Aydın Esen'den geçen yılın son dakika sürprizi "Fly"

Aydın Esen'den geçen yılın son dakika sürprizi "Fly"

Aydın Esen'in geçen yılın son gününde duyurduğu albümü "Fly" adını taşıyor ama yeni değil 2012 yılı kayıtlarından oluşan müzikler bunlar.

 

Esen'in tüm tuşlu çalgılar ve elektroniklerin başında olduğu çalışmanın ikinci müzisyeni sanatçının kırk yıldır birlikte çaldığı yol arkadaşı davulcu Bob Moses.

 

Toplam 38 dakikalık albümü tam da klarnetçi Oğuz Büyükberber'in dijital görsellerden oluşan sergi haberinin geldiği sırada bir yandan dinlerken albümü nasıl anlatmamız gerektiğini Büyükberber'in bir sözü açıklıyordu; "katmanlar, hız, yoğunluk, doku, biçim ve renk".

 

Tabi bu cümlenin orijinal kullanılış yeri ile Aydın Esen'in "Fly" albümü tıpatıp aynı sonucu vermeyebilir ama anahtar kelimeler yeterli ip ucunu veriyor.

 

Yoğunluk, doku ve biçim

 

Aydın Esen'in elektronik dokuları uzayımsı boşlukta dolanan ses kümeleri yaratırken yoğunluk ve hacmi tamamlayan Moses'ın gezintili davulu.

 

Albüm yedi parçadan oluşuyor görünmekle birlikte tek bir oturumun birbirini sadece soyut kısa yedi kelimeden oluşan başlıklarla ayıran müzikler bunlar.

 

Aydın Esen'in geçen yılı kapatıp anahtarı denize atan albümdeki müzikal imza on yıl önceye ait olsa da şaşırtıcı yeni bir keşif sunuyor.

 

Albüm dijital platformlarda mevcut.

 

Cazkolik.com / 21 Ocak 2020, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X