Gitar çalmayan adam; Stanley Jordan

Gitar çalmayan adam; Stanley Jordan

Yıl; 1985.
Yer; New York, Town Hall City.
Tarih; 22 Şubat 1985

New York’un ünlü konser salonunda tarihi bir gece yaşanıyor. Efsanevi Blue Note şirketinin kuruluş yıldönümü için özel bir konser ve gece. Sahneye ardı ardına inanılmaz isimler çıkıyor, belki böylesi bir caz gecesi yeryüzünde bir kaç kez ancak yaşanmıştır. Yıl 1985 olduğu için henüz bir çok efsane isim halen hayatta ve sağlıklı.

Sahnede bir görünüp, bir kaybolan isimler; ART BLAKEY, KENNY BURRELL, RON CARTER, WALTER DAVIS JR., JACK DeJOHNETTE, LOU DONALDSON, CURTIS FULLER, JOHNNY GRIFFIN, HERBIE HANCOCK, JOE HENDERSON, FREDDIE HUBBARD, BOBBY HUTCHERSON, CHARLES LLYOD, JAMES NEWTON, CECIL McBEE, JACKIE McLEAN, MICHEL PETRUCCIANI, WOODY SHAW, JIMMY SMITH, GRADY TATE, CECIL TAYLOR, STANLEY TURRENTINE, McCOY TYNER, GROVER WASHINGTON JR., TON WILLIAMS, REGGIE WORKMAN...

Bu isimleri özellikle büyük harflerle yazdığımızı da belirtelim.

Lütfen bu isimleri bir daha gözden geçirin, eğer dışarda olan biri varsa ya ölmüştür ya da çok haklı bir sebebi vardır, başka bir açıklama bulması zor, yani öyle bir gece... Herbie Hancock’ın house piyanist olduğu, ustaların yanında hatta biraz "genç" kaçtığı bile söylenebilir.

Her neyse...

Uzun süren bir gece ve konser, konserin en sonunda şimdiye kadar çıkmış olan dev isimlerle hiç de ilgisi olmayan gencecik bir adam elinde gitarı sahneye gelir. Hhenüz gençliğinin en güzel dönemindedir!

Arkasında orkestra falan yok, sadece gitarı ve kendisi... Beş dakika kadar çalar, herkes büyülenmiş gibidir. Adam aslında gitar falan çalmıyordur, sevgili Cenk Erdoğan’ın programında dediği gibi gitarı piyanoya çevirmiş durumdadır.

İşte o genç adam bugün artık bir gitar efsanesi haline gelmiş olan Stanley Jordan’dan başkası değildir.

Jordan, 5 ve 6 Kasım tarihlerinde İstanbul Jazz Center’da olacak. "Tapping" denilen tekniğin dünyaca tanınan virtüöz ismi, Al di Meola’nın ’hepimizden 20 yıl ilerde’ dediği o yılların çok genç ama şimdilerin orta yaşlı bu usta ismini izleyince şaşırıp kalacaksınız ama elbette gider görür ve izlerseniz.

Cazkolik.com / 05 Kasım 2010, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.