Barış Demirel'in Haziranda çıkacak yeni albümü ilk teklisi "Sal Beni" gibi ise gardımızı almamız lazım

Barış Demirel'in Haziranda çıkacak yeni albümü ilk teklisi "Sal Beni" gibi ise gardımızı almamız lazım

Barış Demirel'in müziğini dinlemek Emir Kusturica'nın bir dönem çok izlenen filmi "Underground"u izlemek gibi gelmişti başta. Trompeti, ayağını bastığı topraktan soluyan bir sese sahip. Caz mıdır yoksa folk mu, elektronika mı yoksa hip hop mı, pop mu, rock mı... Bugün artık caz müziğin yeni hibrit nefesi tüm bu seslere kucak açan bir kapsayıcılığa sahip.

 

Barış Demirel'i on yıldır dinliyoruz. Sağ ayağını caza basan bir solak gibi, hareket alanı sınırları belirsizleştiren şahsa münhasır ifadelere sahip zeki ve sezgisel bir müzik onunkisi. İlk albümü "T.E.A.R."ın ilk parçası "Ağahamam Apartmanı'nda Bir Çiçek" kulağa Parisli bir levanten Maalouf'un trompeti gibi geliyordu meğer aslında Barış Demirel kendi bildirisini seslendiriyormuş. O sihirli ilk albüm "T.E.A.R."da o zaman bunu tam anlamamış idiysek de artık biliyoruz.

 

Bir özeleştiri yapmak bakımından biz cazseverler mesela Tigran Hamasyan'daki boncuğu bulmaya odaklanana kadar Barış Demirel'i can kulağıyla dinleseymişiz "Aşk Fezalarında Meşk Astronotu" ya da "Bium Bium Bambalo"nun etkisini o dakika hisseder, yerli semada son on yılın en iyi albümlerinden biri olduğunu söylemiş olurduk.

 

Barış Demirel "T.E.A.R." albümünün üzerine dört yıl sonra "Fail Play" albümünü koydu. Kelime oyunlarına yatkınlığını ilk albümden farketmiştik. Her parçanın isminde yeni oyunlar arayarak geldik bugüne. Demirel, Haziran ayında yeni albümü "Mutluluklar"ı yayınlayacağını duyurdu. Şimdi haliyle bu isimde de bir mânâ arayacağız. Covid zamanında ne mutluluğu? Bakalım ne çıkacak derken ilk single çalışması iki yıldır birlikte çalışmalarını dinlediğimiz Da Poet ile kotardığı bir çalışma "Sal Beni" geldi.

 

 

Ne kıymetli şu kibirim

 

 

Şarkı sözlerindeki metaforlar kafa karıştırıcı olabiliyor ama Demirel'in sözleri tövbenin kıyısına gelip de günaha yatkınlığımızın çaresizliği gibi ki işte o zaten kibir oluyor. 'Ne kıymetli şu kibirim / Niye yaptım yine yine bile bile'.

 

Müzikle sözün doğru eşleşmesi son derece değerli. Kendini sonraki yıllara atabilen şarkıların bu bariyeri aşabilmeleri lazım. "Sal Beni" sözleri ve buruk trompetiyle o kişi olmadıklarının farkında olanlara iyi gelecek bir şarkı. Albümün kalanı da böyle ise şimdiden gardımızı almakta fayda var.

 

Cazkolik.com / 25 Mart 2021, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.