Atları da vururlar, değil mi?

Atları da vururlar, değil mi?

Yıl 1933. Dünyanın ekonomik ve sosyal gidişatını değiştiren ABD'de "Büyük Buhran" adıyla bilinen ekonomik kriz dönemi bir yandan Boston'un güneyindeki dans salonları müzik ve dansla doluydu. Bunlara "Maraton Dansı" deniyordu.

 

1920'lerin ve 1930'ların bir Amerikan fenomeni olan Dans Maratonları Walkathons olarak da adlandırılırdı ve inanmazsınız ama çiftlerin yüzlerce saat boyunca bir veya iki ay kadar neredeyse hiç durmadan dans ettiği ve buhran nedeniyle çıkış yolu bulamayan insanların birazcık para kazanma umudu için yarıştığı insanî dayanıklılık yarışmalarıydı.

 

 

Bu dans maratonları, 1920'lerin başlarında, bayrak direğinde oturma ve altı günlük bisiklet yarışları gibi insan dayanıklılığı yarışmaları için baş döndürücü ve caz çağı çılgınlığı modasının bir parçası olarak ortaya çıktı. Dans maratonları, 1930'lar boyunca, Amerikalıların Büyük Buhran sırasında katlandıkları çaresizliği gösteren performans etkinlikleri olarak devam etti.

 

Bu dans dayanıklılığı yarışmalarında, hayatında ilk kez dans eden çiftlerden tecrübeli ve profesyonel dansçılara kadardeğişik kesimlerden insanlar gece gündüz demeden, hiç durmadan yorgunluk altında dans etti, yürüdü, koştu ve çoğu da düşüp kaldı, ölenler oldu. 25 sentlik giriş fiyatı, izleyicilere istedikleri süre izleme hakkı verdi.

 

 

Bu tür maratonlarda fedai olarak çalışan Horace McCoy tarafından yazılan aynı adlı 1935 tarihli romana dayanan 1969 yapımı "Atları da Vururlar" filmi (filmden bir karenin fotoğrafı en altta) o yıllara kadar unutulmuş bir dönemi ve acılarını dünyaya yeniden hatırlattı, hatta, bu kez eğlence amaçlı popüler hale getirdi ve Indiana Üniversitesi, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi, Northwestern Üniversitesi, Ohio Eyalet Üniversitesi, Florida Üniversitesi, Kentucky Üniversitesi, Iowa Üniversitesi ve Kuzey Carolina Üniversitesi'ndeki öğrenciler hem hayır hem eğlence amaçı dans maratonları düzenledi. Aşağıda gördüğünüz fotoğraflar 1930'ların ölümcül dans maratonlarında çekilmiş gerçek fotoğraflar ve gerçek insanları göstermektedir.

 

Cazkolik.com / 18 Ekim 2020, Pazar

 

 

 

(Alttaki fotoğraf) Yönetmen Sydney Pollack'ın 1969 yılında çektiği, Türkiye'de 1972 yılında gösterime giren ve başrollerinde Jane Fonda ile Michael Sarrazin'in yer aldığı "Atları da Vururlar" filmi dünyada ses getirmişti. 1971 yılında Bafta En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü, 1970 yılında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülü ve yine 1970 yılında Altın Küre'de En İyi Film ödülü alan yapım kendi döneminin en çok konuşulan filmleri arasında geliyor.

 

 

Filmin tanıtımını aşağıda izleyebilirsiniz.

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.