Vivaldi 4 Mevsim miydi, 5 mi?

Vivaldi 4 Mevsim miydi, 5 mi?

Bir işe 'jazz' ya da 'jazzy' şeyler burnunu sokunca işler daha renkli, canlı ve yaratıcı hale geliyor.

 

Alman saksofon topluluğu Quintessence Saxophone Quintet klasik müzisyenlerden oluşan bir topluluk ama içlerinde bir tür 'jazzy hınzırlık' var.

 

Uli Lettermann soprano sax, Sven Hoffmann soprano sax, Andreas Menzel alto sax, Kai Niedermeier tenor sax ve Anatole L. Gomersall bari sax gibi oldukça tecrübeli sanatçılardan oluşan beşli yeni albümünde Vivaldi'nin eşsiz 4 Mevsim'in beşe çıkarmış.

 

Şaka değil, işin içine hınzırlık burada giriyor.

 

İki soprano saksofon (ama videoda bu ikisinden biri aslında sopranino görünüyor, hani Jan Garbarek'in çaldığına benzeyen), bir alto saksofon, bir tenor saksofon ve bir de bariton saksofondan oluşan beşli sopranocu Uli Letterman şefliğinde yayınladığı yeni albüm "Vivaldi's Five Live!"

 

 

Bin yılda bin yüz milyon kere dinlenen bir müziğin aynısını niye yine dinleyelim?

 

 

Saksofon beşlisi kabaca bu fikirden hareketle aslında yine klasik bir icra üzerinden ama müziğin içinde rahat durmadan renkli, eğlenceli ve becerikli bir 4 Mevsim kaydediyor. Aynı müziği duymaktan usananlara bakın böyle de olabilir diyor.

 

Ve bu tavrını klasik müziğe tezat bir enstrüman beşlisi saksofonla yapıyor. Saksofon ailesinin inceden kalına her tonu var ama genel tonlamada hakim olan sound 'concerto grosso' oluyor.

 

Beşli, konçertoyu düzenlerken mevsimlerin orijinalleriyle de oynuyor. 4 Mevsim'in baharı orijinaline yakın ama yaz doğaçlamalı haliyle klasiğe uzak caza yakın, sonbahar yine jazzy dokunuşlarla değişirken kış yine esasına yakın seslere sahip.

 

 

Fakat... bir de 5. Mevsim var

 

 

Evet, işin ilginç yanı da bu zaten. Uli Letterman 4 Mevsim'e bir de beşincisini ekleyerek esas muzurlığı yaparak son noktayı koyuyor ve bu dev eser Vivaldi kadar Quintessence Saxophone Quintet'in eserine dönüşüyor.

 

Ve biz de tebrik ediyoruz, keşke bu topluluk burada konser verse diyoruz, belki duyan olur diyoruz, diyoruz da diyoruz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 16 Ekim 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.