Chucho Valdes ve Michel Camilo İş Sanat'a geliyor

Chucho Valdes ve Michel Camilo İş Sanat'a geliyor

Michel Camilo geçen yıl İş Sanat sahnesine Macar keman sihirbazı Roby Lakatos ile çıktığında hepimizin aklında acaba nasıl bir konser olacak sorusu vardı. Bir yanda latin cazın olağanüstü hızı, hatasızlığı ve güçlü tekniği ile müthiş piyanisti Camilo, diğer yanda Macar-Avrupa-Çigan geleneğinin sihirbaz yeteneklerine sahip kemancısı Lakatos... Konser başladıktan sonra sahneyi resmen alevler bastı desek yeridir. Konser bittiğinde herkes ayakta ve avuçları patlarcasına alkışlıyordu.

 

Yarın 13 Kasım Cumartesi, Michel Camilo yine İş Sanat sahnesinde bizi bekliyor olacak, bu kez yanında kendisi gibi bir latin caz piyano efsanesi var, Küba’nın dünya müziğine son 50 yılda armağan ettiği en önemli piyanistlerden biri olan, altmışların sonu, yetmişlerde dünyayı kasıp kavran Irakere fenomeninin yaratıcılarından Chucho Valdes.

 

Açıkçası, piyanonun iki dahi isminin çift piyano olarak nasıl bir enerji ve müzik yaratacaklarını kestirmek güç değil!

 

Peki, hakikaten öyle mi?

 

Bunu biraz olsun bilebilmek için elimizin altında internet tüm dünyayı baştan sona taradık, birlikte verdikleri konserlerden bulduğumuz bir kaç video ve müzik (ki bunların ikisi şu anda video kısmında yayında, mutlaka izlemenizi öneririz) gerçekte bize neyle karşı karşıya olduğumuz konusunda net bir fikir veriyor. Buraya ayrıca Valdes’in 4 normal Grammy ödülünün yanında 3 adette Latin Grammy’si aldığını yazarak sizi daha da ürkütmek istemeyiz ya da tersi iştahlandırmak olsun. Bu bilginin yanına bir de Michel Camilo’nun 18 ödül almış bir piyanist olduğunu da eklersek işin içinden iyice çıkılmaz hale gelmeyelim.

 

Umarız yanlış bilmiyoruzdur ama iki ustanın bolca sayılacak konserleri yanında birlikte kaydedilmiş bir albümleri yok! Eğer hakikaten yoksa (kesin emin olamadığımız için ucu açık konuşuyoruz maalesef) yapımcılar bu ikiliyi nasıl kaçırmışlar anlamak mümkün değil...

 

Chucho Valdes, "Chucho Steps" isimli albümünü çok yeni yayınladı. Cazkolik olarak yeni albüm elimizde ama inanın henüz dikkatle dinleme fırsatımız olmadı, meraktan ve alelacele ilk dinlemede uzun ve yalın saksofon cümlesinin ardından latin piyanonun keskin kıvrımlarının sarmaya başladığı parça olan "Danzon"la soluksuz kalıp iştahımızı daha sonraya sakladık. O daha sonra henüz bir türlü gelmedi.

 

Michel Camilo ise son albümü "Caribe"yi 2009 sonlarında tam da bu sıralarda yayınlamıştı. 2007 tarihli bir önceki albümü "Spirit of the Moment" ne kadar ’cool’ bir albüm ise son albümü "Caribe" ise tam tersi o kadar latin enerjisi yüksek bir big band kaydı olmuştu. Ama Camilo kuşku yok ki her iki albümde de piyanodaki ustalığı ve yaratıcılığını eşsiz biçimde dinleyicisine sunuyor, konserden konsere, festivalden festivale koşturuyordu.

 

İş Sanat benzersiz bir iş daha yapıp 13 Kasım Cumartesi gecesi latin cazın iki efsanesini ağırlayarak her yıl ağırladığı onlarca harika müzisyene unutulmaz iki ismi daha ekleyecek, burada mühim olan soru siz de orada olacak mısınız?

 

Eğer olmayacaksanız sonradan pişman olmanız hiç bir fayda vermez bundan emin olun. İstanbul böylesi bir duo piyanoyu bir daha ne zaman izler hiç belli olmaz.

 

Cazkolik.com / 11 Kasım 2010, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.