Aşk, Mark ve Ölüm: Bu film Türk-Alman göçmen müzik kültürüne bir ağıt

Aşk, Mark ve Ölüm: Bu film Türk-Alman göçmen müzik kültürüne bir ağıt

 

Festivallerden ödüllerle dönen "Aşk, Mark ve Ölüm" 60 yıllık Türk-Alman göçmen müzik kültürünü anlatıyor

 

 

72. Berlinale Film Festivali’nde izleyici ödülü kazanan ve IndieLisboa Uluslararası Bağımsız Film Festivali’nden ödülle dönen Cem Kaya imzalı "Aşk, Mark ve Ölüm" isimli film 29 Nisandan itibaren MUBI'de yayınlanmaya başlandı.

 

Türkiye'den Almanya’ya giden üç kuşak göçmenlerin, çocukları ve torunlarının yaşattığı bağımsız müzik kültürünü, daha önce görülmemiş zengin arşiv kayıtlarıyla harmanlayan "Aşk, Mark ve Ölüm" filmi, Almanya’da filizlenip büyüyen göçmen müzik kültürünün renklerini izleyiciyle buluşturuyor.

 

 

“Arabeks” ve “Motör: Kopya Kültürü Popüler Türk Sineması” filmleriyle adından söz ettiren Cem Kaya’nın yönettiği filmin arşiv tarama, lisanslama ve çekim hazırlık ve yapım süreci 2017 yılına uzanıyor. Alman işgücünün bel kemiğini oluşturan Türk göçmenlerin aidiyet ve kimliğe dair sorgulamalarını ekrana taşıyan film, 1960’lar Almanyasına, eğlence kültürüne ve dönemin tarihsel ve toplumsal sorunlarına ışık tutuyor.

 

29 Nisandan itibaren MUBI’de yayınlanacak olan "Aşk, Mark ve Ölüm", Cem Karaca, Köln Bülbülü Yüksel Özkasap, Derdiyoklar, Cavidan Ünal, Muhabbet, Killa Hakan, Kabus Kerim, Erci E., Hatay Engin, Aşık Metin Türköz ve bağlama virtüözü İsmet Topçu gibi ünlü isimlerle müziğin kaset ve plâklarla şekillenen altın çağına renkli ve duygulu bir yolculuğa çıkartıyor. “Aşk”, “Mark” ve “Ölüm” olmak üzere 3 farklı başlığa ayrılan film,  “Aşk” bölümünde büyük umutla Almanya’ya göç eden işçilerin heyecanı ve memleket hasretini anlatıyor. “Mark” bölümü artık tedavülden kalkan bu para biriminin sembolik anlamına ve gurbetçilerin Almanya’daki lüks yaşam biçimlerine yer verirken, “Ölüm” bölümüyse Almanya-Türkiye arasındaki entegrasyonda gelinen son noktayı ve yaşanan trajik anları arşiv kayıtları ve ruhun derinliklerine işleyen anlatım gücüyle müzikten de yararlanarak aktarıyor.

 

Cazkolik.com / 06 Mayıs 2023, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Aykut Öğer
    01 Haziran 2023 Perşembe 09:19

    Özellikle Almanya'da daha önce yaşamış, oradaki yaşayışla ilgili bilgi sahibi olan için paha biçilmez bir belgesel. Yönetmen Cem Kaya ile tanışma fırsatım oldu, filmin soundtracki hakkında sorular sormuştum. ne yazık ki telif sorunları yüzünden resmi kapsamda bir soundtrack yapamadıklarını iletmişti.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.