Dinle bu albümü, unut derdi tasayı

Dinle bu albümü, unut derdi tasayı

Play tuşuna basar basmaz engellenemez şekilde kıpraşmaya başlıyorsun. Önce omuzlar kıpırdıyor, müziğe uymaya çalışıyorsun, ardından, dayanamayıp ayağa kalkarak tuhaf figürler yapmaya başlıyorsun.

 

Bunun sebebi Reggae/Ska ritmleri. Tabi o kadar basit değil. Bu sevimli müziğin arkasında Notrh East Ska Jazz Orchestra var. Kalabalık bir İtalyan orkestrası. Müzikleri aynı olmasa da Pink Martini mesela bizim memleketten iyi ekmek yedi, salonlar, stadlar doldurdu, turneler yaptı ama bu eğlenceli orkestra galiba bir kez bile gelmedi. Oysa, bu müzikle deliler gibi eğlenmeyecek kimse yoktur.

 

Yaklaşık 20 kişilik bu eğlenceli orkestra bahse konu albümünde cazın swing dönemi klasiklerini Reggae/Ska tarzı eğlenceli yorumlara dönüştürmüş. Aslında, albüm yeni değil, 2015. İki sene önce benzeri bir başka albüm daha yayınlamış.

 

"In Walked Bud", "It Ain't Necessarily So", "Sophisticated Lady", "Stompin' at the Savoy" gibi klasikler birer birer gelip geçiyor ve hiç sıkılmadan dinliyorsunuz.

 

Salgında bu koca orkestra ne olmuştur acaba? Hâlâ yerinde duruyor mudur bilmiyoruz ama bu yaz olmasa da gelecek yaz açıkhavalı bir yerde bağrışa çağrışa, hoplaya zıplaya bu müzikleri canlı dinlemek dertleri biraz olsun unutmak için güzel bir seçenek olabilir.

 

Cazkolik.com / 05 Haziran 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.