Branford Marsalis konseri öncesi ve sonrasından yansımalar...

Branford Marsalis konseri öncesi ve sonrasından yansımalar...

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Herkese merhaba,

30 Ekim Cuma günü CRR’in bekleme salonundaki çok tanıdık ama az sayıdaki topluluk beni şaşırttı. Çünkü o gece Branford Marsalis Quartet konseri vardı. Üstelik tatildi de…

Neyse ben sanatçının yeni “Metamorphosen” projesini dünya gözüyle dinleyeceğim için zaten çok mutluydum. Quartet Brandord Marsalis (s), Joey Calderazzo (p), daha önce İstanbul’da çalmış olan Eric Reeves (b), 19 yaşındaki heyecan dolu genç davulcu Justin Faulkner’dan oluşuyordu.

Sahneye Eric Reeves en son geldi. Biz duyduk; Bakü’den geliyorlardı ve yolda bir müzisyenin başına gelebilecek en büyük felaketlerden birisi gelmiş, bası kırılmıştı. Olabilir dedik, biliyorumki çoğu müzisyen en kıymetli basıyla değil de yolculuklar için ayırdığı bir basla seyahat eder zaten dedik. Aman efendim çok moralleri bozuk olduğu için, Jazz Dergisi için günler önceden aramadığımız yer kalmamıştı, zorla ayarladığımız röportaj iptal edildi.

Konserde nefeslerimizi tutmuş projeyi dinlemeyi beklerken ise; Jeff Tain Watts’ın bir bestesi ile başladılar, daha sonra çalınan parçalar What’s New, It Don’t Mean A Thing, Cassandra, birkaç orijinal ve bir St. Louis parçası…

Kulisde ise kimse konuşmak istemedi, yorgun ve iyi değiliz, en kötü konserimizi çaldık dediler. Biz ise kendilerini tanıyan birkaç müzisyen arkadaşımla neler olduğunu anlamaya çalışırken, “Metamorphosen”in neden çalınmadığını merak ediyorduk. Ne dediler inanır mısınız; “Çalsaydık kimse anlamazdı, biz gittiğimiz yere göre repertuvar belirliyoruz”!

Aslında üzgünüm tabi, muhtemelen THY kötü davrandı, CRR tatile denk geldi, ya da daha önceki İstanbul deneyimleri… Kim bilir, her şey bize de denk gelmiş de olabilir ama neticede hiç ummadığımız bir sanatçı davranışı idi.

Basın İstanbul’da onarımı için tüm önerileri de red ederek, ertesi gün de kalmayı planladıkları İstanbul’u süratle terk ederek Almanya’ya gideceklerini öğrendim.

Yorum yapmak istemiyor, sadece duyduklarımı ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşıyorum.

Zuhal Focan
2 Kasım 2009, Pazartesi
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.