir Hendelman, Eric Gunnison ve Gerald Clayton, davulcular Jake Hanna, Montez Coleman, Jeff Hamilton ve Al Foster, basçılar Chuck Berghofer, Neil Swainson ve George Mraz albümün 'varış yeri belli belirsiz yolculuğun' mükemmel bir duyguya dönüşmesini sağlamış belli ki.

 

Cazkolik.com / 2 Eylül 2009, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X