Yalnızlık ve birliktelik özlemi arasında dalgalanan bir piyanistin müzikleri

Yalnızlık ve birliktelik özlemi arasında dalgalanan bir piyanistin müzikleri

Günümüz caz müziğinde iyi müzisyenleri birbirinden ayıran kimi zaman ince çizgilerdir. İncelikli ezgiler, güçlü melodiler ve elbette usta müzisyenlik.

 

İsrailli piyanist ve besteci Omer Klein hem bize yakın Ortadoğu soundlarına hakim olan hem çağdaş cazı iyi bilen bir sanatçı. Bugüne kadar 8 albüm, yüzden fazla besteye imza atan Klein "Sleepwalkers" albümüyle Avrupanın ünlü ECHO ödülünü kazanmıştı.

 

İsrailde yetişen, Frankfurtta yaşayan piyanist pandemi önüne çıkan her şeyi silip süpürene kadar son derece yoğun yaşayan, konserden konsere koşan bir müzisyen iken bir anda kendini tarifsiz bir boşlukta buldu. Kendisi durduğu gibi dünya da durmuştu ve haberlere korkunç görüntüler yansıyordu. bu ani duruşun etkisini atlattıktan sonra kafasındaki düşünceleri toparlayıp yeniden işine odaklandığında beste yapmaya ağırlık verdi. Bu beste sürecinden derinlikli bir anlatı dizisi ortaya çıkaran sanatçı yalnızlık ve birliktelik özlemi arasında dalgalanmanın ifadesi olarak "Personal Belongings" isimli albümü kaydetti.

 

Bu dönemde farkettiği bir diğer şey ise enstrümanına her zamankinden daha fazla bağlı olduğu idi. Albümde yer alan toplam 10 parçanın altısı solo piyano kaydı iken diğerleri, basta Haggai Cohen-Milo ve davulda Amir Bresler ile kaydettiği trio çalışmalar oldu.

 

Albümde yer alan "Kavana" ve "Baghdad Blues" gibi parçalar incelikli anlatımlarla süslü Ortadoğu romantizmidir. Ama albümün tamamını dinleyince asıl müzikal anlatının -özellikle trio olanlarında- doğaçla unsurlu modern caz tavrı olduğunu görürsünüz.

 

Türk caz dinleyicisinin bu ışıltılı piyanisti ve triosunu seveceğine inanıyorum.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 21 Ekim 2021, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.