32. Akbank Caz Festivali bu konsere dikkat önerileri 5

32. Akbank Caz Festivali bu konsere dikkat önerileri 5

Dürüst olmam gerekirse, Portico Quartet'in müziğe çelik davulun elektronik müziklerle birlikte yarattığı ilginç alaşımın dışında ne getirdiğini başta pek anlamamıştım. Başta anlamadım ama şimdi anlamış da değilim, alıştım diyeyim. Zaten, son on yılın moda soundu uzayıp giden elektronik müzikal çizgiden de biraz sıkılmıştım. Enstrüman müziğini yeğ tutan biri olarak [bu grup da kağıt üzerinde öyle aslında] bu sonik yeniliğin katkılarını anlamakla birlikte etnik bir sazın müziğe kattığı renkten öteye geçemeyeceğini düşünüyordum ki hâlâ bu fikrimde ısrarcıyım.

 

Hatta, bu grubun bir İstanbul konseri öncesi yayınladığı son çalışma olan "Art in the Age of Automation" ismini görünce sistemik itirazları var zannederek röportaj yapmıştım, röportaj arşivde duruyor. Meğer sistemik itirazları olmadığı gibi aslında insansızlığa yönelen yeni müziğin ilk parke taşlarını döşüyorlarmış gibi bir sonuç çıktı ortaya.

 

Portico Quartet, Londralı Gondwana Records çevresinde toplanan bir grup müzisyen ve topluluğun etrafında şekillenen yeni bir sound üretti. Bu soundu, İngiliz caz sahnesindeki total müziğin parçası olarak görmek doğru olur. 2010 sonrasına ciddi damga vuran bir müzik üretti bu şirketin çevresindeki Portico Quartet benzeri topluluklar.

 

Bu dörtlü -ki aslında dörtlü olsa da esas olarak Jack Wyllie ve Duncan Bellamy iki kişi-, geçen on yılda istikrarlı müzik üretmeyi sürdürdü ve geride orijinal bir müzikal koleksiyon biriktirdi. Geriye dönük dinlemelerle bu birikimin toplam ifadesini ilginç buluyorum. Tek bir albümle destek ayağı eksik olan anlatım bütünü on yılda etli butlu bir hale büründü.

 

Elbette onlar da geçen on yılda biraz yaşlandı, tecrübelendi ve olgunlaştı ki halen genç müzisyenler.

 

Portico Quartet festivallerin aranan müziklerini kaydetmeye devam ediyor, onları bekleyen tehlike bu koleksiyonun önünde yeni bir on yıl var mı? Bir on yıl sonra geçen toplam yirmi yılın müzikleri bugünkü kadar anlamlı olacak mı yoksa bu özenli birikim dijital dehlizlerin arka sıralarına mı yerleşecek. Bunu henüz bilmiyoruz, öğrenmek için 6 Ekim akşamı Babylon'daki konseri izlemek ve biraz da geride biriken müziklere kulak kabartmak gerekecek.

 

Farklı bir not; Cazkolik editörü Feridun Ertaşkan olarak 32. Akbank Caz Festivali'ne özel başladığım bu beş konserlik öneri paketi tamamlandı. Zaten festival başlıyor. Bundan sonra ağırlıklı festival izlenimlerine yöneleceğiz ama bu arada yine 32. Akbank Caz Festivaline yönelik 4 farklı imzadan oluşan bir seri yazı da yayına girecek. Bu hatırlatmanın sonuna ekliyim, bu seriye verdiğim 'Bu konsere dikkat!' etiketi festivalle sona ermeyecek, sezonda dikkati çeken başka festivallerle konser önceleri yayına girerek devam edecek. Nitekim, Hiromi konseri yazısı dün yayına girdi 12 Ekim akşamı gerçekleşecek konser öncesi bu yazıya da linkten göz atmanızı öneririm.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 24 Eylül 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.