Amerikan müzik endüstrisindeki buzkıran Türklerden biridir elektrik basçı Yaman Akdoğan

Amerikan müzik endüstrisindeki buzkıran Türklerden biridir elektrik basçı Yaman Akdoğan

Elektrik basın kendine has bir sesi vardır. Enstrüman repertuvarına 20. yüzyılın ikinci yarısı dahil olan iki farklı ses iki farklı ve yeni müzikal kulvar oluşturdu ve bunların ikisi de enstrümanların akustikten elektriğe geçmesiyle ilgiliydi, bunların ilki hammond org sesidir, diğeri ise elektrik bas sesi.

 

Hammond org ellilerden itibaren atağa kalkmış, elektrik bas da çıkışını yine ellilerde yapmışsa da (1960'larda The Beatles'tan Paul McCartney'in Höfner'ini ve fırtına gibi esmeye başlayan rock gruplarını hatırlayın) yetmişlerde küresel popülaritesini ispat etmek için Jaco Pastorius, Stanley Clarke, Anthony Jackson gibi isimleri bekledi. Özellikle Pastorius'un 1976 tarihli solo albümü (*) tarihi bir durak olarak kabul edilirse eğer, ondan sonra elektrik bas dönemi gerçekten şahlandı.

 

Hem Türkiye'de hem dünyada elektrik bas çalan için de, dinleyicisi için de gerçek bir tutku, apayrı bir kültür ve Türkiye'de zaman içinde çoğu diğer enstrümana göre daha fazla sayıda virtüöz sanatçı yetiştirmiştir, hatta, perdesiz elektrikli bas sesi bizim buralarda bize ait başka bir sese dönüşmüştür mesela.

 

 

 

Elektrik basım, ben ve Amerika

 

 

Elektrik basıyla uzun yıllardır Amerika'da kendine özel bir alan açmayı başaran İzmir doğumlu sanatçı Yaman Akdoğan da elektrik basın sesini kendinden önceki ustalarından el alarak coğrafi çapını küresel alana genişleterek Amerikan müzik endüstrisinden referanslar kazanmış bir müzisyendir.

 

Milenyumun başlarına geri dönelim.

 

O günlerde içinde yer aldığı Ragbag isimli grubuyla çalmakta olan basçı Yaman Akdoğan bir yandan Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümünde okuryordu. O günlerde Milliyet Gazetesi'nde bu gençlerden "Türkiye'nin en genç caz yıldızları" diye bahseden bir haber çıkmıştı. Yaman Akdoğan ve arkadaşları 2006 ile 2010 arası İzmir Avrupa Caz Festivali, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Caz Festivali ve İzmir Caz Derneği konserleri gibi etkinliklerde bir çok kez konserler verdi.

 

Yaman Akdoğan için gidişatın kökten değiştiği yıl 2008 yılıdır.

 

O sene Yaman Akdoğan bir arkadaşının seçmelerine eşlik etmek için Berklee College of Music giriş sınavında bas çalarken Yaman'ın yeteneğini farkeden fakülte üyesi Ron Savage olur ve Yaman'ın Berklee'e burslu olarak kabul edilmesini sağlar.

 

 

 

O gün bugündür, aradan 13 yıl geçti ve şimdi Yaman Akdoğan Berklee seçmelerinde jüri üyesi olacak

 

 

2013 yılında dünyaca ünlü okuldan mezun olan sanatçı, ardından, Boston'daki Bunker Hill Üniversitesi'nde bas gitar hocası olur. Bir yandan sahnelerde konserler veren Akdoğan 2014 ve 2017 yıllarında 6 Grammy Ödüllü bas gitarist Oscar Stagnaro ile beraber solo performanslar gerçekleştirir, 2021'de ise multi Grammy Ödüllü davulcu Mark Walker ile "Reaching Forward" adlı kendi kompozisyonunu solist olarak besteleyerek kaydeder.

 

 

 

Yaman Akdoğan gibi müzisyenler Amerikan müzik endüstrisinde buzkıran Türkler gibi çalışıyor

 

 

Millet olarak yıllardır şikayet ettiğimiz şeylerin başında Amerika'da kendi diyasporamızı oluşturamamak ve bu yüzden etkili olamamak gelir. Yaman Akdoğan gibi -ki aslında orada hiç de az sayıda olmayan bir müzisyen grubuna sahibiz- müzisyenler başarılarıyla, müzikal eğitim alanındaki akademik çalışmalarıyla, edindikleri müzisyen çevreleriyle, kurdukları sektörel irtibatlarla, dünyaca ünlü starların albümlerinde yer almalarıyla, kendi albümlerini kaydetmeleri ve başarılı olmalarıyla bize gerekli olan diyaspora alt yapısını fevkalade sağlıyor aslında. Berklee'nin Eylül ayında Türkiye'de gerçekleştireceği seçmelere katılacak genç müzisyenlerin en önemli destekçileri Yaman Akdoğan ve onun gibi başka idealist isimlerin dünyanın en büyük ve en rekabetçi müzik endüstrisinde tırnaklarıyla sağladığı başarılar ve ardından gelecek yeni isimlere aşıladığı özgüven olacaktır.

 

(*) Bu albüm elektrik basın orkestranın içinde armonilerdeki seslerden biri olarak değil, elektrik basın imkânlarını yaratıcı bir zekâyla keşfetmek üzere kaydedilmiş bir albümdür ve içlerinde Donna Lee, Opus Pocus gibi parçalar bugün dahi öncü özelliklere sahiptir.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 06 Eylül 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.