Bas testi için en iyi 20 parça

Bas testi için en iyi 20 parça

Müzikseverler için bas sesi fanatizmdir. Eskiden, internet öncesi dönemde müzik setlerinde, arabalarda basları daha güçlü sistemler için ne paralar harcandı, ne servetler saçıldı. Bir de, arkadaşlar arası hava atmalı rekabetler oluştu. O dönemi artık unuttuk ama bas sevdası hâlâ sürüyor. Yeni trend internet üzerinden dinlediğimiz, kablolu veya kablosuz, kulaklıkla ya da değil, hifi ya da olmayan her tür sistemdeki bas sesleri. Aslında, araçlar da, dinleme şekilleri de değişti ama daha çok bas sevdası hiç değişmedi diyelim çıkalım işin içinden. HiFi uzmanları ister eski sistemlerle ister internet üzerinden her nerden dinliyorsanız dinleyin cihazlarınızda bas testi yapmanız için mutlaka dinlemeniz gereken 20 parçayı belirledi. Bakalım bunlar hangi parçalarmış...


Kablosuz kulaklıktan hifi cihazlara bas testi yapmak için en iyi 20 parça


Herkes düşük frekansı sever. Subwoofer da kullansanız aşağıdaki parçalar kurulumunuzda düşük perde frekanslarını nasıl idare etmeniz gerektiği konusunda size yol gösterici olacak. Bu parçalar müziğin tüm türlerine ait, bu bakımdan geniş bir yelpaze örneklemesi sunuyor.


Fat Larry`s Band - Act Like You KnowDaha ilk dinlediğinizde seksenlerin başına gittiğinizi anlayacağınız bir parça. Frekans spektrumunun alt ucunda yukarı ve aşağı kaydırılan bas notaları sağlam, doğal ve ayrıntılarla dolu olmalı. Vokaller ve tuşlular serinin diğer ucunda güzel bir yan yana gelme şansı veriyor.


Massive Attack - AngelTrip hop kralı Massive Attack’ın “Angel”ı subwoofer’lar için harika bir egzersiz. Parça ilerledikçe dişliler arası geçişlerle bas notaları açılıyor, doku değişimi oluyor, ses seviyesi yükseliyor.


New Order - Age of ConsentCazseverler ne kadar tanır bilmeyiz ama Peter Hook’un bası müzikte en tanınan sesler arasında gelir. Bu parça basit ve etkili bir çalışma olarak test için ideal bir seçim.


Rhythm & Sound - Mango DriveMoritz von Oswald ve Mark Enestus dub teknonun vaftiz babasıdır. Temel kanal olarak bilinen ritm ve sese odaklanır. Tekrarlayan bir alt bas sesi yavaşça ve incelikle filtrelenerek kulakları meşgul ederken jilet keskinliğindeki reggae saplamaları frekans aralığını yükseltir.


Igor Stravinsky - The Rite of SpringIgor Stravinsky ne âlâkâ demeyin. Stravinsky’nin özellikle son bölümde orkestranın kendi içindeki üstünlük mücadelesini vurmalı davullarla, kızgın telliler ve pirinç enstrümanlarla hassasiyet gerektiren bir kakafoniyi idare ediyor.


Van Morrison - Moondanceİşte, cazseverlerin de seveceği bir parça. Van Morrison’ın yürüyen bası bir yandan Morrison’ın sesini, öte yandan saksafon, flüt ne varsa şarkıya tüm giriş çıkışları basın sabit dengesi üzerine kurguluyor. Sağolasın bas!


Mala - New Life Baby ParisHoparlörleri zorlayacak parçalardan biridir bu dinlediğimiz. Dağınık davul sesi, derin bas vuruşları, yetenekli bir el isteyen karmaşık ritm, bıçak hisli synth test için iyi bir fırsat.


Miles Davis - So WhatOuvvv… Bebeğim burda da çıktı… Kontrbas test etmesi en zor seslerden biri. Bu aynı zamanda sahip olduğunuz cihazların kalitesi için de test demektir. Sınavı geçmesi kolay değil. Bu parçayı dinlerken odayı hissediyor, dumanın kokusunu alıyorsanız sınavı geçtiniz demektir.


The xx - FantasyReverb’li gitar, minimal bir davul ve ağır bas notaları xx tarzı bir müzik. Mesela dizüstü bilgisayarlarda bu parçanın yarısını dinleme imkanı olmaz. Baslar vızıltılı kuru bir gürültüye döner. Elinizde sadece gitar rifleri kalır. Ne olacak o zaman? Neymiş, dinledim, hadi canım...


Ini Kamize - World A MusicBas hakkında konuşmak istiyorsanız reggae hakkında da konuşmak zorundasınız. Türkiye’de de konserini izlediğimiz Sly and Robbie prodüksüyonu bu çalışma basları gerçekten zorluyor.


Rage Against the Machine - Bullet in the HeadFunk metal markası Rage Against the Machine’in 51 yaşındaki basçısı Tim Commerford’un parçanın girişinde parçalamaya başladığı bas sesleri gitar katmanlarında ses duvarı gibi durmuyor, tellerin tokatını suratında hissediyorsun. Parçanın son bölümünde headbang’in kafa koparması işten bile değil.


Hans Zimmer - TimeHans Zimmer’i nerden tanıyoruz, elbet film müziklerinden. Filmler üzerinden yürürsek eğer iş bu parçada Inception filmi kadar katman var deyebiliriz. Eğer odanızda dağılan müzik mezzo’dan forte’ye geçerken 5 şiddetinde bir pasifik fırtınası yaratmıyorsa o müziği dinlememişsiniz demektir.


Bicep - AuraBu Aura kaydı için dönen geyiklerden biri stüdyoda bas o kadar yüksek ses çıkardı ki ses kartını yaktı hikâyesidir. Elbet yüksek ses her şey değildir ama keskin, kontrastlı, pürüzsüz derin basları kim inkâr edebilir. Bunları işitebiliyorsan o gürültü değildir. Öbür türlü gürültü olur.


Dead Prez - Hip HopÜstünüze yığılan bir bas türü… Hip Hop olmadan böyle bir dosya derlemesi zor. Daha ilk saniyeden sanki düğme açılmış gibi bir bas saldırısı. Titreyen alt frekans üstünlüğü. Sona doğru anlık bir duraklama hızı ve dinamizmi artırıyor.


Talking Heads - Burning Down the House“Evin yıkın!” diyen bir Talkin Heads klasiği de listede. Fankodelik müziğiyle basçı Tina Weymouth’un bas rifleri tempoyu boğmadan, öne çıkmadan, geri düşmeden tam ve derin sesin duyulması ihtiyacını hissettiriyor.


Anton Bruckner - Symphony No.7Bu testi niye yapıyoruz? Sahip olduğunuz sistemin yeteneklerini anlayabilmek için değil mi. İşte, bu amaçla tam bir saatlik test imkanı sunan bu müzik tıpkı plağın ya da CD’nin üzerindeki yivler, oluklar ya da ses dosyasının inişli çıkışlı yivleri sesin her ihtimalini size dinletiyor. Tubalar, timpaniler, kontrbaslar, obualar, yaylılar, frekanslar, derinlikler… ses sisteminize sorun çıkarmaya aday ne varsa bu kayıtta kanlı canlı görebilirsiniz.


Muse - HysteriaMuse’un bulanık baslı, pürüzlü müziği bol miktar detay hissetmek bakımından pek fırsat vermeyebilir ama bu ses duvarı içinden bu ayrıntıları alıyorsanız sahip olduğunuz sistem iyi demektir.


James Blake - Limit to Your LoveParça başladığında kırılgan/sorunlu vokalle birlikte ilerleyen basit piyano akorları yürüyüp giderken bir anda zeminin altından gelen, metro geçiyormuş, ya da allah göstermesin deprem oluyormuş hissi veren titremeleri duyuyorsanız sisteminizin işini yapıp yapmadığını anlayacaksınız demektir.


Thundercat - Uh Uhİki dakikalık bir fırtına. Bu fırtınayı atlatmak basçı için de dinleyici içinde sağlam bir pratik demektir. Thundercat bugüne kadar üç albüm yayınladı. Bas hattı hızlı ve düzensiz ilerleyen parçanın jazz fusion funk formu özellikle genç basçıları tahrik edeci özellikte.


Photek - Hidden CameraPhotek’in ilk albüm çalışmasından seçilen bu örnek kontrbasın gerçekçi bas dokusu ve müziğe incelik kazandırması bakımından otantik bir örnek oluşturuyor. Müziğin üst kısmında karmaşık davul desenleri kuşağı ve zihni meşgul ederken aşırı yüklenilmeyen bas karışımı hoş bir sıcaklık yaratmış.


Cazkolik.com / 04 Eylül 2019, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.