Bahara doğru 10 yeni albüm

Bahara doğru 10 yeni albüm

Hâlâ kar yağıyor olsa da önümüz bahar... Takip ediyorsanız eğer güzel konserler ve festivaller bizi bekliyor. Yeni albümler de çıkıyor bu arada. Hafta sonu fırsattan istifade yeni çıkan albümlerden bahara doğru on adedini sizlerle paylaşmak ve bir an önce dinlemenizi sağlamak istedik. Aşağıda 10 yeni albüm hakkında kısa notlarımızı bulabilirsiniz. Eğer 'benim o kadar vaktim yok' diyorsanız isimlerin yanlarına koyduğumuz (*) işaretli olanlar editoryal tavsiyelerdir. Karar sizin.

 


 

Manuel Valera; Distancia

 

 

Latin müziğin modern besteci ve icracılarından Manuel Valera pandemi sonrası yaraları sarmak ve kayıpları hatıralara taşımak amacıyla bir big band formatının geniş ses yelpazesini kullanmayı tercih ettiği yeni albümü "Distancia"yı yayınladı. Distancia malum mesafe demek, mesafe de pandemi yüzünden son iki yılın vazgeçilmez tabiri haline geldi ama işin kötü yanı mesafe tedirginlikleri ve yalıtılmışlığı artırınca insanî ilişkilerde mesafelere dönüştü. Valera yeni albümünde hem önemli solistlere yer veriyor, hem büyük orkestranın sound imkanlarından faydalanarak mesajını aktarıyor.

 


 

Mindi Abair; Forever

 

 

Pop caz saksofoncusu Mindi Abair de baharı yeni albümle karşılamış. pop caz saksofon çalan ama şarkı da söyleyen Abair herkes pandemide kapanırken ben albüm kaydediyordum diyerek 2020'de kaydettiği çalışmayı bugünlerde yayınlamış. Eve kapanmayı içe kapanmak olarak tarif eden Abair'in albümünde Kenny Wayne Shepherd, Raul Malo, Steve Perry ve Rick Braun gibi önemli isimler yer almış. 'Bir geri dönüş albümü yapmak istedim' diyor Abair ve albümdeki müzikler pop cazdan ziyade pop-rock olmuş. Güçlü bir geri dönüş olması için de Forever gibi bir albüm adı kullanmayı tercih ettiğini söylüyor.

 


 

Hal Galper; Invitation To Openness: Live At Big Twig

 

 

Hal Galper Türiye'de pek tanınmıyor ama 83 yaşında müthiş bir eski nesil caz piyanistidir. Oldukça üretken bir sanatçı olan Galper yaşına rağmen hâlâ konserler veriyor, albümler kaydediyor. Sanatçının son albümü bir canlı kayıt çalışması. 1960'larda Sam Rivers'ın geliştirdiği söylenen müzikte rubato yaklaşımını esas alan bir müzik yapan Galper uzur süredir birlikte çaldığı iki arkadaşının yerini Tony Marino ve Billy Mintz'in aldığı yeni üçüsüyle kaydettiği çalışması kesinlikle merak etmeye değer. Henüz dijital platformlarda yer almayan albümün orijinalini intenetten satın almak mümkün.

 


 

Melissa Aldana; 12 Stars

 

 

Melissa Aldana daha geçen ay CRR'de değil miydi? Demek buraya geldiğinde 12 Stars isimli albümünü yeni yayınlamıştı. Aldana yeni çalışmasında çocuk yetiştirmeden kendini sevme kavramlarına yeni nesil ilgi alanlarıyla meşgul, daha anlaşılır ve dünyevî şeyler ama öte yandan tarot falına karşı da ilgisi varmış. Şili asıllı saksofon sanatçısı yeni çalışmasında Sullivan Fortner, Kush Abadey ve Pablo Menares gibi önemli isimlerle çalışmış. Hakkında hiç bir şey bilmeseniz dahi merak etmeniz gereken bir albüm olduğunu söyleyebiliriz.

 


 

Alexander Claffy; Good Spirits  (*)

 

 

Doksanların genç aslanlarının yerini yeni genç aslanlar almaya başladı. Onların arasında Alexander Claffy de var. Doksanların genç aslanları neo klasik caz icra ediyordu, yeni genç aslanların elindeki ses paleti daha geniş bir havzaya sahip. Bir New Yorker olan Claffy'nin yeni çalışması yeni genç aslanlar türünün önde gelen örneği olmaya aday. Claffy albümde daha ilk parçası "Inner Glimpse"deki enerijisiyle tam gaz tüm albümü dinletecek gibi duruyor.

 


 

Milt Jackson And The Thelonious Monk Quintet Blue Note Classic Series  (*)

 

 

Yeni albümler arasında yeni basım bir klasikten söz etmek gerek. Blue Note firmasının tamamen analog olarak orijinal formattan üretilen serisi koleksiyonerler için biçilmiş kaftan değerine sahip. Şüphesiz tavizsiz koleksiyonerler bu albümlerin orijinal olanlarına, yani kendi tarihinde basılmış olanlarına sahip olmak ister ama o imkanın sınırlı ve pahalı olduğunu düşünürseniz yeniden basım olan bu fırsatlar hiç de az imkan değil.

 


 

Sonic.Art Saxophone Quartet; Tango / Cuatro Estaciones Po. (*)

 

 

Astor Piazzolla'nın Tango Nuevo'su bestecinin ölümünden 30 yıl sonra hâlâ popüler. Başka hiçbir müzik, klasik konser dinleyicisini hafif ilham perisi, dünya müziği aşığı veya caz tutkunu ve çağdaş müzik uzmanı kadar büyüleyemez. Sonic Art Saksafon Dörtlüsü, Arjantinli büyük usta tarafından tangonun ritmik enerjisini çok farklı şekillerde sahneye taşıyan üç büyük süit hazırlamış ve Valentin Butt'ın akordeonu ise "Tango Sensations"da kusursuz rengi sağlıyor. Arkasında büyük bir hikaye barındıran tango tarihi günümüze caz kadar canlı ve yaşanan bir müzik olarak gelmedi ama büyüsü hâlâ etkileyici. Bu albüm, Sonic.Art Saxophone Quartet'i tanımak için de iyi fırsat.

 


 

Zenzile: The Reimagination Of Miriam Makeba

 

 

1960'ların Miriam Makeba'sını yaşı yetenler ve popüler müzik tarihine meraklı olanlar bilir ama şimdi genç nesiller de Somi sayesinde tanıyacak ve merak edecek. Makeba'nın 90. doğum yılında pyasaya sürülen albüm "Zenzile" genç seslerin yıldız isimleriyle dolu ki bunlar arasında Gregory Porter, Angelique Kidjo, Seun Kuti ve daha fazlası var. Somi Türkiye'de konser verdi. Bu albümle Makeba'nın yeniden hayal edilerek ve saygı sunularak onurlandırılması hoş bir jest olmuş.

 


 

Jr Mance Trio; Deep: The Classic 1980 New York Studio SESSION Remastered, Refreshed And Reimagined. (*)

 

 

Arşivciler için bir albüm önerimiz daha var. Jr. Mance'ın Deep isimli çalışması baş döndürücü bir güzelliğe sahip. Derin blues'un inanılmaz ustası Mance hem eğlenceli hem duygulu hem ağlamaklı olabiliyor. Duygular sanki adamın cebinde ve çalmaya başlayınca ceplerinden dışarı taşıyor. Bu kayıt yine canlı bir performans. 1980'de NY Downtown Sound'da kaydedilmiş. Kayıt mühendisi 'fazla vaktim yoktu, o an ortaya çıkan gerçek bir an'ın müziğiydi' diyor. Bu kayıtlar daha önce kaset olarak yayınlanmış ama LP olarak basılması yeni ve haliyle çok daha değerli.

 


 

Smith III, Walter, Matthew Stevens, Kris Davis, Dave Holland Terri Lyne Carrington; In Common III

 

 

İsimleri okuyunca düşünmek ne kelime, insanın derhal albümün içine dalası geliyor. On albüm bahara başlangıç serimizin son albümü yeni bir çalışma olsun. Walter Smith ve Matthew Davis'in başı çektiği doğaçlama ağırlıklı maceraperest ikili yanlarına ustaları almış. Bu albüm aslında In Common isimli proje fikrinin üçüncü çalışması. Önceki albümlerde Nate Smith, Linda May Han Oh ve Marcus Gilmore gibi isimler vardı, yenisinde yukardaki isimler var. Yenisi, eskisi ne varsa hepsi dinlerenek silip süpürülmeli başka izaha gerek yok.

 

Cazkolik.com / 19 Mart 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.