Bodrum, Gümüşlük’te festival 10 yaşına bastı

Bodrum, Gümüşlük’te festival 10 yaşına bastı

On yıldır her yaz bu tarihler geldiğinde sadece Türkiye`nin değil, dünyanın en güzel sahil ve tatil kasabalarından Gümüşlük`ü müzik ve festival heyecanı sarıyor. Nasıl bir çaba ve içtenlikle festivalin hazırlandığını iyi biliyoruz. Özellikle Gümüşlük`ün simgesi durumundaki eski kilise Eklisia festivalin ruhunu binlerce yıl gerilerden günümüze taşıyordu... Eved, -du zira bu konuda yeni gelişmeler var. Bu gelişme aslında sanırız festivalin daha da büyüdüğünü gösteriyor.

 

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 10. yılına hoş sürprizler ve değişimlerle giriyor. Dokuz yıl boyunca 4 asırlık bir Ortodoks şapeli olan Eklisia da süregelen serüveni, bu yıldan itibaren 2500 yıllık bir mekâna taşınıyor. Kral Mausolos’un sarayı ve anıt mezarında kullanılan taşların çıkarıldığı Antik Taş Ocağı, festivalin yeni mekânı olacak.

 

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, binlerce yıllık bir tarihin üzerinde kurulu Gümüşlük’ün şüphesiz ki en büyük değerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu yıl onuncu yılını kutlayan festival büyük atılımlar içerisinde müzikseverleri yeni mekânında ağırlıyor.

 

 

15 Temmuz’da ilk konser

 

Tarihin ve kültürün beşiği olmuş, mitolojiye, tanrılara, söylencelere tanıklık etmiş bir coğrafyada on yıldır süre gelen bu heyecan, 15 Temmuz’da BODTO sponsorluğunda gerçekleşecek Gülsin Onay Erkin Onay konseriyle kapılarını açıyor. Festivalin açılış konseri geçen yıl kaybettiğimiz İşsanat direktörü Meriç Soylu’nun anısına düzenlenecek. Geçtiğimiz 9 yıl boyunca dünyanın önde gelen klasik müzik sanatçılarını konuk eden, caz konseriyle perspektifini genişleten Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, sanat yönetmeni Eren Levendoğlu ve festivalin sanat danışmanı Gülsin Onay önderliğinde, Bodrum Klasik Müzik Derneği’nin bir etkinliği olarak, Let’s Bodrum ana sponsorluğunda gerçekleşecek.

 

2500 yıllık konser alanı

 

Zaman içinde artan izleyici sayısı ve bu izleyicilerin taleplerine daha geniş bir ortamda daha kaliteli bir etkinlik sunabilme amacıyla festival, bu yıl dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleion’un yapımında kullanılan taşların çıkarıldığı yine Gümüşlük beldesi sınırları içersindeki Koyunbaba mevkiindeki “Antik Taş Ocağı”nda gerçekleştirilecek. Akustiğiyle dikkat çeken ve aynı anda 3 bin kişiye ev sahipliği yapabilecek olan konser alanı, tarihi dokusuyla hoş bir atmosfer sunuyor.

 

Festivalde ünlüler var

 

Festivalde, dünyanın en saygın sanatçılarından; Aldo Ragone, Endellion Quartet, Erkin Onay, Gülsin Onay, Mauricio Vallina, Pierre Réach, Yury Martynov, Boğaziçi Caz Korosu, Carlo Domeniconi ve Derek Gripper eserleri ve icralarıyla klasik müzik tutkunlarına bir ay boyunca harikûlade bir atmosfer sunacak. Festivale dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say da katılarak, genç müzisyenlere masterclass verecek.

 

 

GMA’da gitar ve kompozisyon kayıtları devam ediyor

 

Gümüşlük Müzik Akademisi (GMA), bu sene de genç müzisyenlerin hem tatillerini değerlendirip hem de eğitim almalarını sağlamak amacıyla kapılarını açacak. 9 genç yeteneğimize yurt dışında tam zamanlı eğitim almanın kapılarını açan GMA’da bu yıl yine festivalin konuk sanatçıları eğitim vermeye devam edecek. Aldo Ragone, Mauricio Vallina, Misha Dacic, Pierre Réach, Edna Golandsky, Yury Martynov ve Gülsin Onay’ın eğitmenliğinde 22 Temmuz – 9 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek piyano masterclassının ardından, 6 – 10 Ağustos tarihleri arasında Fazıl Say, Kompozisyon Masterclass’ını verecek. Türkiye’yi ve Türk müzisyenini çok iyi tanıyan gitarist Carlo Domeniconi ve Derek Gripper’ın gerçekleştireceği gitar ustalık sınıfları ise 10 – 16 Ağustos’ta yapılacak. Gitar ve kompozisyon masterclasslarının kayıtları halen devam etmekte. Hem eğitim hem yaz kampı havasında geçen masterclasslara katılan genç yetenekler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de sertifikalarını birer virtüöz olan eğitmenlerinin elinden törenle alacaklar?

 

Büyük usta için yarışma?18 – 21 Temmuz tarihlerinde bu yıl ikinci kez gerçekleşecek olan Ahmed Adnan Saygun Uluslararası Piyano Yarışması 20 – 21 Temmuz tarihlerindeki finallerle yine genç yeteneklerimize tatlı bir rekabet yaşatacak. Cumhuriyet tarihimizin en özgün ve değerli bestecisi Saygun’u genç nesillere tanıtmak ve onu müziğiyle anmak adına başlatılan yarışma geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da genç müzisyenlerimizin ilgi odağı.

 

 

Kapanışta bir sürpriz daha var

 

Bu yıl Carlo Domeniconi Derek Gripper konseriyle son bulacak olan 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin kapanışında Carlo Domeniconi, Gümüşlük’te yaşadığı döneme denk gelen ve 1985 yılında bestelediği, dünyanın dört bir yanında seslendirdiği ve övgüler aldığı “Koyunbaba” adlı eserini seslendirecek.

 

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Programı:

 

15 Temmuz: Gülsin Onay Erkin Onay (Piyano / Keman) BODTO sponsorluğunda
20 Temmuz: 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri B sınıfı
21 Temmuz: 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri A sınıfı
22 Temmuz: Yury Martynov (Piyano, Rusya)
25 Temmuz: Mauricio Vallina (Piyano, Küba)
28 Temmuz: Endellion Dörtlüsü (Yaylı dörtlü, İngiltere) Gülsin Onay (piyano) Bosch sponsorluğunda
01 Ağustos: Aldo Ragone (Piyano, İtalya)
04 Ağustos: Pierre Réach (Piyano, Fransa) BODTO sponsorluğunda
10 Ağustos: Boğaziçi Caz Korosu
16 Ağustos: Carlo Domeniconi Derek Gripper (Gitar, İtalya) Kempinski Barbaros Bay sponsorluğunda

 

Açılış Konseri başlama saati 21.30
Diğer konserlerin başlama saati 21.00

 

Cazkolik.com / 12 Temmuz 2013, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.