Altmışlar ruhu geri gelsin!

Altmışlar ruhu geri gelsin!

Hammond Org ellilerden itibaren yaygınlaşmaya başladığında müzik de değişmeye başlamıştı. Daha doğrusu, müzik elektriklendikçe değişimin hızı artıyordu. Hammond bu dönemin en ayrıksı sesi oldu. Daha sonra altmışlarla değişen/gelişen sosyal toplumun sembollerinden birine dönüştü.

 

Hammondcu Brian Charett'in yeni albümü "Jackpot" bizi yeniden bu öyküye götürüyor.

 

Charette'in yaptığı tümüyle retro bir sound üretmek değil ama çağrışımları yüksek.

 

Hammond zaten kıvrımlı ve iyimser bir ses. Hüznü bile belli bir iyimser dozda anlatmaya müsaittir. Altmışlarda ise zaten komünal yaşamı öneren bir hippi toplumu anlayışıyla bu enstrümanın alışılmadık sesi birbirini iyi anlamış, gündelik yaşam alışkanlıklarından modaya kadar dünyaya yeni bir bakış açısı getirmeyi başarmıştı ki bu dalga büyüyerek dünyanın öbür ucunda yaşayan bizim buralara kadar bile tesir etti.

 

Organist Brian Charette yeni albümü Jackpot'ta (bu arada, Charette'in hayranı olduğu o yılların efsanelerinden organist Jack McDuff da geçmişte "Jackpot" isimli bir albüm yayınlamıştı, hatırlatalım) hem o yıllara sevgi gönderiyor hem bugünün müzikal anlatısını ihmal etmiyor. Bunu yaparken yanında gitarda Ed Cherry (gitarla hammond iyi ikilidir), tenor saksofonda Cory Weeds ve davulda Bill Stewart gibi sağlam isimler var (bas yok!). Besteler de Charette'in.

 

Charette'in albümü yayınladığı Cellar firması da bu tarzın ses dokusunu savunun bir firma olarak tanınır.

 

Cazkolik.com / 17 Temmuz 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.