Gümüşlük Festivali müzikal çeşitliliği renkli bir program vaadediyor

Gümüşlük Festivali müzikal çeşitliliği renkli bir program vaadediyor

Yaz ayları Bodrum yarımadası tatil ve eğlence kadar kaliteli kültürel aktiviteler ve festivaller bakımından da ülkenin en çok öne çıkan yöresi oluyor. Son yıllarda, birçok konuda Bodrum ile yarışan hatta geçtiği söylenen diğer tatil yöreleri kaliteli kültürel içerik bakımından Bodrum`un hayli gerisinde. Kaliteli kültürel içeriğin altını çizmek önemli. Geçen yaz üç ayda beş farklı festival gerçekleşti Bodrum`da. Bu yaz da öyle ve bunların neredeyse tamamı kalıcı ve uluslararası ölçekli aktiviteler. Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bunların başında geliyor. Bu yaz 15. yılını kutlayan festival müzikseverlerin karşısına etkileyici bir programla çıkmaya hazırlanıyor.

 

Bodrum Gümüşlük’te festival başlıyor

 

1 ağustos - 4 eylül arası gerçekleşecek festival programını "Taşta", "Suda" ve "Kumda" isimli üç başlığa ayırmış. 25 asırlık taş ocağında gerçekleşen "Taşta" konserleri klasik müzik ağırlıklı performanslardan oluşuyor. “Suda” başlıklı konserlere ise yurtdışından caz ve etnik müzik sanatçıları davet edildi. “Kumda” serisi ise bu yıl festivalin genç yeteneklerine ayrıldı.

 

Festival yıldızları ağırlayacak

 

Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığını, piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğini yaptığı festival kapsamında bu yıl ülkemizin yanı sıra Rusya, ABD/İsrail, Zimbabve, İtalya, Kıbrıs, Singapur ve Almanya’dan gelecek sanatçılar 4 hafta sürecek etkinlikler çerçevesinde 8 ana konser verecek. 5 enstrüman için düzenlenecek masterclasslar çerçevesinde ayrıca 5 konser daha gerçekleşecek.

 

Tarihi mekânda klasik müzik

 

Klasik müzik konserleri önceki yıllardaki gibi bu yıl da “Taşta” başlığı altında 25 asırlık tarihi taş ocağında gerçekleşecek. İlk konser, 10 ağustos cuma akşamı Rus asıllı ABD’li kemancı Alexander Markov ve dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay’ın vereceği konserle başlayacak.

 

12 ağustos pazar akşamı seçkin bir yorumcu ve dünyaca tanınan bir pedagog olan Fransız-Kıbrıs asıllı piyanist besteci Cyprien Katsaris bir resital verecek.

 

Bodrum Gümüşlük’de klasik müzik konserleri 15 Ağustos Çarşamba akşamı Singapur’lu piyanist Shaun Choo ile devam edecek. Festival bünyesinde düzenlenen 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması ve Uluslararası İstanbul Orchestra’Sion Piyano Yarışması işbirliğindeki ödüllerden biri olan resitalde Choo, kendi bestelerine yer verecek. Ardından, 20 ağustos pazar akşamı, eğitimci ve yorumcu olarak saygın bir yere sahip olan Alman piyanist Konrad Richter, klasik müzikseverlerle Antik Taş Ocağı`nda buluşacak.

 


 

Bu mekândaki konserler, 4 eylül salı akşamı “440 Tuş” başlıklı özel etkinlikle son bulacak. Bu konserde, Gümüşlük Festival Akademisi`nde eğitim almış ve şu an dünya sahnelerinde isimlerini duyuran dört piyanistle devlet sanatçısı Gülsin Onay aynı sahnede buluşarak festivalin 15. yılını kutlayan bir konser verecek. 5 pianist ve 5 piyano ile 440 tuşun hayat bulacağı konser, 15 yıl önce küçük çaplı bir piyano festivali olarak başlayan festivalin ilk yılına atıf da yapıyor.

 


 

 

Blessing “Bled” Chimanga Dreams Band

 

Günbatımında caz

 

Festival, 28 ağustos salı akşamından itibaren deniz kenarına taşınıyor. Gümüşlük’ün benzersiz günbatımında gerçekleşecek “Suda” konserlerinin ilkine Blessing “Bled” Chimanga Dreams Band konuk olacak. Enerjik performansıyla izleyiciyi Afrika yolculuğuna çıkaracak topluluk dünya turnesi kapsamında Gümüşlük’e de uğrayacak. "Suda" konserlerinin diğer iki konseri 1 ve 2 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. New York Times’ın “büyük klarnetçi, mükemmel doğaçlamacı” dediği, son iki senedir İstanbul Caz Festivali`ne katılan Oran Etkin ilk akşam Timbalooloo ile `Çocukça Bir Gün` projesi kapsamında çocuklarla buluşacak. Sanatçı, ertesi akşam, “Re-imagining Benny Goodman” projesiyle yine Gümüşlük sahilinde cazseverlerle olacak.

 

 

Oran Etkin

 

Genç yeteneklerden konserler serisi

 

Festivalin “Kumda” konseptini, bu yıl Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) öğrencileri dolduracak. Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de gerçekleşecek konserler, 1 ağustosta kontrabasla başlayacak, 7 ağustosta viyolonsel, 9 ağustosta keman, 23 ağustosta piyano ile devam edecek ve 31 ağustos akşamı flüt konseriyle son bulacak.

 


 

Festivalde yalnız müzik değil gurme lezzetler de var

 

7 ve 31 ağustos tarihlerindeki konserler öncesi Foodrum tarafından düzenlenecek mutfak atölyeleri için biletleri Biletix’ten temin edilebilirsiniz.

 

 

Erkin Onay

 


 

5 dalda masterclass

 

"Kumda" serisinde konser verecek öğrenciler, konser öncesi masterclasslara katılacak. Festival süresince devam edecek 5 masterclass programına bu yıl 70 öğrencinin katılması bekleniyor. Festival bugüne kadar bin 200 civarında yeteneğe sertifika verdi. Bu yıl, kontrbas masterclassını Fora Baltacıgil, 1 – 7 ağustos viyolonsel masterclassını Dilbağ Tokay, 04 – 10 ağustos keman masterclassını Alexander Markov ve Erkin Onay, 13 – 23 ağustos piyano masterclassını Konrad Richter, Cyprien Katsaris ve Gülsin Onay gerçekleştirecek. 26 – 31 ağustos flüt masterclasına Bülent Evcil ve Raffaele Trevisani katılacak.

 

Gümüşlük ve Bodrum Festivalleri işbirliği

 

Öğrencilerine yeni sahne olanakları yaratmak için çaba sarfeden Gümüşlük Festivali 15. yılında Bodrum Müzik Festivali ile işbirliği gerçekleştirdi. Gümüşlük Festivali öğrencileri 5 ve 6 ağustosta 14. Bodrum Müzik Festivali çerçevesinde Gündoğumu Konserleri verecek.

 

Festivalin ilk konseri genç yeteneklerden

 

15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl festival bünyesinde düzenlenen kontrbas masterclassına katılan genç yeteneklerin konseriyle başlıyor. 28 temmuzda başlayan ve ülkemizin önde gelen kontrbas sanatçılarından Fora Baltacıgil tarafından düzenlenen masterclassa katılan 8 öğrenci 1 ağustos çarşamba akşamı Gümüşlük sahilindeki festival merkezi Toprak Ev’de izleyici karşısına çıkacak. Kontrbas için yazılmış klasik eserleri, piyano eşliğinde seslendirecek genç müzisyenler, sertifikalarını, konserin ardından Baltacıgil’in elinden alacak.

 

Cazkolik.com / 02 Ağustos 2018, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.