Zuhal Focan genç sanatçılarla sohbetleri serisine ilk albümü Barcelona`yı iki yıl önce yayınlayan, şimdilerde yeni albüm hazırlıklarını sürdüren saksofon sanatçısı Tamer Temel ile sürdürüyor.

Zuhal Focan genç sanatçılarla sohbetleri serisine ilk albümü Barcelona`yı iki yıl önce yayınlayan, şimdilerde yeni albüm hazırlıklarını sürdüren saksofon sanatçısı Tamer Temel ile sürdürüyor.

 

Tamer Temel: "Daha çok çalış, daha çok karış, daha

çok yarış ama kendinle..."

Zuhal Focan: Kendini tanıtabilir misin?

Tamer Temel: Aslında İstanbul doğumlu olmakla birlikte, 1,5 yıl öncesine kadar İzmir`de yaşadım. Tüm eğitim hayatımda İzmir`de geçti. D.E.U İktisat fakültesini bitirdim. Bağlama ve gitar ile müziğe başladım ama caz müziği ile tanışmamdan kısa bir süre sonra tenor saksofona geçtim. İzmir`de çeşitli kulüplerde ve konserlerde çaldım. İzmir`deki arkadaşlarım ve tesadüflerle bir araya geldiğimiz Dave Allen ile beraber benim bestelerimden oluşan bir demo kayıt yapmamız ile başlayan bir albüm projesi gelişti ve 2010 sonlarında A.K Müzik`ten yayınlandı. İstanbul`a yerleşme de aynı zamanlara denk geliyor. Halen İstanbul`da yaşamaya devam ediyorum ve çeşitli kulüp ve konserlerde çalmaya devam ediyoruz. Değişen şey ise kendi müziklerimizi çalmaya daha fazla imkan bulabiliyoruz.

Zuhal Focan: Önümüzdeki yakın veya uzak gelecekteki projeleriniz; konserler, kayıt yapmak gibi bir isteğin, projen var mı? Varsa kimlerle?

Tamer Temel: Yakın glecekte yeni albüm için kayıt yapma fikri var. Bu sefer Quintet olarak planlıyoruz. Bu seneki İstanbul Caz Festivali`nde bu grup ile konserimiz olacak Avrupadan Matthias Pichler konser için bize katılıyor. Kayıt kadrosunda yine aynı grup olacak Serkan Özyılmaz piyano, Eylül Biçer gitar, Cem Aksel davul, Volkan Topakoğlu bas. Yaz aylarında kayıt sürecini tamamlamak istiyoruz, bakalım. Uzun vadede çalışmaya, yeni müzikler yazmaya gayret etmeye ve çalmaya devam etmek var şimdilik plan olarak…

Zuhal Focan: Genelde (Türkiye`de ve dünyada) caza nasıl bir gelecek öngörüyorsun?

Tamer Temel: İçinde bulunduğumuz kaotik ortamda herhangi bir sanat dalı için bir gelecek öngörmek çok zor sanırım. Ama yine de insan umudu elden bırakmak istemiyor. Sanırım gerçekçi olup kendi elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan insanlar arttıkça bir anlamda gelişme devam edecektir. Dert oldukça onları anlatmak isteyen insanlar da bir şekilde seslerini duyurma çabasını sürdürecektir sanırım.

Zuhal Focan: Senden sonra yetişen gençlere söylemek istediklerin?

Tamer Temel: Benden sonraki gençlere bir şey söylemem çok zor şu an benim için. Belki kendime söyleyebilirim, Daha çok çalış, daha çok karış, daha çok barış, daha çok yarış ama kendinle :) Sanırım çok çalışmamız, gözlerimizi ve kulaklarımızı daha çok açmamız gerek. Hem müzikal hem de hayatın diğer alanlarında kendimizi mümkün olduğu kadar geliştirmeye çabalamak ve bir şeyler söylemeye çalışmak bizi daha güzel hissettiecek (bütün bunlar kendime tavsiyelerim, kimseye tavsiye vermek gibi bir niyetim gerçekten yok :)

Zuhal Focan
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com / 09 Ekim 2012, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.