Yeni başlayanlar için 5 opera

Yeni başlayanlar için 5 opera

Opera ile tanışmamış müzikseverler için 'Opera' kelimesi ürkütücü ve karmaşık gelebilir. Son yıllarda çoğu opera salonu gösteriler oynanırken konuşulanların anlaşılması için dijital çeviri ekranları koydu. Görkemli sahneler, hatta bazen, (yurtdışında) izleyiciler için konulan kıyafet kuralları da sıradan izleyici için ürkütücü olabilir ancak operaya yeni başlayanlar için her zaman iyi seçenekler vardır. Bu operaları sahnede izleme imkanı bulamayıp da internet üzerinden izleyebilecekler için dahil olmak üzere işte size herkesin seveceği 5 opera eseri.

 

 

Yeni başlayanlar için 5 opera

 

 

W. A. Mozart; "Sihirli Flüt"

 

 

 

Mozart'ın sevilen operalarından Sihirli Flüt, bir canavardan kurtarılan Gece Kraliçesi'nin kızı Pamina'nın resmini görür görmez aşık olan Prens Tamino'nun hikâyesini anlatan klasik bir opera melodramıdır. Prens Tamino sihirli flütüyle Pamina'yı esir tutan büyücü Sarastro'nun elinden kurtarmak için yola çıkar. Aşkın kötülüğe galip gelmesini anlatan klasik bir hikâye. Daha önce izlememişseniz dahi melodilerini duymuş olmanız muhtemel.

 


 

 

G. Bizet; "Carmen"

 

 

 

 

 

Bizet'nin Carmen operası 'Habanera' ve 'Toreador' gibi şarkıları akılda kalıcı melodilerle dolu olduğu için opera binalarının ötesinde başarı elde etmiştir. Carmen zeki, cesur, genç ve güzel bir kadındır. Sigara ve içki içer, günlük yaşar. Carmen'i görür görmez aşık olan Don José onunla birlikte olmak için ordudan kaçsa da, Carmen, bir süre sonra Don Jośe'den sıkılır ve boğa güreşçisi Escamillo'nun peşine düşer. Don Jośe, Escamillo'nun gösteri yapacağı amfitiyatroda kıskançlık nöbeti geçirerek bıçaklayınca romantizm trajediye dönüşür.

 


 

 

G. Puccini; "La Bohéme"

 

 

 

 

Sadece opera sevenlerin değil, sanatla biraz ilgili herkesin adını bildiği La Bohéme'in olay örgüsü zamansız bir klasiktir. Puccini'nin 1896 operası o kadar zamansız bir klasik ki Jonathan Larson bunu 1996 müzikalinin temeli olarak kullandı. La Bohème'in konusu Paris'te yaşayan endişeli dört bohemi konu alır. Gençlik, aşk, dostluk, ölüm ve kalp kırıklığının trajik bir hikâyesidir. Giacomo Puccini'nin 1896 yılında yazdığı dört perdelik opera Mimi, Rodolfo, Scaunard ve Musette isimli karakterlerin çevresinde döner. 1 Şubat 1896 tarihinde Torino'da ilk kez sergilendiğinden beri opera repertuvarlarının vazgeçilmezlerinden biri olmuştur.

 


 

 

G. Verdi; "La Traviata"

 

 

 

 

Hayattaki seçimlerimizin çoğu oldukça trajiktir ancak söz konusu olan opera olunca bunlar yüksek duygular olarak tanımlanır. Alfredo Germont ile fahişe Violetta arasındaki trajik aşk hikâyesini anlatan La Traviata'da da durum farklı değil. Üst sınıfa ait bir karakter olan Germont ile Violetta'nın aşkı ahlâken yasadışıdır. Opera konularının çoğu zaman içinde sinemaya uyarlanmıştır, La Trivata da öyle. Operanın hikâyesi 2001 yılında Moulin Rouge filmine uyarlandı, izleyenler hatırlayacaktır.

 


 

 

G. Rossini; "Seville Berberi"

 

 

 

 

Operaya yeni başlayanlar için son öneri hafif rahatlama verecek bir klasik; Sevilla Berberi. Espri, heyecan ve havai fişeklerle dolu aryalardan oluşan uçarı bir eğlence şöleni. Rossini'nin bu ünlü operası Kont Almaviva'nın aşkı Rosina'yı kötü Dr. Bartolo'dan uzaklaşmasına yardım etmesi gereken bir berber olan Figaro'ya odaklanır. Neşeyi komediyle birleştiren Sevilla Berberi aile boyu eğlenebileceğiniz bir opera temsilidir.

 

Listeyi hazırlayan Freya Parr BBC klasik müzik dergisi yazarlarındandır.

 

Cazkolik.com / 24 Temmuz 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.