Sesi kullan, melodik ve çağrıştırıcı ol!

Sesi kullan, melodik ve çağrıştırıcı ol!

30 Nisan 2018 Dünya Caz Günü konser bereketiyle geliyor. Geçen seneler olduğu gibi bu sene de Garanti Caz Yeşili sponsorloğunda İstanbul`un farklı sahnelerine dağılmış konserler izleyeceğiz ve bu konserlerin tümünde dünyaca ünlü, önemli isimler var. Tıpkı Babylon`da sahne alacak The Nels Cline 4 gibi. Gitarist Nels Cline seksenlerden bu yana zengin projelerin liderliğini sürdüren bir sanatçı, bunların içinde, 2014 tarihli Mack Avenue firması çıkışlı gitarist Julian Lage ile çift gitar çaldıkları albüm en özel işlerden biri olarak öne çıkıyor. Bu albümün kendisi için ilham verici olduğunu, ruhunu yenilediğini belirten Cline beraber çalmak istediği insanları bulduğuna inandığını söylemişti. Hatta bir dergiye `sonunda özgür ve maceracı olabileceğim bir yol buldum` demiş ve yazının başlığındaki cümleyi kullanmıştı.


İkili, o albümden bu yana beraber çalmakla kalmıyor müzikleri de giderek genişliyor. Cline`ın Blue Note firmasıyla yaptığı sözleşmenin ikinci albümü (ki Babylon 30 Nisan Dünya Caz Günü konserinde izleyeceğimiz proje budur) "Currents, Constellations" Cline ve Lage ikilisinin yanında basçı Scott Colley ve davulcu Tom Rainey ile projenin 4`lüsünü tamamlıyor. Albümdeki besteler Nels Cline`ın çalışmaları olsa da eski caz efsanelerinden Jimmy Giuffre`den ve az bilinen bir Carla Bley beste de albümde mevcut.


Nels Cline ikili olarak ilk günlerinde dahi `acaba bir ritm bölümümüz olsa nasıl olurdu` diye düşünüp dururmuş. O sıra Lage ve bascı Scott Colley vibrafon efsanesi Gary Burton`ın grubunda beraber çalıyormuş, Scott daha sonra Lage`in üçlüsüne dahil olmuş. Nels Cline diyor ki, `ilginç şekilde doksanlarda Tom ile Scott`ın birlikte rhythm section olarak çalıştıklarını öğrenince dörtlüyü bu şekilde kurgulamak istedim. İlk buluşmada birkaç tema çalıştık, baktım herkes çalışmanın sürmesi konusunda istekli, devam ettik.`


Julian Lage ve Nels Cline`ın göz kamaştırıcı uyumları dikkat çekici olmakla beraber Lage`in müzikal destek rolünde olması ayrıca keyifli. Cline`ın solo gitar cümlelerinin kolektif doğaçlama üzerindeki hassas grup soundunu kolaylaştırıcı işlevi var aynı zamanda.Ya albümdeki parçalar?


Albümdeki parçalara gelirsek eğer; "Furtive" Cline`ın ilham kaynağı Duke Ellingto`ın "The Far from East" isimli albümündeki "Tourists Point of View" olmuş. "Swing Ghost `59" ise balad gibi görünmekle beraber ürettiğim fikirle kendimi eğlendirdiğim bir çalışmadır diyor Nels Cline. "Imperfect"i eğlenceli rock melodisi olan bir caz füzyon bestesi iken "As Close As That" esasen Ralph Towner`dan esinlenilmiş, destansı dramatik bir versiyon olmasına çalışılmış bir beste. "Amenette" parçası ikilinin 2014 tarihli duo albümünde yer almış bir besteydi esasen, burada özgür caza meyleden başka bir versiyon oluşturmuşlar. Carla Bley`e ait olan "Temporarily" sanatçının az bilinen nadir çalışmalarından biri ve Cline bu bestenin başka hiçbir yerde versiyonunu görmedim, üstelik, şarkının bir hikayesi varsa eğer ne olduğunu bilmiyorum diyor. İki bölümden oluşan "River Mouth" ise Cline`e göre kendisinin dinlemeyi istediği türden bir çalışma. Bütün parçayı bir nehir gibi algılıyor, bitmeyen, uzayan bir nehir gibi. "For Each, A Flower" ise John Abercrombie, Geri Allen, Bill Collings, Bill Horvitz ve John Shifflet gibi yakın dönemde kaybettiğimiz isimlere bir saygı duruşu olarak kaydedilmiş.


30 Nisan 2018 Dünya Caz Günü kapsamında Babylon`da izleyip dinleyeceğimiz The Nels Cline 4 son dönemde İstanbul`da sahne alacak en nitelikli isimlerin başında geliyor ve kaçırılmaması gereken bir konser olacağı şüphesiz.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 20 Nisan 2018, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.