5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama!

5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama!

5 maddede neden bu akşam Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz?

Birazdan okuyacağınız 5 maddelik nedenler toplamı aslında tek tek orta uzunlukta birer yazı konusu ama bu yazılarda sadece Christian Scottanlatmamak kaydıyla, çünkü Scott`ın kendi kuşağından bir kısım müzisyenin müziklerini anlamamızı sağlayan ortak nedenler olduğu için kendi başına birer yazı konusu.

* * *

Madem kısa bir blog olsun istedik hemen hiç uzatmadan nedenlerimizi sıralamaya geçelim...

Neden 1: Yaptığı müzik -genel kabul anlamında- caz olduğu halde kendisini caz çalmayan biri olarak tanımlayanlar arasında öne çıkan isim olduğu için!

Şu sıralar yaşları 25 ile 35-40 arasında dolaşan, günümüz Amerikan cazının ünleri ve müzikleri giderek sivrilen isimleri kendilerini -bildiğimiz anlamda- birer caz müzisyeni olarak görmüyor. Hatta görmeyi reddediyorlar. Kendilerince bir dolu sebepleri var ama esas sebep yaptıkları müzik, bu müziğin nasıl bir müzik olduğunu anlamak için akşam Salon`da olmalısınız.

Neden 2: Kendi kuşağının en manifestocu müzisyenlerinden biri olduğu için!

30 yaşındaki genç müzisyen daha ortaya çıktığı ilk albümle sözünü ettiğimiz manifestocu yanını gösterdi. Aslında kendisinin göstermesine bile gerek kalmadan önemli bir kısım caz yazarı bu işi gönüllü olarak üstlendi ve onun adına anlamlı açıklamalar yazdılar. Bu açıklamaların müzikal karşılığı nedir anlamak için bu akşam Salon`da olmalısınız.

Neden 3: Christian Scott`ın gerçekten 21. yüzyılın Miles Davis`i olup almadığını anlamak için!

Belki de en önemli neden... Sıradan cazsever için en gıdıklayıcı, tahrik edici ve tetikleyici neden. Bir çok caz eleştirmeni daha ilk albümünde Scott`ı 21. yüzyılın Miles Davis`i ilan etti. Down Beat, Jazz Times gibi büyük dergiler bile bu sloganın peşinde oldu. İşte, bu akşam Salon`da olmalısınız ki Scott sizce de 21. yüzyılın Miles Davis`i mi anlamak için!

Neden 4: Amerikan caz dinleyicisinin önemli bir bölümü albümlerinde caz standartlarına pek de rağbet etmeyen müzisyeni şöyle baştan aşağı süzerler, peki haklılar mı yoksa değiller mi anlamak için!

Bu maddeye fazla bir açıklama yazmak gerekmez çünkü standartları hepimiz biliyoruz, aslında Scott standartları çalmıyor da değil, çocuğa haksızlık olmasın ama caz artık başka bir yere doğru ilerliyor, bunun nasıl bir süreç olduğunu anlamak için bu akşam Salon`da olmalısınız.

Neden 5: Belki de en popüler ve hatta caz dinleyicisi olmayanların da dikkatini çekecek bir neden; Başrolünde Mickey Rourke ve Megan Fox`un oynadığı ve Rourke`un başarısız eski bir trompetçiyi canlandırdığı Passion Play filminde Rourke`un mentoru Scott idi, mentorluğu nasılmış anlamak için!

Muhtemelen en geyik madde bu... Elbette nasıl bir mentor olduğunu anlayacak değiliz ama merak edip filmi izlemek gerek. Başarısız ve eski bir trompetçi olma konusunda belki Rourke, Scott`tan ne anladı en merak edilecek soru bu olsa gerek, hiç değilse bir ipucu bulmak için bu akşam Salon`da olmalısınız.

Cazkolik.com / 22 Ekim 2013, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.