Zor günlerde imdada manuş cazın renkli, iyimser ritmleri yetişiyor, Manuş-u Âlâ yeni albümüyle "Yola Devam Et" diyor

Zor günlerde imdada manuş cazın renkli, iyimser ritmleri yetişiyor, Manuş-u Âlâ yeni albümüyle "Yola Devam Et" diyor

Manouche cazın ritmik gitarı dünyanın marka soundlarından. Gitar çalmaya başladığında bir şarkı süresince olsa da dertlerinizi unutup neşelenme garanti. Türkiye'de çok sevilen bu soundun Django'dan bu yana muazzam nesilleri yetişti.

 

Manouche caz tarzın Türkiye'deki iyi icracıları arasında önde gelen Manuş-u Âlâ, 16 Kasım 2020 tarihinde “Yola devam et” adını verdiği EP çalışmasını müzikseverlerle buluşturdu.

 

Hayata dair motive edici sözleriyle dinleyicilerin dikkatini çeken “Yola devam et”, gypsy caz tarzında yorumlanmış 5 yeni besteden oluşuyor.

 

Kayıtlarda Gizay Büyükdoğanay (vokal), Şenova Ülker (trompet), Barış Ertürk (saksafon), Özcan Yılmaz (keman), Kaan Büyükdoğanay (gitar), Mehmet Mutlu (gitar) ve Yarkın Tuncer (kontrbas) yer alırken albümde sırasıyla “Umut”, “Yola Devam Et”, “Hayat”, “Yapboz” ve “Belki Bir Gün” adlı bir çırpıda dinlenen şarkıları dinliyoruz.

 

Sözleri Gizay Büyükdoğanay tarafından kaleme alınan “Yola Devam Et” adı gibi ümit yüklü bir şarkı.

 

“Belki Bir Gün” adlı parça da Gizay Büyükdoğanay tarafından kaleme alınırken, “Umut”, “Hayat” ve “Yapboz” adlı parçalar ise Kaan Büyükdoğanay imzalı çalışmalar.

 

Parçalar için tek tek şu notları iletmek mümkün;

 

“Umut”; umudu yeşerten, majör armonili, swing ritimli renkli bir çalışma.

 

“Yola devam et”; sözlerinde ilişkilerin sınandığı zorlu dönemlerde, hayata tutunma ve devam etme cesaretine vurgu yapıyor.

 

“Hayat”; cesurca yaşamayı, içinde olduğumuz anı kabul etmeyi gypsy caz tarzında örneği pek olmayan 5/4’lük ritmiyle dinletiyor.

 

“Yapboz” ise hepimizin içindeki çocuğa tekrar kavuşmayı çağrıştıran sözleriyle, gypsy bossa bir parça.

 

Swing ritimli “Belki bir gün” ise insanı kendiyle yüzleşmeye yönelten sözlere sahip.

 

Parçaların kayıt, mix ve mastering işlemleri Kaan Büyükdoğanay tarafından Stüdyo Altıyol’da gerçekleştirilen albümün kapak fotoğrafını Kerem Çobanlı çekerken tasarım Tolga Büyükdoğanay imzasını taşıyor.

 

Cazkolik.com / 27 Kasım 2020, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.