Bayburt’un ses mirası ‘Söyleyim Bayburt’un vasfı halini…’

Bayburt’un ses mirası ‘Söyleyim Bayburt’un vasfı halini…’

Baksı Kültür Sanat Vakfı, Baksı Müzesi ile “geleneği gelecekle buluşturma” yolculuğuna yeni bir etap ekliyor. “Bayburt Halk Müziği” projesi şehrin arşivlerde unutulan, ilgisizliğe terk edilen müzik varlığını anımsatmayı ve yeniden erişilebilir kılmayı hedefliyor. Proje kapsamında, müzik araştırmacısı Melih Duygulu’nun kaleme aldığı “Bayburt Halk Müziği” adlı kitap, Bayburt’un Cumhuriyet dönemindeki müzik ortamını ve halk müziği üretimini tüm yönleriyle ortaya koyuyor. “İlk Kayıtlarıyla Bayburt Türküleri” adlı CD çalışması ise Bayburt halk türküleri repertuvarında yer alan ve radyo arşivleri ile bestecilerin ikinci, üçüncü kuşak yakınlarından derlenen eski kayıtlardan oluşuyor.

 

Baksı Kültür Sanat Vakfı kurucusu Prof. Hüsamettin Koçan, “Bayburt Halk Müziği” projesini “kaybolmakta olan bir geleneği gelecek kuşaklara aktarma görevi” olarak tanımlıyor ve şunları söylüyor: “Bayburt müzik dünyası, farklı kaynaklardan beslenmiş güçlü bir geleneğe sahiptir. Ancak, mevcut malzeme bilimsel yöntemlerle derlenip arşivlenmediği için dağınık durumdaydı. Bu yüzden, geniş zamana yayılan, zorlu bir çalışma yapıldı. Pek çok kişinin titiz emeğiyle gerçekleşen bu çalışmanın yalnızca Bayburtlular’a ya da müzik araştırmacılarına değil, halk müziğine ilgi duyan herkese seslenmesini umuyoruz.”

 

Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunu olan ve MSÜ Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yapan Melih Duygulu’nun hazırladığı, Aydın Doğan Vakfı’nın katkılarıyla yayınlanan “Bayburt Halk Müziği” kitabında, yöresel türkülerin temaları, tür ve şekil özellikleri, ezgilerin müzikal yapısı, varyantları, müziğin icra mekânları, kullanılan çalgılar, halk oyunlarına eşlik eden müzikler, âşıklık geleneği, Bayburtlu ozan ve müzisyenler, Bayburt halk müziği derlemeleri ve türkü notaları yer alıyor. Bu notalar, en eskisi 1929, en yenisi 1978 yılına ait eski kayıtlar dinlenerek yazılmış. Kitaba eşlik eden sararmış arşiv fotoğrafları ise yalnızca müzik mekânlarına ve sanatçılarına değil, aynı zamanda dönemin sosyal yaşamına da ışık tutuyor.

 

“Bayburt Halk Müziği” projesinin koordinatörü Ahmet Çağıldak “İlk Kayıtlarıyla Bayburt Türküleri” adlı CD çalışması için çok boyutlu ve derinlemesine bir araştırma yapıldığını vurguluyor. Çağıldak, “Bayburt halk müziği repertuvarının 100’den fazla eserinin ne yazık ki pek azının eski kayıtlarını elde edebildik. Bu kayıtları çeşitli kaynaklardan araştırıp biraraya getirmek, stüdyoda, dinlenebilecek hale getirmek olağanüstü emek, zaman ve özveri isteyen bir iş oldu,” diyor. Danışmanlığını Bülent Ortaçgil, İhsan Apça, Erkan Oğur, Hasan Saltık ve Sercan Yılmaz ‘ın üstlendiği albümün ses tamiri ve stüdyo işlemlerini İhsan Apça, yapımını ise Kalan Müzik gerçekleştirdi. 

 

Künye
BAYBURT HALK MÜZİĞİ
Yazar: Melih Duygulu
Editör: Ahmet Çağıldak
Proje Danışmanları: Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, Hasan Saltık
Baksı Kültür Sanat Vakfı Yayınları, Eylül 2020
218 sayfa / 19 x 23,5 cm

 

Cazkolik.com / 22 Ocak 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.