Antalya'nın dağ köyünden dünyaya müzik yazılımı satıyor

Antalya'nın dağ köyünden dünyaya müzik yazılımı satıyor

Hayatını müziğe adayan girişimci Levent Karahan Antalya’nın dağ köyünde kurduğu müzik dağıtım şirketi EVEARA ile Amazon, Apple, Avid, Digicel, Dolby, Jio, Line, Meta, Sony, SoundCloud, Spotify, Tencent, Yandex gibi büyük markalarla çalışıyor ve 100 bin kullanıcıya ulaşıyor.

 

Pandemi ile birlikte sanatçıların müziklerini evde kaydedip dijital platformlara yükleyip gelir elde etmesiyle EVEARA markası da, Kendin-Yap seçeneği ile sanatçılara kendi müziklerini diledikleri şekilde dijital müzik dinleme platformlarına yükleyebilme imkanı sunuyor.

 

1999 yılında dijital müzik dağıtımının yeni başladığı ve Apple iTunes ve Spotify’ın henüz var olmadığı dönemde şirketlerin kendi markaları altında müziklerini indirebilip işlemlerini sağlayan ilk arayüz çözümünü sunan dijital müzik dağıtım şirketi YOOM’u kuran girişimci Levent Karahan’ın kurduğu EVEARA sistemini dünyada 100 bin kişi kullanıyor.

 

Artvin’den Münih'e göç eden ve Almanya’da müzikle iç içe hayat süren Levent Karahan, 2002 yılında hayranı olduğu Bob Marley, Grace Jones, U2 ve diğer pek çok kişinin kariyerine rehberlik eden Chris Blackwell'in yaşadığı yer olan Oracabessa/Jamaika'ya taşındı ve burada müzik sektörüne yön veren isimlerle tanıştıktan sonra, Jamaika müzik endüstrisi için bir birlik kuruluşu olan UMIJam’de yönetim kurulu üyesi ve başkan olarak görev yaptı.

 

2010 yılında Türkiye'ye dönen Karahan, Antalya’nın küçük dağ köyü Beycik’e yerleşerek EVEARA’yı kurdu. Dijital müzik yazılımında Kendin-Yap müzik dağıtım hizmetlerinin arkasındaki görünmez güç olan EVEARA; Avid ve Line gibi dünya genelindeki birçok markaya dağıtım, müzik tanımlama, parmak izi, analiz, pazarlama araçları, raporlama, ödeme ve destek dahil olmak üzere modern B2B, SaaS ve White Label çözümü sağlıyor.

 

 

Hedef 2026’da 5 milyon kullanıcıya ulaşmak

 

 

Dünyada şu anda 100 binden fazla sanatçı bu çözümü kullanıyor. Hedefinin 2026'da 1000’den fazla B2B partner işbirliği ile 5 milyon kullanıcıya ulaşmak olduğunu söyleyen Karahan, bağımsız müzik dağıtımını tercih eden sanatçıların sayısının giderek arttığı müzik endüstrisindeki bu baskın trende çözüm sunduklarını belirtti. Küresel White Label ortak ağı aracılığıyla şirketlerin vizyonlarına ulaşmalarında görünmez ve sessiz bir ortak olduklarının altını çizen Karahan, “Şirketlere kendi markalarını kullanarak müzik dağıtım sistemlerini kurmalarını sağlayan arayüzü satan bir şirketiz. Şirketler B2B sistemimizi satın alarak müşterilerine, dijital müzik platformlarına müziklerini yükleyebilme imkanı sunar ayrıca doğrudan anlaşma sağladığımız müzik platformlardan sanatçıların telif hak edişlerini toplarlar. White Label çözümüyle kendin-yap (do-it-yourself) dijital müzik dağıtımı söz konusu olduğunda, EVEARA artık küresel çaptaki markalardan biri haline geldi” dedi.

 

 

Sanatçının telif haklarını güvence altına alıyor

 

 

Karahan, “Uygulamamız 4 adımda sanatçının eserlerini dünyaya tanıtıyor. Eser bilgilerini, ses dosyasını ve albüm kapak resmini yükleyerek dağıtım tarihini seçip dakikalar içerisinde dünyadaki en büyük müzik platformlarına dağıtıyor. Eser dağıtımı tamamlanıp müzik platformlarında dinlenmeye başladığında sanatçıların telif hak edişleri EVEARA B2B sistemimiz tarafından toplanıyor. Bu sayede sanatçılar eserlerini tüm dünyada paylaştıklarından ötürü yeni hayran kitlesi elde ediyor. Şirketimiz sanatçıların telif haklarına dokunmuyor, yani, sanatçının kazandığı para kesintiye uğramadan yine sanatçıya gidiyor. Ayrıca detaylı analitik bilgiler ve direkt olarak kazanılan telif hakkını sanatçı kendisi görüyor ve EVEARA teknolojisini arka planda çalıştırarak banka hesabına transfer edebiliyor” diye konuştu.

 

 

NFT ve Metaverse dünyasına giriş çalışmalarına başladık

 

 

Dijital müzik dağıtım sektörünün şu an dünyada 28 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu ve 2026'da 38 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirten Karahan, Türkiye'nin dünya müzik sektörü içerisinde 37. sırada olduğunu, pazar büyüklüğünün ise 55,4 milyon dolar olarak açıklandığını söyledi. “Türkiye olarak dünya müzik endüstrisi içerisindeki büyüme hızımız yüzde 52,1 olarak açıklanmıştır. Bu da gelecekte müzik yazılımı alanında da önemli adımların atılması için umut vericidir” diyen Karahan, kendin yap dijital müzik dağıtım sektörün senede yüzde 40 büyüdüğüne dikkat çekti. Türkiye olarak müzik yazılımı piyasasında henüz istenilen seviyelere ulaşamadığımıza dikkat çeken Karahan, “Genç yazılımcılar desteklenerek Türkiye’den de global markaların çıkması teşvik edilebilir. EVEARA olarak NFT ve Metaverse dünyasına giriş için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz” dedi. Karahan, EVEARA olarak ileride blockchain, audiobook, video ve postcast dağıtımı yapabilme üzerine de çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 

Cazkolik.com / 27 Nisan 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.