Festivalde bugün iki farklı mekânda iki farklı konser var

Festivalde bugün iki farklı mekânda iki farklı konser var

Ozan-şarkıcılar adı verilen tarz hakkında gerçekten çarpıcı bir tanımlamaya rastlamayalı uzun zaman olmuş ve umudumuzu yitirmişken belki de en akla gelmeyecek yerde harika bir cümleye rast geldik; özetle şöyle diyordu; “şarkı sözü yazarı şarkıcılar (ya da bizde sevilen tabiriyle ozan şarkıcılar) tuhaf zevkleri olan, maymun iştahlı, yumuşak ama kulak tırmalayıcı tıngır tıngır gitar tonlarıyla içe dokunan sözler söylemeyi başarılı bir ticaret haline getirebilen insanlardır.” Şimdi bu söze bakıp hemen peşin hükümlü olmayın, çünkü aynı yazar hemen ardından ekliyor; “ama Martha Wainwright bu ticareti yapanlardan biri değildir. Çünkü, gelin ikinci albümüne geri gidelim, güzel ama sert ve acımasız bir albüm, Martha ozan şarkıcılar kural kitabını okumayı unutmuş anlaşılan...” Yani işin aslına bakarsanız burada gerçekten sert bir eleştiri var ama Martha’ya değil, sözünü ettiği ikinci abümün adını biliyor musunuz? Çevirmeden yazalım “Bloody M..her F..king”. Gerçekten sert bir isim. Bu arada, Martha’nın sesinin gerçekten kulak tırmalayan bir ses olduğunu da unutmayın.

 

Martha Wainwright yeni bir albüm yayınladı, Haziran ortasında çıkan albüm için turneye başlayan Wainwright turnenin Avrupa ayağını İstanbul’dan başlatıyor. Efsanevi Fransız Edith Piaf şarkılarını yorumladığı albümünde Piaf’ın dillere destan bir çok şarkısı var. Bunların hepsini bugece dinlimek mümkün olacak sanırız. İstanbul için bir yerde şöyle dediğini okuduk güzel şarkıcının; “Şimdi ne ilgisi var diyeceksiniz ama Türkiye ye gidiyorum ve oraya gittiğim için de memnunum. Biliyorsunuz, turnemizin Kanada ayağını yeni bitirdik, bence çok güzel bir turne oldu, şimdi ise turnenin Avrupa ayağını başlatmak üzereyiz ve ilk olarak İstanbul’a ineceğiz. Bu arada oraya (İstanbul’a) giden herkes oranın ve festivalin harika olduğunu söylüyor. Şimdi bu turne için heyecanlanıyorum, yetkililer, ben ve bebek için business class bilet göndermişler, bebeğin rahatını temin etmem lazım, bu açıdan memnun oldum. Fransa benim için özel olacak. Lyon’da ki konserim için yaylılar ve nefesliler de olacak. Oradaki konser bir ilk olacak bu anlamda.”

 

Evet... Martha Wainwright konseri tarzın sevenlerine Piaf yorumları dolu güzel bir gece vaadediyor. Bu gecenin Sepetçiler Kasrı’nda olması bir başka güzel şans, hava da güzel, boğazın eşsiz görüntüsü ve Piaf... Daha ne olsun.

 

 

European Jazz Club kapsamında Jülide Özçelik Band Maarten Ornstein konseri Salon’da

 

 

Evrensel standartlarda, Türkiye’ye ait, Türkçe sözlü caz yapma fikriyle yola çıkarak kendi bestelerinin yanı sıra türküleri de yorumladığı Jazz İstanbul Volume-1 adlı ilk albümünü 2008’de çıkaran Jülide Özçelik, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Hafif Batı Müziği Bölümü’ndeki eğitiminin ardından, İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Performans Bölümü’nden vokal teknikleri ve temel müzik dersleri alarak mezun oldu. Duru, kırılgan ve naif ses tonu ve sağlam vokal tekniğiyle Jülide Özçelik ve Grubu’na özellikle bas klarnet ve tenor saksofonda ustalaşmış olan müzisyen-besteci Maarten Ornstein eşlik edecek. Modern caz ve doğaçlama alanında öne çıkan tarzıyla tanınan Ornstein, halen avangard funk topluluğu DASH!’in liderliğini sürdürüyor.

 

Cazkolik.com / 6 Temmuz 2010, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.