Winter is Coming neyse The Comet is Coming de odur; Hiper boyutlu genişleme huzmesi?

Winter is Coming neyse The Comet is Coming de odur; Hiper boyutlu genişleme huzmesi?

Shabaka Hutchings'in aklından geçen müziklerin farklı gruplardan oluşan müzikal sonuçları olsa da endişesini yansıtan sorusu tek;

 

Dünyanın sonu... Ya da siz ona kıyamet deyin.

 

Shabaka'nın kurduğu gruplardan The Comet is Coming adıyla da soru sorduruyor?

 

Comet ne veya kim?

 

Ne geliyor?

 

Belki şu an Winter is Coming demenin tam sırası. Ne de olsa bu gelişte hayır yok!

 

Shabaka da aynı şeyi mi düşündü emin değilim ama Comet kuyruklu yıldızlarla ilgili solar bir kavram. Kuyruklu yıldızların saldığı bir tür buzumsu gaza verilen ad. Haliyle, radyosyonla ilgili bir konu. Hayalet mevzuların insan hayatını, dünyanın geleceğini endişeye sevk etmesi gereken konulardan biri.

 

Shabaka dünya hakkında dertli bir müzisyen. Akdenizin dünyanın en büyük göçmen mezarlığı olmasına da üzülüyor, Afrika'da yaşananlara, eşitsizliğe, haksızlığa, dışlanmaya da.

 

Comet gelirken ne yapılması gerektiğini bizim gibi o da bilmiyor belki ama yapacağı en iyi şeyin müzik üretmek olduğunun farkında.

 

Shabaka'nın okul arkadaşları Dan Leavers ve Maxwell Hallett ile kozmik caz üçlüsü The Comet Is Coming yeni albüm çalışması "Hyper-Dimensional Expansion Beam"i  yayınladı. Adı bile girift.

 

Ne diyebiliriz?

 

Hiper boyutlu genişleme huzmesi?

 

Shabaka Hutchings albümlerinin itici motifi olan nefesli enstrüman sesi, onun bir insan ve müzisyen olarak içindeki dürtüyü dinleyen/dinlemeyen herkesi kainatı uyarma çığlığı gibidir. Bu albüm de farklı değil. Bir klavye dahisi görünümlü Dan Leavers ile Maxwell Hallett'in sinir bozucu ritmik kabiliyetlerinin önünde King Shabaka'nın krallara layık yeni nesil nevrotik saksofonu çoğu müziksevere, inanması güç gelebilir ama günümüzün en pro aktif caz triosu olma halini tasdik ediyor, teyid ediyor, imzalıyor, damgalıyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 11 Kasım 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.