Ünlü İngiliz acid caz grubu Red Snapper Türkiye’de ilk kez Ghetto’ya geliyor.

Ünlü İngiliz acid caz grubu Red Snapper Türkiye’de ilk kez Ghetto’ya geliyor.

İngiliz acid caz trio tarzının temsilcisi Red Snapper’ın akustik enstrümanlar ve elektronik dokularla oluşturduğu sentez oldukça dikkat çekici. / Jason Ankeny (Allmusic).

Jason Ankeny böyle söylüyor İngiliz acid cazın ünlü İngiliz grubu Red Snapper için. Grup ülkemize ilk kez geliyor ve Ghetto bu ayın en önemli konserlerinden birine bu anlamda ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Red Snapper tarzın yakın takipçileri dışında fazla tanınan bir grup değil ama birazdan okuyacağınız röportajla bu eksiğinizi biraz olsun gidermiş olmayı umuyoruz ve konserde yerinizi almanızı sağlamak istiyoruz.


Red Snapper ilk Türkiye konserini Ghetto sahnesinde verecek…

Red Snapper, Londra’nın Hammersmith bölgesinden çıktı. Grup White Noise grubundan Chris Butler’ın yardımlarıyla satın aldıkları albüm haklarını, Wrap Records’la kontrat imzalayarak müzik piyasasına girdi. Albümleri ’Prince Blimey’ Tim Holmes (Death In Vegas) tarafından yapıldı, canlı performanslarındaki başarıyla beraber, müzik eleştirmenlerinin de övgüsünü kazandılar. Albümlerine çeşitli müzisyenler ve vokalistler konuk oldu. Yer aldıkları konserler ve festivallerden sonra, Red Snapper tekrar stüdyoya girip epik bir albüm olan “Reeled and Skinned”e imza attı. Ardından çok ses getiren “Out Aim is to Satisfy”ı piyasaya sürdü. Bu albümü de çok satıp, eleştirmenler tarafından övgü aldıktan sonra, “A Pale Blude Dot” albümü için kolları sıvadılar ve albüm 2008’de müzikseverlerle buluştu. Müziklerinde saksafon melodileriyle dinleyicilerin içine işleyip, hip hop melodileriyle coşturdular ve müzik piyasasında farklarını ortaya koydular. İngiliz grup Red Snapper, İlk Türkiye konseri için 19 Şubat Cuma akşamı GHETTO’da olacak.

- Red Snapper’ın kurucusu kim?

- Ben (Ali), David ve Richard. Richard ve ben davullardan oluşan ve double bass breaker’lardan oluşan bir albüm yapmak üzere bir araya geldik.  Daha önceleri de buluşup,  hip hop ve bass’ları karıştırarak oluşturduğumuz bir müzik yapmayı denerdik. David ve Allan’ı da saksafon ve flüt çalarlardı. Bir şekilde stüdyoda bir araya geldik. Espri yapıp, şakalaşırken, müzik yapmaya başladık. Yakaladığımız sound gerçekten çok farklıydı. Sonra bunları kaydettik ve her şey böyle başladı.

- Albümlerinizde, klasik olmuş şarkılardan sample alarak, kendi tarzınızı içine sokmanız oldukça ilginç?

- Evet, Rich’le beraber duyduğumuz akılda kalıcı müzikleri loop’a alıp üzerine bir şeyler yazıp ya da yaptığımız müziğin arasına koyarak şarkılar üretiyoruz.  İşin ilginç tarafı şarkılarımızda çalan ve popüler olan melodileri kimsenin fark etmiyor olması.  Aslına bakarsanız biz ortaya yeni bir şeyler çıkarıyoruz,  bu bizim tarzımız ve bizi heyecanlandıran da bu.

- Acid caz tarzını geri getirip araya başka şarkılardan remixler katmak gerçekten çok orijinal bir fikir. Nasıl oldu bu?

- Böyle bir müzik yapmaya başladığımızda bize de orijinal gelmişti. Bence acid caz bir daha popülaritesini kaybetmeyecek. Ama bunun için konserlerde olabildiğince canlı çalmalı ve dans müziği canlı performans olarak yaşatmalısınız. Biz de zaten bunu için uğraşıyoruz.

Cazkolik.com / 16 Şubat 2010, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.