Yeni başlayanlar için en iyi operalar

Yeni başlayanlar için en iyi operalar

 

Yeni başlayacaklar en iyi 5 opera önerisi

 

 

Mozart "Sihirli Flüt"

 

 

 

Yeni başlayanlar için en iyi operalar listesinin başında ebedî bir favori yer alıyor. Mozart'ın en sevilen operalarından "Sihirli Flüt", bir canavardan kurtarıldıktan sonra kendisine Gece Kraliçesi'nin kızı Pamina'nın resmi gösterilince ona aşık olan Prens Tamino'nun hikâyesini anlatmaktadır. Klasik bir operatik melodramdır. Tamino, Sihirli flütünü yanına alarak Pamina'yı bulmak ve onu tutsak eden büyücü Sarastro'nun elinden kurtarmak üzere yola çıkar. Aşkın kötülüğe karşı zafer kazandığı klasik bir hikâyedir.

 


 

 

Bizet "Carmen"

 

 

 

Bizet'nin Carmen operasından 'Habanera' ve 'Toreador'un Şarkısı' opera binalarının duvarlarının dahi ötesinde tanındığı için muhtemelen çoğumuza tanıdık gelecektir. Carmen operası zekice, akılda kalıcı ve mırıldanılabilir melodilerle doludur. Carmen son derece cesur bir kadındır, sigara ve içki içerek şehirde baştan çıkarıcı şekilde dolaşmaktadır. Don José onu görür görmez aşık olur ve birlikte olmak için ordudan kaçar. Ancak Carmen kısa bir süre sonra Don Jose'den bıkar ve yerine boğa güreşçisi Escamillo'nun peşine düşer. Don Jośe kıskançlık krizine girerek Carmen'i takip eder ve Escamillo'nun gösteri yapacağı arenada onu bıçaklayınca romantizm trajediye dönüşür. Carmen, operanın en ikonik karakterlerinden biri haline gelmiştir. Kendi adını taşıyan eserin yeni başlayanlar için en iyi operalardan biri olmasının nedenlerinden biri de bizzat Carmen'in kişiliğidir.

 


 

 

Puccini "La bohème"

 

 

 

Eğer, ikonik film Rent'i izlediyseniz, "La bohéme"in konusunu tanıdık bulacaksınız. Puccini'nin 1896 tarihli operası öylesine zamansız bir klasiktir ki, Jonathan Larson 1996 tarihli müzikalinin temeli olarak bu operayı kullanmıştır. Hepimiz hayat pahalılığından endişelendiğimiz gibi, "La bohème"in karakterleri de endişeliydi. Konu, Mimì'nin kapılarını çalması ve Rodolfo'ya çabucak aşık olmasıyla dünyaları altüst olan Parisli dört bohemi anlatır. Mimì'nin ağır hasta olduğunu ve Rodolfo'nun ona bakacak durumda olmadığını öğreniriz. Genç aşkının, dostluğun, ölümlülüğün ve kalp kırıklığının trajik bir hikâyesidir.

 


 

 

Verdi "La traviata"

 

 

 

Seçtiğimiz operaların çoğu trajiktir ancak söz konusu opera ise asıl konu yüksek duygulardır. Verdi'nin "La traviata"sı da farklı değildir ve Alfredo Germont ile fahişe Violetta arasındaki trajik aşk hikâyesini anlatır. Bölünmüş bir üst sınıf toplumun arka planında geçen aşk, yasadışıdır ve bu aşk Germont adını yok etmekle tehdit etmektedir. Yine, elimizde bir film olması faydalı olacaktır. "La bohème" gibi "La Traviata" da beyaz perdede yeniden hayat bularak hikâyesi 2001 yılında "Moulin Rouge" filmine uyarlanmıştı.

 


 

 

Rossini "Sevil Berberi"

 

 

 

Yeni başlayanlar için en iyi operalar listesinin son sırasında, herkesi rahatlatacak bir opera var. "Sevil Berberi" zekâ, heyecan ve vokalin havai fişekleriyle dolu ama anlamsız bir eğlence şölenidir. Rossini'nin en ünlü operası, Kont Almaviva'nın aşkı Rosina'yı kötü kalpli, çıkarcı vasisi Dr. Bartolo'dan uzaklaşmasına yardım etmesi gereken berber Figaro'ya odaklanır. Vokali ve neşeyi fiziksel komediyle birleştiren "Sevil Berberi", ailece ve keyifle izlenebilecek bir operadır.

 

BBC'nin klasik müzik dergisi yazarı Freya Parr'ın okuyucuları için hazırladığı listeden tercüme edilmiştir.

 

Çeviri Cazkolik.com / 04 Ocak 2024, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.