Akdeniz ve ege kuşağının saygın festivali 14üncü yılını ışıltılı konserlerle kutlayacak

Akdeniz ve ege kuşağının saygın festivali 14üncü yılını ışıltılı konserlerle kutlayacak

Yaz ayları gelince Ege ve Akdeniz bölgesi müzik festivalleri mevsimi de başlıyor. Akdeniz kuşağının en saygın festivalleri arasında başta gelen Bodrum Müzik Festivali bu yıl 4-8 Ağustos tarihleri arası Doğuş Grubu`nun kurucu sponsorluğunda gerçekleşecek. Bu yıl 14üncü kez düzenlenerek Türkiye ve dünyadan ünlü sanatçıları ağırlayacak küresel bir festival olma yolunda emin adımlarla ilerleyen organizasyonda, müzikseverleri beş gün boyunca yoğun, keyifli ve soluk soluğa bir program bekliyor.


Bodrum Müzik Festivali, 2005 yılından beri Türkiye ve dünyanın seçkin orkestra, topluluk ve solistlerini Bodrum`da buluşturuyor


Festival bu yıl 4-8 ağustos tarihleri arası Bodrum`un simge mekânlarında, ülkemizin adını yurtdışında başarıyla duyurmuş yıldız sanatçı ve toplulukların vereceği konserlerle birlikte, sinema gösterimleri ve klasik müzikle içiçe geçen rehberli turlar gerçekleştirecek.


Bodrum`un eşsiz doğasıyla klasik müzik etrafında şekillenen renkli program 14 yıldır farklı disiplinlerden deneyimleri müzikseverlere sunarak büyük izleyici kitlesine ulaştı; geçen yıl ise tüm Bodrum yarımadasına yayılan bir destinasyon festivali haline dönüştü.

Festival geçen yaz kimleri izletti?


Christina Pluhar


Festival programı, geçmiş yıllarda edinilen birikimin, her yıl daha güçlü biçimde müzikseverlere sunulmasıyla şekillendirildi. Bu yıl festivalin ilkleri arasında, Fazıl Say`ın Güz Şarkıları albümünün seslendirileceği ve tamamıyla Philip Glass`a adanmış bir program ile yeni neslin yıldız piyanisti Víkingur Ólafsson`ın konuk edileceği Gece Konserleri dikkat çekiyor. Ayrıca, yıldızı parlayan genç sanatçıların yer alacağı Gün Batımı Konserleri de yine ilkler arasında yer alıyor.


Bodrum Müzik Festivali bu yıl ayrıca, İstanbul Müzik Festivali ile işbirliğine giderek, piyanist Gülsin Onay ve film yönetmeni Murathan Özbek`in yeraldığı "Yolda" adlı multi disipliner bir projeye imza atacak. Festival, beş gün boyunca, Fazıl Say, Gülsin Onay, Murat Karahan, Christina Pluhar, Lauren Fagan, Alina Pogostkina, Víkingur Ólafsson ve Avi Avital gibi yıldızların yanı sıra; Sevil Ulucan, Hillel Zori, İbrahim Yazıcı, Erman Türkili, Çağ Erçağ, Gülru Ensari, Dorukhan Doruk, Camille Thomas ve Veriko Çumburidze gibi virtüözleri de müzikseverlerle buluşturacak. Festival ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, L`Arpeggiata, Olten Quartet ve LUDWIG Orkestrası gibi topluluklara ev sahipliği yapacak.


Bodrum gibi kültürel açıdan büyük önem taşıyan bir yarımadayı, sanat rotasının merkezi haline getirmeyi amaçlayan festival, kurucu marka olan Doğuş Grubu`nun desteğiyle kapılarını müzik tutkunlarına açacak. Avrupa Festivaller Birliği üyesi olan Bodrum Müzik Festivali`nin bilet gelirlerinin tamamı, kuruluşundan bu yana çeşitli vakıf ve derneklere bağış olarak aktarılıyor.
Víkingur Ólafsson


Bodrum`un her köşesinden müzik yükselecek


Festival, Şevket Sabancı Parkı`nda gerçekleşecek Sabah Konserleri, D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro`da Gün Batımı Konserleri, D-Marin Turgutreis`teki Akşam Konserleri, The Marmara Bodrum`daki Gece Konserleri, Bodrum Mozole Anıt Müzesi`nde rehberli turlar ve konserlerle birlikte Cinemarine Açıkhava Sineması`ndaki film gösterimleriyle Bodrum`a yayılmayı hedefliyor.


Gün doğumundan gece yarısına kadar sürecek festivalde, 5 gün boyunca klasik müzik konserleri, söyleşiler ve film gösterimleriyle birlikte Bodrum, sanatsal açıdan renkli bir hafta yaşayacak.


Festival kapsamında uluslararası müzik kariyeriyle tanınan, dünyanın en önemli orkestraları ve şefleriyle birbirinden başarılı konserlere imza atan, özellikle Ahmed Adnan Saygun yapıtlarının dünyaya tanıtılmasında öncülük eden piyanist Gülsin Onay`a "Onur Ödülü" takdim edilecek.


Sanata Bi Yer Sergisi


Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası`nın 11 yıldır ana sponsorluğunu yürüten ve bu yıl Türkiye`de ilk kez Ara Güler Müzesi`ni sanatseverlerle buluşturacak Doğuş Grubu`nun; duvarlarda, mekanlarda ve boşluklarda 900`ü aşkın üniversite öğrencisinin çalışmalarına alan yaratan sosyal sorumluluk platformu Sanata Bi Yer, şimdi Bodrum Müzik Festivali kapsamında çeşitli noktalarda sanata alan açıyor. "Sanata Bi Yer" platformuna ait işlerden oluşan seçki 14. Bodrum Müzik Festivali kapsamında D-Marin Turgutreis Marina`da sergilenecek. Sergi, festival boyunca ilham almak ve gençleri desteklemek isteyen sanatseverleri bekliyor olacak.Ara Güler Sergisi


Türkiye`de kültür sanat gelişiminin en önemli destekçilerinden olan Doğuş Grubu, fotoğraf dünyasının duayenlerinden Ara Güler`in sanatçı kimliğini ve eserlerini gelecek nesillere taşımak amacıyla arşiv ve müze için bir iş birliği yapıyor. Bu yılın ikinci yarısında Doğuş Grubu tarafından Bomontiada`da açılması planlanan Ara Güler Müzesi`nin bir yansıması olarak Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi koleksiyonundan farklı dönemlere ait Bodrum temalı fotoğraf seçkisi 14. Bodrum Müzik Festivali kapsamında The Marmara Bodrum`da sanatseverlerle buluşacak.


Gelirleri bağışlanan bir festival


mobilet.com ve iOS uygulaması üzerinden satın alınabilecek festival biletleri, genel satış öncesinde DenizBank müşterilerine özel iki gün boyunca ön satışta olacak. Tüm bilet gelirleri Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı`na bağışlanan festivalde bu sene Gülsin Onay`ın vereceği konserin bilet gelirleri de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali`ne aktarılacak.


Cazkolik.com / 14 Haziran 2018, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.