Ve işte yine kendi başıma gidiyorum (*)

Ve işte yine kendi başıma gidiyorum (*)

 

Bernie Marsden (1951 - 2023)

 

 

Yine bir vefat haberi beni “göreve” çağırdı. Whitesnake’in o harika, çifte gitarlı klasik kadrosunda yer alan İngiliz gitarist Bernie Marsden geçtiğimiz hafta uzun bir hastalık süreci sonrası aramızdan ayrıldı.

 

Marsden son yıllarda günlerinin sayılı olduğunun bilincinde olarak art arda solo albümler yayınlamıştı. Yine son yıllarda hatıralarını yazdığı “Where’s My Guitar” ve 200’den fazla gitarın bulunduğu eşsiz koleksiyonunu anlattığı “Tales of Tone” isimli harika kitaplar yayınladı.

 

 

Müzik dünyasında isim takılmış bir çok meşhur gitar var. Peter Green’in "Greeny"si, Clapton’ın "Blackie"si, B.B. King’in "Lucille"i, Brian May’in "Red Special"ı, McCartney’in "Höfner" bası, Eddie Van Halen’ın "Frankenstrat"ı Gilmour’un 0001 seri nolu "Stratocaster"ı, Keith Richards’ın "Micawber"i gibi.

 

Bernie Marsden’ın tüm Whitesnake albümlerinde çaldığı, bestelerini yaptığı "The Beast" de bunlardan biri. İsmini Cozy Powell’ın verdiği gitar Bernie’ye gitarı Free grubunun basçısı Andy Fraser’dan, o da yine Free gitaristi Paul Kossoff’tan almış. Paul Kossoff da yaşarken gitarı Eric Clapton’dan satın almış.

 

 

Müzik hayatına onlu yaşlarında Skinny Cat isimli Buckingham’lı yerel bir grupta başlayan müzisyen sonrasında kısa bir süre UFO’da, sonrasında Wild Turkey, Cozy Powell’ın Hammer grubunda ve Babe Ruth’da çaldı. Cozy Powell’ın tavsiyesi ile Jon Lord’un Tony Ashton ile kısa ömürlü fakat sonradan değeri bilinen Paice Ashton Lord projesinde çaldı. Nihayetinde bir yıl sonra 1978’de David Coverdale’in Whitesnake’i ile adını rock tarihine perçinledi. Grubun en meşhur parçalarından Here I Go again’i David Coverdale ile beraber yazdı. 82’de Whitesnake’ten ayrıldıktan sonra Whitesnake’in piyasaca onaylanmış, müziği paraya kolayca tahvil edebilen 80’ler hard rock formülünü Alaska isimli bir grup ile denedi. Sonrasında eski Whitesnake müzisyenleri Mick Moody, Mel Galley, Neil Murray ile The Snakes, The Company Of Snakes, M3 gibi proje grupları oluşturdu.

 

 

Blues-rock tarzındaki solo albümlerinde bir çok kez etkilendiği ustalara saygısını sundu; Peter Green, Rory Gallagher, Amerikan blues’unun 3 Kralı B.B. King, Albert King, Freddie King, Chess plâk firmasının repertuvarını yorumladığı albümler.

 

 

Ama onu Whitesnake ile sınırlamak o uzun, geniş perspektifli kariyerine hakaret olur. İşte size onun bir çok farklı tarzdaki kayıtlarından hazırladığım türlerden bağımsız, yama işi bir playlist: https://music.youtube.com/playlist?list=PLcfdMEl-1sr3W8k_g0V4d1tIt0_NzDKdd

 

(*) And Here I Go Again On My Own

 

 

Cenk Akyol

 

Cazkolik.com / 28 Ağustos 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Akyol

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.