Keşfedecek ne çok albüm var! BBC editörleri bu yıl bu caz albümlerini mutlaka dinleyin diyor

Keşfedecek ne çok albüm var! BBC editörleri bu yıl bu caz albümlerini mutlaka dinleyin diyor

Önde gelen klasik müzik dergisi BBC Classical Music editörleri her sene o yılın kendilerince öne çıkan caz albümlerini derleyerek okurlarıyla paylaşır. Derginin bu tarz seçkilerini önceki yıllarda yayınlamış ve okurlarımızdan yoğun ilgi görmüştük. Yazarların Avrupa hatta İngiliz ağırlıklı seçimleri klasik Amerikan baskın caz dünyası için renkli ve sürpriz albümler öneriyordu. Bu sene de aynı dosyayı yayınladılar. Dergi aslında aşağıda gördüğünüzden daha fazla sayıda albüm öneriyor ama biz içlerinden seçtiklerimizi sayfaya taşıdık.

 


 

 

Joshua Jaswon Octet: "Silent Sea"

 

 

Sea Anna Serierse (vokal), Joshua Jaswon, Marc Doffey (saksofon), Miguel Gorodi (trompet), Jan Landowski (trombon), Johannes Mann (gitar), Sidney Werner (kontrbass), Aaron Castrillo (davul). Firma: Ubuntu Music

 

Günümüz caz müzisyenleri adaletsizlik ve diğer önemli küresel sorunlarla atalarından daha sosyal farkındalığa sahip ve daha mücadeleciler. Londralı genç saksofoncu Joshua Jaswon, İskoç kraliyet şairi Jackie Kay tarafından derlenen bir şiir koleksiyonu olan Silent Sea'yi okuduktan sonra iklim ve Brexit temaları üzerine müziklerden oluşan bir albüm kaydetti.

 


 

 

Rob Barron: "From This Moment On"

 

 

Rob Barron (piyano); Jeremy Brown (bas); Josh Morrison (davul). Firma: Ubuntu Music

 

Bugünlerde çoğu genç caz müzisyeni repertuvarını tamamen kendi bestelerinden oluşturuyor. Bu elbette övgüye değer ancak bazen köklü melodi ve akor dizilerinin bir tür ortak lingua franca olduğu günler nostaljik olmaya başladı. Bu ezgi hazinesi sayesinde aynı parçanın farklı performanslarını kolayca mukayese ederken, 'I Got Rhythm', 'Cherokee' veya 'Indiana gibi klasiklerin kökenlerini tespit etmenin de keyfini çıkarabilirsiniz.

 


 

 

Patrick Cornelius; "Acadia: Way of the Cairns"

 

 

Patrick Cornelius. Firma: Whirlwind

 

Patrick Cornelius'un Acadia'sı adını ilham kaynağı olan Maine'deki bir bölgeden alıyor. "On Way of the Cairns Cornelius" albümü kendisi ve davulcu Paul Wiltgen ile piyanist Kristjan Randalu'nun dokuz farklı ve ilgi çekici kompozisyonunda Ulusal Parklar ve diğer vahşi yaşam alanlarının güzelliğini, gizemini ve özgürlüğünü kutluyor.

 


 

 

QOW Trio: "QOW"

 

 

Riley Stone Lonergan (tenor saksofon), Eddie Myer (kontrbas), Spike Wells (davul). Firma: Ubuntu Music

 

Kontrbasçı Turin Brakes ve veteran Britjazz davulcusu ile ödüllü genç bir tenor saksafoncudan oluşan muhteşem bir üçlüyü bir araya getiriyor. Ornette Coleman'ın 1960'ların ortalarında David Izenson ve Charles Moffett'ten oluşan üçlüsü geleneksel bir akor enstrümanının yokluğunun cazı aşmaya hazır olduğu kısıtlamalardan kurtararak zengin bir miras yarattığı bir alt harekete ilham verdi. Bu adrenalin yüklü müzik bir harika ve bu albümü satın almamak korkunç hata olur.

 


 

 

Jakob Bro: "Uma Elmo"

 

 

Jakob Bro (gitar), Arve Henriksen (trompet, piccolo trompet), Jorge Rossy (davul). Firma: ECM

 

Danimarkalı gitarist Jakob Bro'nun yeni kaydı mükemmel prodüksiyon değerleriyle anlık müzik yapan yoğun yetenekli küçük bir grup. Bro, Henriksen ve Rossy doğaçlama üçlü formatta her zaman başarılı oldular ancak İsviçre Radyosu'nun Lugano'daki stüdyosundaki bu seansta ilk kez birlikte çalmışlardı. Hammaddeyi yazmış olmanın dışında, Bro'nun lider oluşu belli belirsiz. Norveçli Henriksen, program boyunca melodik çizgiyi sahiplenirken, Bro armonik yerçekimini üstleniyor; davulcu Rossy ise sabit bir varlık.

 


 

 

Matt Carmichael; "Where Will the River Flow"

 

 

Matt Carmichael. Firma: Porthole Music

 

Genç caz müzisyenleri genellikle müziklerine kimlik empoze etmekte zorlanır. 21 yaşındaki İskoç tenorist Matt Carmichael öyle biri değil, ilk albümü Where Will the River Flow onu kalabalık bir sahnede hemen çekici ve ayırt edici yeni bir ses olarak gösteriyor. BBC Genç Caz Müzisyeni finalistinin albümündeki dokuz melodi, quartetin canlandırıcı sesine katkıda bulunan yerlerde İskandinav hissinin yanı sıra güçlü bir Kelt bağlantısına sahip.

 


 

 

Shez Raja; "Tales from the Punjab"

 

 

Shez Raja (bas gitar). Firma: Ubuntu

 

Shez Raja, Hint cazının ses, tabla, sarangi (muhtemelen dünyadaki tek yaylı çalgı) gibi klişelerini bir kenara bırakarak doğaçlamalarla yaptığı canlı katkıları ustaca bağlamına oturtuyor.

 


 

 

Sons of Kemet: "Black to the Future"

 

 

Sons of Kemet. Firma: Impulse

 

İngiltere merkezli saksofoncu Shabaka Hutchings'in Sons Of Kemet projesini ilk kez tanıtmasının üzerinden on yıl geçti ancak grubun ritmik seli azalmadı. George Floyd cinayetinin ardından tasarlanan Black To The Future'daki performanslar siyah deneyimi hakkında tartışmayı kışkırtmayı amaçlıyor.

 


 

 

Roy Mor; "After the Real Thing"

 

 

Roy Mor (piyano). Firma: Ubuntu

 

Piyanist Roy Mor lider olarak ilk albümü After the Real Thing için kendi bestelerinin zengin bir karışımını, Kurt Weill ve Hoagy Carmichael'ın standartlarını ve ayrıca Tel Aviv'den New York'a ve geri dönüş yolculuğunu simgeleyen iki İsrail klasiğini albümünde  sunuyor. Udun baştan çıkarıcı sesi atmosferik bir geleneksel şarkıyı tanıtıyor; Jerusalem Mezcla her iki dünyayı da muhteşem şekilde birleştirmeden önce klasik piyano cazını güzel örneklendiriyor. Zarif ve ışıltılı bir doğaçlamacı olan Mor şimdiden birçok ödül kazandı ve birçok seçkin uluslararası müzisyenle sahne aldı. Bu albüm onun itibarını daha da güçlendirmeli.

 


 

 

Chris Potter Circuits Trio; "Sunrise Reprise"

 

 

Chris Potter Circuits Trio: Chris Potter (saksofon) James Francies (keyboard), Eric Harland (davul). Firma: Edition

 

Geçen Eylül  Covid kısıtlamalarının gevşetilmesi sırasında kaydedilen Sunrise Reprise elindeki malzemeyi daha önce yolda geliştirmiş olmasına rağmen uzun süre diğer müzisyenlerle kayıt yapamayan Chris Potter Circuits Trio için rahatlatıcı bir deneyim oldu. Çoğumuz, başkalarıyla temasımızda ciddi şekilde sınırlarımızı kolayca belirleyebiliyoruz, bu yüzden, bu albümde yayılan serbest kalma duygusu, yürekten tenor aracılığıyla ışığa çıkan biraz melankolik ve belirsiz açılış parçasından itibaren güçlü akorlarla gelişiyor.

 

Cazkolik.com / 23 Eylül 2021, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.