2. Gitar Festivali sanatçısı ve koordinatörü gitarist Sinan Erşahin ile Cenk Erdem konuştu.

2. Gitar Festivali sanatçısı ve koordinatörü gitarist Sinan Erşahin ile Cenk Erdem konuştu.

Duygulara eşlikte gitar...

21- 24 Mayıs tarihleri arasında dört gün sürecek Cemal Reşit Rey 2. Gitar Festivali yarın akşam başlayacak...

* * *

"Klasik Gitar Yarışması" ve usta isimlerle "Masterclass" çalışmalarıyla renklenen festivalde Canizares, David Russell, Sharon Isbin gibi usta isimlerle sahne şenlenirken, ünlü isimlerle özenle bir festival hazırlığına imza atan Sinan Erşahin, ülkemizi temsil eden gitar gurularından biri olarak hem festivalin koordinatörlüğünü üstleniyor hem de 21 Mayıs akşamı Ricardo Moyano ile birlikte sahne alacak.

* * *

Sinan Erşahin’le festivalde nelere özen gösterdiklerini, usta isimlerin programlarını, gitarın bir enstrüman olarak uyandırdığı duyguları ve "2. Gitar Festivali"ni kapsayan tüm detayları konuştuk.


Sinan Erşahin: "Gitarla yapılan müziğin daha

sıcak ve derinlere daha kolay ulaşan bir müzik

olduğunu düşünüyorum."

Cenk Erdem: 21 - 24 Mayıs tarihlerinde tam dört gün sürecek bir festivalin programını ünlü isimlerle oluştururken en çok nelere özen gösterdiniz?

Sinan Erşahin: Festival, klasikten flamenkoya, Anadoludan latin coğrafyaya kadar gitar müziğini etkileyen ve gitar müziğinden etkilenen her türlü unsuru içeren repertuvara sahip, dünyadan ve ülkemizden en iyi gitarcılari CRR Konser Salonu`nda ağırlayacak. Bu geniş yelpazede dinleyiciye gitar müziğini sevdirecek ve bu müziği en iyi şekilde tanıtabilecek isimler olması konusunda özen gösterildi.

Cenk Erdem: Festivalde David Russel, Sharon Isbin ve Canizares gibi dev isimler sahne alırken festivalin ustaları için neler söylersiniz?

Sinan Erşahin: Gerçekten de dünyanın, önlerinde saygıyla eğildiği isimler bunlar. Bu kadar büyük ismi bir festivalde ağırlamak ve seyirciyle buluşturmak çok büyük bir başarı ve seyirci için de çok büyük bir şans diye düşünüyorum.

Cenk Erdem: 21 Mayıs akşamı Ricardo Moyano ile birlikte sahnedesiniz; bizleri nasıl bir repertuvar bekliyor?

Sina Erşahin: Evet, festivale davet edilen çok sayıda gitarcı olduğu için bazı konserler birkaç sanatçı tarafından paylaşılıyor. Bu konserde ben, Albeniz ve Tarrega gibi bestecilerin eserlerinden oluşan klasik gitar repertuvarının yanında Piazzola`nın tangolarına ve Anadolu danslarından gitar için yaptığım düzenlemelere repertuvarımda yer verdim.

Ricardo Moyano ise her zaman olduğu gibi Güney Amerika müziğinden oluşan bir repertuvar çalacak. Dünyada ve ülkemizde latin gitar müziğinin en iyi yorumcuları arasında sayılan Moyano ile birlikte belki konser sonunda birlikte küçük bir şeyler de çalabiliriz...

Cenk Erdem: Hem usta bir gitarist hem festivalin koordinatörü olarak gitarın bir enstrüman olarak sizde uyandırdığı duyguları nasıl tarif edersiniz?

Sinan Erşahin: Her müzisyen gibi ben de kendi enstrümanımın çok özel olduğunu düşünüyorum. Gitarla yapilan müziğin daha sıcak ve daha derinlere işleyen etkisinin olması aslında enstrüman olarak da gitarın en popüler çalgı olmasının sebebi gibi geliyor bana. Popülerliğinin yanında klasik gitarin teknik olarak en zor calgılardan biri olduğunu da söylemek gerekir.

Cenk Erdem: 4 gün sürecek festivalde daha önce olduğu gibi" Klasik Gitar Yarışması" ve usta isimlerle "Masterclass" çalışmaları da gerçekleşiyor; gitara heves duyan herkesi davet ediyor musunuz?

Sinan Erşahin: Evet, festival süresince yapılacak olan fuaye konserleri, masterclass`lar ve seyirciye açık olarak yapılacak olan gitar yarışması ücretsiz olarak herkese açık olacak. Dolayısıyla gerek konservatuvarların ve müzik bölümlerinin gitar öğrencileri gerekse gitar müziğine ilgi duyan herkes festivale davetlidir.

Cenk Erdem: Usta bir isim olarak efsanevi isimler arasında size ilk ilham verenler kimler oldu?

Sinan Erşahin: Müzisyen bir ailede büyüdüğüm için gitar çalmaya başlamadan önce de gitar müziğini ilgiyle dinlerdim. O zamanlarda ve tabii ki gitar çalmaya başladıktan sonra da aynı isimlerden çok etkilendim. Bu gitaristler arasında Andreas Segovia, Narciso Yepes, Jullian Bream, Alirio Diaz, John Williams gibi efsane isimleri sayabiliriz.

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove

Cazkolik.com / 20 Mayıs 2015, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.