Ernie Henry

Ernie Henry

Amerikalı saksofoncu Ernie Henry 12 yaşında alto saksofon çalmaya başlamış, hiçbir zaman mükemmel bir tekniğe sahip olmamasına rağmen çoşkusu ve duygusal derinliğiyle Tadd Dameron`un dikkatini çekip 1947 yılında onun grubuna katılmıştır. Kendi sounduna ve güçlü bir müzikal kişiliğe sahip bir müzisyen olmasına karşın çalış stilinde Charlie Parker`dan yoğun izler taşıyan Henry, Dameron`la birlikteliği sayesinde Fats Navarro, Max Roach ve Dizzy Gillespie gibi dönemin ünlü bebop sanatçılarıyla birlikte çalma olanağı bulmuş, 1950-52 yılları arasında da Illinois Jacquet`in grubunda yer almıştır. Daha sonra bir süre gölgede kalan sanatçı 1956 yılında Thelonious Monk`un en önemli albümlerinden "Brilliant Corners"ta çalmış, ayrıca Charles Mingus`la birlikte çalışmış ve Riverside etiketiyle kendi adına da kayıtlar yapmıştır. Uyuşturucu sorunu yüzünden müzik yaşamı sık sık kesintiye uğrayan Ernie Henry 1956-57 döneminde Dizzy Gillespie Big Band`le turneye çıktıktan sonra 29 Aralık 1957`de aşırı dozda eroinden hayatını kaybetmiştir.

 

Cazın erken yaşta yitirilen yeteneklerinden biri olan sanatçının diskografisine göz atalım şimdi de: Presenting Ernie Henry (Riverside, 1956) Seven Standards and a Blues (Riverside, 1957) Last Chorus (Riverside, 1957) 2 Horns / 2 Rhythm (Riverside, 1957) Kenny Dorham ile, Dizzy in Greece (Verve, 1957) Dizzy Gillespie ile, sideman olarak Birks` Works (Verve, 1957) Dizzy Gillespie ile, sideman olarak Dizzy Gillespie at Newport (Verve, 1957) Dizzy Gillespie ile, sideman olarak Brilliant Corners (Riverside, 1957) Thelonious Monk ile, sideman olarak.

 

Arto Peştemalcıgil

 

Cazkolik.com / 03 Eylül 2012, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Mehmet Murat Azak
    12 Eylül 2012 Çarşamba 05:01

    Yine harika yazılar,harika müzikler. Ancak bir isteğim var; Parçaların başlangıç zamanları,"zaman" olarak yanında yazılamaz mı?Örneğin Sonny Rollins,St.Thomas (13:10),Buddy Bolden,Jelly Roll Morton; "I Throught I Heard Buddy..(32:17)gibi. Çünkü parçayı duyar duymaz daha kimin olduğunu bilemiyorum:) Dolayısı ile istenilen bir parçaya,hemen ve doğru erişim sağlanmış olunur. Teşekkür ederim.Sevgiler.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.