“What A Wonderful” Ukraine

“What A Wonderful” Ukraine

Ukraynalılar karlı, beyaz bir Şubat sabahına bomba ve siren sesleriyle, alevler ve toz bulutları içinde uyandılar.

 

Oysa, sapsarı buğday tarlaları, masmavi gökyüzü ve güzel insanları, şehirleri, opera binaları, katedralleri, denizleri ve akarsularıyla Ukrayna ne kadar da harika bir yerdi. Ama dünyanın en geniş topraklarına sahip komşu diktatör elindekiyle yetinmiyordu, gözünü kan bürümüştü. Yıllar önce Macaristan’ı, Prag’ı toza dumana katan öncülleri gibi, bu kez de kendisi sarı mavi Ukrayna’ya bombardıman uçaklarını, tanklarını göndermişti. Evler, okullar, hastaneler, hatta doğum evleri bombalanıyor, çocuklar, kadınlar sığınaklara kaçarken, erkekler direnmeye çalışıyor, birçokları da hayatlarını kaybediyordu.

 

Bomba sesleri ve sirenler durunca halk yeniden meydanlara koşuyor, bir taraftan acil ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken, bir taraftan düşmana direneceklerini, umutlarının eksilmediğini gösteriyorlardı.

 

Düşmanın ayak seslerinin duyulmaya başlandığı Lviv şehrinde genç bir kız da umutlarını piyanonun tuşlarında anlatıyordu. Dünyamız çok güzel. Ona kıymayın...

 

 

I see trees of green, red roses too
I see them bloom for me and you
And I think to myself, what a wonderful world!
I see skies of blue and clouds of white
The bright blessed day, the dark sacred night
And I think to myself, what a wonderful world!
The colors of the rainbow so pretty in the sky
Are also on the faces of people going by
I see friends shaking hands saying, "How do you do?"
They're really saying, "I love you"
I hear babies cry, and I watched them grow
They'll learn much more than I'll ever know
And I think to myself, what a wonderful world!
Yes, I think to myself, what a wonderful world!

 

“What A Wonderful World”ü müzik prodüktörü Bob Thiele ve George Weiss 1968’de özellikle Louis Armstrong için yazmıştı. Weiss, şarkıyı yazarken Amerika’nın 1960’lı yıllar boyunca yaşadığı Kennedy suikasti, ırk ayrımlarına bağlı iç savaş tehlikeleri, anti seminist eylemler, Vietnam savaşı gibi olayların yarattığı travmaya karşı bir panzehir olarak düşündüğünü ve Louis Armstrong’un farklı ırkları bir araya getirişinden de ilham aldığını söylemişti.

 

Her ne kadar CBS yönetimi şarkıyı önceleri beğenmediği için promosyon yapmayınca 45’lik 1968’de sadece bin kadar satabilmişse de, İngiltere’de büyük bir başarı kazanarak haftalarca listelerde kalmıştı. “What A Wonderful World” Louis Armstrong’un 1971’de ölümünden yıllar sonra, 1988’de Robin Williams’ın “Good Morning, Vietnam” filminin soundtrack’ında yer alınca, bu kez Amerika’da da satış rekorları kırmıştı.

 

 

Şarkı, ilk çıkışından bu yana hala dünyanın harika bir yer olduğu, sevgi, barış ve anlayışla daha güzel bir dünyamızın olabileceği mesajını veriyor. Nitekim Armstrong’a, “bu şarkıyı niçin tekrar tekrar söylüyorsun, görmüyor musun her yerde savaş var, kargaşa var, bu dünyanın nesi güzel” diye tepki gösterdiklerinde, o şöyle cevap vermişti, şarkının 1970’de yaptığı kaydın intro’sunda: ”Bana kalırsa kötü olan şey dünya değil, bizim yaptığımız şey kötü. Ona bir şans versek dünyanın ne kadar güzel olduğunu görürdük. Sevgi, çocuklar, sevgi. İşin sırrı bu”.

 

Diliyorum ki Ukraynalı çocuklar çok yakında gene özgürce sokakları doldururlar.

 

Levent Varlık

 

Cazkolik.com / 07 Mart 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Levent Varlık

  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.