Bayanlar, baylar, kemerlerinizi bağlayın, kalkışa hazır olun. Trypnotyx başlıyor

Bayanlar, baylar, kemerlerinizi bağlayın, kalkışa hazır olun. Trypnotyx başlıyor

Bas gitar deyince aklak gelen ilk üç isimden biri olması kesin Victor Wooten (son konserin etkisini hâlâ hatırlıyoruz) beş yıldır merakla beklenen albümü "Trypnotyx"i yayınladı. İstanbul`daki konserinde beraber izlediğimiz tenor saksofoncu Bob Franchescini ve davulcu Dennis Chambers ile trio olarak yayınladığı albümde sesiyle sürpriz iki isim daha bulunuyor. 26 yaşındaki Hintli şarkıcı ve flütist Varijashree Venugopal ve daha çarpıcı olan isimse "Police Academy" filminde sesiyle çıkardığı efektlerle iki neslin yakından tanıdığı komedyen ve `voicetrumentalist` Michel Winslow. Albümün hemen ilk parçasında "Take Off" ve "Dc10"daki anonslar hep Winslow`un sesinden.


Albüm henüz çok taze. Geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Rolling Stone dergisince tüm zamanların en iyi 10 basçısı arasında adı geçen Wooten Bass Player dergisince de üç kez yılın basçısı seçilmişti hatırlayacaksınız. Kariyerinin onurlandırılmasına ilişkin son gelişmeyse Huffington Post tarafından seçilen "50 İkonik Siyah Öncü İsim" arasında yeralması ve bir önceki başkan Barack Obama ile aynı sofrayı paylaşmasını belirtmeli.


Beş kardeşin en genci Wooten seksenli yıllardan beri müziğin içinde. Özellikle kurucusu olduğu Bela Fleck and the Flecktones grubuyla müzik dünyasında büyük bir çıkış yakalayan sanatçı devamında kariyerine solo sanatçı olarak devam etti. Wooten`la ilgili az bilinen bir şey de sanatçının doğaya/doğallığa olan düşkünlüğü. Bu uğurda Tennessee`de 147 hektarlık alanda "Victor Wooten`s Center for Music and Nature" isimli bir yer açan sanatçı bu girişimle yetinmedi şu sıralar Berklee`de müzik eğitimi müfredatının bir parçası olan "The Music Lesson: A Spiritual Search for Growth through Music" isimli romanı yazdı.


Kalkışa geçtikten sonra tempoyu fazla düşürmeden, arada bir soluk verecek kadar zaman tanıyan Wooten 76 dakikalık albümde 14 yeni besteye yer vermiş. Winslow`un etkisi özellikle "Funky D"de çok önde. Hem sesiyle hem sesine uygulanan efektlerle hayli çarpıcı bir düzenleme olmuş bu çalışma. Grup performanısa özel olarak bağı olduğunu söyleyen sanatçı genç sanatçıları sahnede çalarken birbirlerini dinlemelerini salık veriyor. Onlara, müziği dinleyin, müzik size tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu söyleyecektir dediğinin altını çiziyor. Virtüöz performansların sadece teknik marifetler olmadığını, bu performansların birer hayat deneyiminin sonucu ortaya çıktığını düşünen Wooten sanatçının yeteneğini kendi kiisel tecrübeleriyle harmanlaması ve yansıtması gerektiğine inanıyor.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 19 Eylül 2017, Salı


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement