İyi caz arayanın ayağına gelirmiş

İyi caz arayanın ayağına gelirmiş

İyi caz arayanın ayağına gelirmiş. Piyanoda Bill Cunliffe, kontrbasta John Pattitucci ve davulda Vinnie Colaiuta'nın daha önce üçlü olarak bir arada çaldıklarını duymamıştım. Kağıt üzerinde herşey yolunda gözüken trio daha ilk notada kağıt üstündekinden fazlasını vaadediyor.

 

19 Şubat günü Le Coq Records'dan çıkan albümde yer alan üçlü içinde şahsen adını çok duysam dahi en az dinlediğim isim piyanist Bill Cunliffe idi. Diğer iki ismi benim gibi siz de iyi tanıyorsunuz eminim.

 

Prodüksüyon bilgilerini bilmiyordum, ama anladığım firmanın prodüktörü Piero Pata'nın daveti üzerine biraraya gelmişler ve Pata, Blue Note dönemi albümleri gibi bir günde kaydetmelerini istemiş ve belli ki rahat, zevkli ve eğlenceli bir kayıt olmuş.

 

Cunliffe pekçok projede yer alan aranjör kökenli bir piyanist. Sayısız ünlü isim için aranjörlük yapmış, günleri stüdyoda geçen bir profesyonel.

 

Ve bence Cunliffe, albümde Pattitucci ve Colaiuta'yı biraz daha öne çıkarmak istemiş. Daha ilk parçada kontrbasla davul arasındaki trafiğin hassas ayarları ondan sorulmuş ki dinlerken gollük pasları onun dağıtması yerinde ve hakikaten zevkli.

 

İlk parça "Conception" bir George Shearing bestesi ve onun zarafetini taşıyor. Shearing'in benim bildiğim versiyonunda vibrafon ve gitar vardı ama eski usul güzel bir sounddu. Yeni trio ise daha dinamik ve biraz daha uzun tutmuş parçayı. Hani her zaman orijinallerin tadı ayrıdır ya, burada roller tersine dönmüş desem yeridir.

 

Benim çok sevdiğim standartlardan biridir "Laura". 1945 yılından bir David Raskin bestesi ve o dönem çoğu beste gibi "Laura"da bir Hollywood filmi için yapılmış. Cunliffe/Pattitucci/Colaiuta üçlüsü besteyi zorlamadan sadece ustalıklarıyla oldukça iyi kaydetmiş, melodinin hakkını vermiş, özellikle kontrbas solo Colaiuta'nın ışıltılı zilleriyle şerbet kıvamında.

 

Bence, albümün devamını sizin keşfetmeniz en iyisi. Yazının başında dediğim gibi, iyi caz arayanın ayağına gelirmiş. Siz de bu fırsatı kaçırmayın isterim. Son bir not ne olsun derseniz Pattitucci'nin kontrbası derim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 26 Şubat 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.