You Tuberlar ve video blogçular gibi özellikle sosyal medyaya video çekenler için yeni bir ürün tanıtıldı

You Tuberlar ve video blogçular gibi özellikle sosyal medyaya video çekenler için yeni bir ürün tanıtıldı

Sony firması ZV-1 adını verdiği, özelde You Tube'lar ve video blogçuların, genelde sosyal medya amaçlı tüm video çekme ihtiyacı duyanlara yönelik geliştirdiği yeni konsept ürünü tanıttı. Hepsi bir arada çözüm sunan cep vlog kamerası kolay kullanım özellikleri ve iddialı görüntüleme teknolojisi sayesinde, beceri seviyesi ne olursa olsun bütün içerik üreticilerine hitap ediyor.

 

Sony Avrupa Dijital Görüntüleme ve Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur bu yeni ürüne dair basına yaptığı açıklamada, “Sony’nin yeni ZV-1’i, özel olarak günümüz video içerik üreticilerinin ihtiyaç ve taleplerini karşılamak üzere üretildi. Bu fotoğraf makinesi, hibrit ürünlerle yetinmek istemeyenlerden aldığımız doğrudan geri bildirimlerin sonucu ortaya çıktı; dolayısıyla, bu yeni ürünü, içerik üretenler için tasarladık. Yeni ürünün amacı, görüntünün öznesini hangi ortamda olursa olsun öne çıkarmak. Tüm özellikler, her türlü içerik üreticisinin günlük video blog aktiviteleri için optimize edildi” dedi.

 

ZV-1, DRAM çipli 1.0-tipi Exmor RS® CMOS görüntü sensörü hoş bir arka plan bulanıklığı yaratarak (ara not: Bu arka plan bulanıklığı son sıra cep telefonlarının geliştirdiği fotoğraf ve video çekim özelliklerinde de öne çıkmaya başladı) öznenin arka plandan bağımsız öne çıkmasını sağlayan 24-70mm geniş diyafram açıklığına sahip lensle donatıldı. Sony’nin otomatik netleme sistemi sayesinde fotoğraf makinesi, görüntü öznesine kilitlenip yüksek doğruluk ve hızla özneyi takip ediyor ki bu da kişiye veya nesneye odaklı çekimler için önemli avantaj oluyor. Üstün görüntü kalitesi için yüksek çözünürlük sağlamanın yanında gürültüyü azaltan sensörüyle yeni nesil BIONZ X™ görüntü işlemcisine sahip. Aynı zamanda, yüksek kaliteli, kapsamlı ses seçenekleriyle bir araya getiriyor. ZV-1, Sony’nin yana açılan değişken açılı LCD dokunmatik ekrana sahip ilk kompakt fotoğraf makinesi; bu sayede, harici ses aksesuarları bağlıyken selfie modunda çekim yapmayı kolaylaştırıyor. Tüm video ihtiyaçlarını karşılamak üzere 4K video kaydı ve yerleşik görüntü sabitleyici de dahil gelişmiş video özellikleri içeriyor.

 

İki ayrı arka plan bulanıklığı özelliği

 

ZV-1, video kaydı esnasında iki ayrı arka plan bulanıklığı seviyesi arasında kolaylıkla geçiş yapabilmek için basit bir çözüm sunuyor. Yeni Bokeh Anahtarı özelliğini kullanarak optik diyafram açıklığını, öznenin netliğini kaybetmeden az ya da çok arka plan bulanıklığı sağlamak üzere hızla ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf makinesinin tepesine yerleştirilmiş olan bu Bokeh düğmesi, kolayca erişilebilir bir noktada yer alıyor ve zahmetsizce çekim yapmanızı sağlıyor.

 

İstediğiniz nesneye odaklanın

 

ZV-1, ürün inceleme ve benzeri video içerikleri çekmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Öznenin yüzü ve lensin önüne yerleştirilen nesne arasında hızlı ve hassas netleme geçişleri yapılabilmesini sağlayan yeni Ürün Teşhiri Ayarı sayesinde, fotoğraf makinesinin netleme yapabilmesi için nesnenin arkasına elinizi yerleştirdiğiniz günler geride kaldı.

 

α™ (Alpha™) ve RX serisi fotoğraf makineleri için geliştirilen üstün teknolojiyi temel alarak ilerleyen yeni kompakt fotoğraf makinesinde, gelişmiş otomatik netleme (AF) özelliği, video kaydederken nesnelere yüksek hız ve doğrulukla kilitlenip takip etmeyi sağlıyor. Kalabalık ortamlarda odağı belirli bir öznenin ya da öznelerin üzerinde tutmak için videolarda Real-time Eye AF[iii] (Gerçek Zamanlı Göz Seçimi) ve Gerçek Zamanlı Takip özellikleri ZV-1’in, öznenin gözüne/yüzüne kilitli kalmasına ya da gerektiğinde bir yandan AF hızını ve takip hassasiyetini kontrol ederken birden çok özne arasında fark ettirmeden odak değiştirmeye imkân verir.

 

 

Yüze öncelik verin

 

Güneşli bir günde dışarıda yürürken birden gölgeye geçtiğinizde olduğu gibi çarpıcı aydınlatma değişiklikleri, yeni Yüz Önceliği Otomatik Pozlama (AE) fonksiyonu sayesinde bu cihazda sorun teşkil etmiyor. Bu fonksiyon, öznenin yüzünü tespit ediyor ve yüze öncelik vererek her ortamda ideal parlaklıkla görüntülenmesini sağlayacak şekilde pozlama ayarı yapıyor. Bu AE teknolojisi aynı zamanda özne beklenmedik bir kararmadan ya da aşırı karanlık çekimlerden kaçınmak için hızla kamerayı çevirdiğinde oluşabilecek sert pozlama değişimlerini de bastırıyor.

 

Doğal renk

 

Bu tip çekimlerde hem sizin hem konuklarınızın en hassas olduğu şey nasıl göründüğüdür. Bu amaçla ZV-1, cilt tonlarını optimize etmek üzere gelişmiş renk bilimi özelliğinden yararlanıyor. Özellikle selfie modunda öznenin yüzüne vurguyu artırmak için yumuşak ve doğal bir cilt tonu sağlıyor; aynı zamanda da hem videoda hem sabit çekimde ağız ve gözlerin keskin görüntüsünü koruyor.

 

Kristal netliğinde ses

 

Ve tabii ses de önemli... Çok iyi görüntü ama zayıf ses kabul edilemeyeceğine göre, yüksek kaliteli içerik, net ve kusursuz bir ses kalitesi gerektirir. Yeni üründe dahili mikrofonu Sony’nin son geliştirdiği 3-kapsüllü Yönlü Mikrofon yer alıyor; bu mikrofon, özellikle selfie modundayken ileri yönlü ses kaydı ile öznenin sesini net şekilde yakalarken arka plan gürültüsünü minimize etmek üzere tasarlandı. Ek olarak, çeşitli harici mikrofonları bağlayabileceğiniz standart 35mm mikrofon jakı ve Çoklu Arabirim Yuvası™ (MI yuvası) bulunuyor. Rüzgârın etkisini azaltan MI yuvasına yerleştirilen rüzgâr siperi aksesuarı da cihazla geliyor.

 

Video bloglar için optimize edilmiş tasarım ve işlevsellik

 

Bu cihaz ayrıca yana açılan değişken açılı LCD dokunmatik ekrana sahip ilk kompakt fotoğraf makinesi; bu özellikleri sayesinde, opsiyonel harici mikrofonlara ek bağlantı gerekmeden MI yuvası ile çekim düzeneklerini sadeleştirme olanağı sunuyor.

 

Video kaydına hızlı erişim için fotoğraf makinesinin üst kısmına yerleştirilmiş büyük REC (kayıt) düğmesi ve kameranın ön tarafında kayıt yapıldığını gösteren lambası sayesinde tek elle rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

 

Bu yeni ürün, görüntü sabitleme alanında da önemli gelişmeler sunuyor. Fotoğraf makinesini elde tutarak yürürken de sabit görüntü kaydı yapılabilir. HD (aktif mod) ile kaydederken optik ve elektronik sabitleme yöntemleri birleştirilerek standart SteadyShot™’tan 11 kat[v] daha az sarsıntı sağlanıyor. Optik SteadyShot™ (aktif mod) kullanarak 4K çekim yaparken sabitleme etkisinde standart SteadyShot’ın 8 katına kadar iyileşme elde edilebiliyor. Aynı zamanda kablosuz uzaktan kumandalı GP-VPT2BT Çekim Kolu ile uyumlu olması, kablosuz bağlantıyla birleşerek ek sabitleme olanağı sunuyor.

 

 

Öncü ses ve video özellikleri

 

Küçük boyutuna rağmen profesyonel video çekimi yapabilmesini sağlayan pek çok özelliğe sahip:

Yüksek veri aktarım hızlı XAVC S™ codec. ile tam piksel çıktısı ve sıfır piksel kaybı ile 4K video kayıt.

Sektör standardı 3.5mm mikrofon girişi.

Hibrit Log-Gama (HDR) / S-Gamut3. Cine / S-Log3, S-Gamut3 / S-Log3

Çarpıcı time-lapse videolar için Zaman Atlamalı Çekim.

1000fps’e kadar Süper Ağır-Çekim[xii] kayıt.

“Imaging Edge™” mobil uygulaması üzerinden ‘Movie Edit add-on’ uyumluluğu ile en/boy oranlarını farklı sosyal platformlara uyacak şekilde düzenlerken görüntü sabitleme.

 

ZV-1 ile Canlı Yayın

 

ZV-1’i USB ile bir PC’ye bağlayarak bir web kamerasına dönüştürmek, içerik üreticilerinin bir yandan ZV-1’in gelişmiş görüntü teknolojisi ve eşsiz özelliklerini kullanırken bir yandan da takipçileriyle gerçek zamanlı etkileşebilmesini sağlar. Firmanın bu yeni PC yazılımı Temmuz 2020’de piyasaya sunulacak.

 

ZV-1 Video Blog Fotoğraf Makinesi, Haziran 2020’den itibaren Avrupa’da satışa sunulacak.

 

Cazkolik.com / 28 Mayıs 2020, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.