Stanley Clarke, Hiromi ve Lenny White triosundan 'straight' akustik caz...

Stanley Clarke, Hiromi ve Lenny White triosundan 'straight' akustik caz...

Cazın ve fusion’ın ‘ötesine’ uzanan çalışmalara imza atan, tüm dünyada büyük bir üne ve hayrana sahip olan basçı Stanley Clarke (ki SMV olarak bir Temmuz ayında caz festivalinde de konseri olacak) ile caz piyanosunun dahi küçük kızı, son olarak Chick Corea ile kaydettiği albümüyle yeni CD’lere konuğumuz olan Hiromi ve davulcu Lenny White geçen Aralık ayında kaydettikleri albümleri “Jazz in the Garden”ı 12 Mayıs’ta raflara indirdiler.

Stanley Clarke dünya üzerinde yaşayan en iyi basçılardan biri, özellikle elektrik basta çığır açmış müzisyenlerin başında gelen biri olmasına rağmen pek çok konserde kontrbas çalarak da sahnede yerini almış müzisyendir. Bu albümde isimleri kapakta görenlerin tahminlerinin ötesinde bir ‘straight’ caz albümü olmuş kesinlikle! Ortaya çıkan akustik sound ilk dinlemede çok başarılı görünüyor. Klavyesi ile ‘beyond jazz’ işlere imza atmaya bayılan Hiromi ise bu albümde hayranlarını şaşırtacak kadar farklı ve akustik... Herhalde ortaya çıkan işi bu kadar güzel yapan da bu olmuş zaten yoksa onların önceki albümlerine bir şey söylüyor değiliz elbet.

Albüm “Paradigm Shift” isimli 2008 Amerikan seçimlerine gönderme yapan parçayla açılıyor. Bu açılış parçasını takiben ise Japon halk şarkısı “Sakura Sakura”nın uyarlaması var. Clarke’ın albümde orijinal beste olarak 2 çalışması var; “3 Wrong Notes”, “Bass Folk Song No.5&6”. Hiromi ise 2 orijinal bestesiyle katılmış albüme; “Sicilian Blue” ve “Brain Food”. Bu orijiallerin yanında “Solar”, “Take the Coltrane”, “Someday My Prince Will Come” ve “Isotope” gibi caz standartlarını da yorumlamış trio.

Albümle ilgili bir güzel nokta daha ise şu, Clarke ve Hiromi’nin doğaçlama düeti “Global Tweak”... Albüm “Under The Bridge” isimli bir Red Hot Chilli Peppers parçası cover’ı ile kapanıyor.

Bu farklı kültürel perspektiflerden gelen üçlünün albümde yarattığı oldukça hoş akustik sounddan cazın insanı mest eden ruhu ortaya çıkmış.  Henüz 12 Mayıs’ta piyasaya verilecek olan albümün buraya gelmesi belki biraz zaman alır ama geldiğinde albüm hakkında hiç değilse hazırlık olursunuz ve hemen raftan alıp çantanıza nedir acaba bu diye düşünmeden atarsınız.

cazkolik.com / 11 Mayıs 2009, Pazartesi


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.