Türkiye`nin görsel belleğini oluşturan fotoğrafçı Muammer Yanmaz "Yüz Kumbarası" projesine dahil ettiği caz müzisyenleriyle birlikte sergisini açtı

Türkiye`nin görsel belleğini oluşturan fotoğrafçı Muammer Yanmaz "Yüz Kumbarası" projesine dahil ettiği caz müzisyenleriyle birlikte sergisini açtı

"Yüz Kumbarası" sergisi açıldı

 

Fotoğrafçı Muammer Yanmaz tarafından projelendirilen “Yüz Kumbarası” 2011 yılından beri Türkiye’nin en kapsamlı görsel belleğini oluşturmak üzere 1.600 insan yüzü biriktirdi. 40 fotoğrafçı, farklı alanlarda toplumsal hayatımızda iz bırakan 40’ar ismi fotoğrafladı. Yüz Kumbarası adını verdiği, Fransız Kültür Merkezi’ndeki açıldı.

 

Muammer Yanmaz önderliğinde bir araya gelen 40 Haramiler fotoğraf grubu üyesi 40 gönüllü fotoğrafçı, gelecek için tarih yazan “Yüz Kumbarası” projesine hayat verdi. Farklı görüşlerden, bakışlardan ve yaşam tarzlarından 40 farklı göz; ortak bir görsel anlatım dili kullanarak kumbarayı doldurdu.

 

Ülkemizin toplumsal yaşamını etkileyen, her biri kendi alanına adını yazdıran 1.600 yüz, proje boyunca fotoğraflandı. Perde arkasında duranlar, her daim hayatın içinde olanlar, yüzlerini çok iyi tanıdıklarımız, adlarını bilip yüzlerini görmediğimiz pek çok isim “Yüz Kumbarası”nda bir araya geldi. Yazarlar, karikatüristler, müzisyenler, iş dünyasının başarılı insanları, marka yaratanlar, tiyatrocular, sinemacılar, gazeteciler, bilim insanları, yönetmenler, sporcular, şairler ve ressamlar gibi varlıkları ile hayatımızın çeşitli alanlarını zenginleştiren yüzler, bu büyük albümde yerini aldı.

 

Projeden elde edilecek olan gelirin, down sendromlu çocukların geleceğine ışık tutan Dost Yaşam Vakfı’na bağışlanması ise, bu kapsamlı projeye anlamlı bir değer daha katıyor. Fransız Kültür Merkezi’nde, 19 Mart tarihine kadar, Peugeot ile Engelsiz Yaşam’ın desteğiyle izleyiciyle buluşan sergide, “Yüz Kumbarası” fotoğrafçılarından biri olan down sendromlu Deniz Özkan’ın da fotoğrafları yer alıyor.

 

Proje kapsamında yukarda ismi geçen tüm toplum kesitlerinden insanların yanısıra "Yüz kumbarası" projesine portreleriyle dahil olan caz müzisyenleri de var. Aşağıda toplu resimlerini oplu halde gördüğünüz portrede Aydın Esen, Baki Duyarlar, Bora Çeliker, Ceyda Köybaşıoğlu, İlhan Erşahin, Okay Temiz, Yavuz Akyazıcı, Melis Danişmend gibi isimler de yeraldı.

 

“Yüz Kumbarası” Fotoğraf Sergisi
Proje: Muammer Yanmaz

 

Fotoğrafçılar: Ahmet Kuyucuoğlu, Ayça Oğuş, Ayşegül Çetinel, Barış Çebin, Başak Duru, Burcu Ergin, Cenk Kalava, Damla Öksüz, Deniz Özkan, Didem Öğütçü, Emre Mollaoğlu, Erhan Yüksel, Fatih Küçük, Filiz Dibi, Filiz Tülü, Gaye Yön, Gonca Soysal, Gülendam Yılmaz, Hazal Erkan, Işın Akpınar, İlknur Atalkın, İrem Sokullu, Lale Elmas, Leyla Durdoğan, Lolita Anjel, Maneki Neko, Merve Karahan, Mustafa Önder, Müge Kekeç, Nilay Dikmen, Niyazi Uğur Genca, Nuray Ertürk, Okşan Fındık, Özlem Çulhagil Kır, Sevil Akışık, Şebnem Eldes, Teoman Cimit, Teri Erbeş, Umut Altun, Vladi Benbanaste.

 

Tarih: 13 Şubat – 19 Mart 2015
Yer: İstanbul Fransız Kültür Merkezi / Institut Français d`Istanbul, Istiklal Caddesi N°4 - Taksim

 

Cazkolik.com / 17 Şubat 2015, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.