Amerikalı caz müzisyenin gözünden Aşık Veysel yeni yorumlara kavuştu

Amerikalı caz müzisyenin gözünden Aşık Veysel yeni yorumlara kavuştu

Aşık Veysel hayranı Amerikalı caz müzisyeni Nyofu Tyson, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan ve Köroğlu gibi Türk halk ozanlarının 40'a yakın eserini üç telli bağlama ile Türkçe ve İngilizce olarak seslendirdi.

 

Bağlama yapımı ve âşıklık geleneği üzerine belgesel çekmek için Sivas'a gelen 70 yaşındaki Nyofu Tyson, Sivaslı bağlama ustası Şentürk İyidoğan'ı atölyesinde ziyaret etti.

 

Caz sanatçısı Tyson, İyidoğan'ın atölyede oluşturduğu "Aşıklar Müzesi"nde Aşık Veysel'in eserlerini Türkçe ve İngilizce seslendirdi.

 

 

Tyson, 20 yaşında dünyayı gezdini ve Türkiye'ye ilk geldiğinde bağlamaya aşık olarak bağlama çalmaya başladığını söyledi.

 

Türk halk müziğini ve âşıklık geleneğini çok sevdiğini belirten Tyson, birçok âşığın eserlerini İngilizceye çevirdiğini belirtti.

 

Türkiye'ye ilk kez Aşık Veysel'in öldüğü 1973'de gelen Tyson, "Adı herkesin dilindeydi. Halk müziği ekibiyle kontrbasçı olarak sahnedeydim ve 'Uzun İnce Bir Yoldayım' repertuvarımızda vardı. O zaman, Türkçe öğrenmeye yeni başlamıştım. Aşık Veysel'in iç dünyasının kapısını açıp içeri girdim" dedi.

 

 

Türküleri kendi ana dilinde okumanın daha doğal olacağını düşünerek, eserleri İngilizce'ye çevirdi. "Bu eserlerin derin anlamlarını başkalarının anlayabileceği düşüncesiyle İngilizce'ye çevirmeye çalıştım. 'Uzun İnce Bir Yoldayım', 'Kara Toprak' gibi 12 eseri çevirdim. Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Köroğlu gibi şairlerin 40'a yakın eserini de tercüme ettim" dedi.

 

Tyson, Aşık Veysel'in hayatını araştırdığını ve okuyarak büyük şairin hayatından çok etkilendiğini söyledi.

 

Bağlama ustası Şentürk İyidoğan ise Tyson ile yıllar önce tanıştığını söyledi. Amerikalı bir caz müzisyeninin Aşık Veysel'i uluslararası alanda tanıtarak İngilizce ve Türkçe seslendirmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Tyson'ın "Minstrels and Mystics" albümü Youtube ve dijital platformlardan dinlenebilir. 2017 yılında yayınlanan albümde Amerika'da yaşayan Türk caz şarkıcısı Feyza Eren'in de sesini duymak mümkün. Tyson'ın Veysel'in şarkılarını aynısını benzetmeye çalışmak yerine farklı düzenlemelerle seslendirmesi ilginç bir sonuç olmuş.

 

Cazkolik.com / 26 Nisan 2022, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.