Atlantik'in iki yakasında caz buluşması

Atlantik'in iki yakasında caz buluşması

The Modern Jazz Trio adı size pek çok şey çağrıştırabilir ama bu üçlü büyük ihtimal aklınıza gelenler arasında değil. Trio bir İngiliz üçlüsü. Kurucusu 74 yaşındaki piyanist John Horler. Basçı Sam Burgess Londra'nın dünyaca ünlü The Ronnie Scott's klübünün house band basçısı, davulcu Mike Smith de İngiliz caz sahnesinden BBC Big Band'in davulcusu.

 

Peki, bu üçlünün 'tenor sax giant' Jerry Bergonzi ile ne işi var diyebilirsiniz. İşleri caz. Bergonzi gibi bir dev solistle çalışma fırsatını kim kaçırmak ister ki.

 

Tenor saksofon caz tarihinin piyano dahil en etkili anlatım enstrümanı. Muazzam bir ifade gücü var. İyi bir ustanın elinde her türden duyguyu ifade kapasitesine sahip. Ayrıca, tenor saksofon caz tarihinde en fazla sayıda solist sanatçı çıkarmış bir enstrüman. Altosu, baritonu, sopranosu derken tek başına dominant bir aile. Jerry Bergonzi bu ailenin günümüzdeki en önemli temsicilerinden. Tam bir tenor starı. Maalesef ki onu Türkiye'de fazla izlemedik, bizim açımızdan büyük kayıp.

 

Bundan tam 10 yıl önce ustanın "Convergence" albümü için Cazkolik'te şöyle yazmışım; "Günümüz cazında, müziğine ve müzisyenliğine güvendiğiniz sığınacak iyi bir müzisyen arıyorsanız Jerry Bergonzi kesinlikle bu isimlerden biridir. Kimi zaman cazın ayak izlerini takip etmek kolay olmuyor. Özellikle, günümüzün popüler gündeminde üretilen bıktırıcı ve niteliksiz müziğin, müzisyeni sıradan biri haline getiren ticari şov arenasında ezilip büzülüp içi boşaltılırken Bergonzi gibi isimler albümleriyle bir anda ortaya çıkarak sizi yeniden cazın saflığı içine çekip götürürler. Düstur sahibi insanlardır. Bu tanımı kesinlikle muhafazakârlık olarak düşünmeyin çünkü caz müzisyenliği buzulun keskin yüzeyi üzerinde ayakta kalarak çalmaya benzer ve bunu iyi yapabilen insanların sayısı sanıldığı kadar da çok değildir. İşte, bu insafsız tarifin içinde adeta bir deniz feneri gibidir Jerry Bergonzi."

 

On yıl öncenin cümleleri bugün on yıl daha olgunlaştı. Atlantik'in iki yakasında aynı yaştaki iki ustanın buluşması daha genç ritm ikilisiyle mutlaka dinlemek isteyeceğiniz bir şölene dönüşmüş.

 

Albümde yeralan 7 parça iyi tanıdığımız müzikler ama o müziklere usta dokunuşlar, işte onlar yeni. İngiliz caz triosu The Modern Jazz Trio ile Amerikalı caz ustası Bergonzi'yi buluşturan sebep her ne ise bizim kârımız bu albüm olmuş.

 

İngiliz piyanist John Horler 74 yaşında olmasına rağmen burada tanıdık bir piyanist değil, albümden "The Best Thing for You is Me"deki solosu ise bu usta sanatçıyı tanımak için yeterince iyi bir referans icra olmuş.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 27 Şubat 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.