Beatles'ın "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" albümü cazcılara teslim edilirse ne olur?

Beatles'ın "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" albümü cazcılara teslim edilirse ne olur?

Caz müzisyenlerinin geçmişin popüler albümlerine ilgileri çarpıcı yorumların ortaya çıkmasını sağlıyor.

 

The Beatles'ın 1967 yılı albümü "Sg. Pepper's Lonely Hearts Club Band" her parçası farklı bir cazcıya emanet edilerek ortaya zengin bir müzikal perspektif çıkması sağlanmış.

 

Muhtemelen bu caz müzisyenleri bu müziklerle büyümüş insanlardı, şimdi onları yorumlamaları ilginç bir karşılaşma olmuş. The Beatles'ın orijinal albüm sıralamasına göre yayınlanan remikslerin ilki caz davulcusu Antonio Sanchez'in albüme adını veren "Sg. Pepper's Lonely Hearts Club Band" olmuş.

 

Ardından, caz gitaristi Mary Halvorson'un orijinal albümün ikinci parçası olan "With a Little Help from My Friends" gelmiş. Remiks olarak yapılan kayıtlar hem sanatçıların bildiğimiz tarzlarının zenginliğine işaret ediyor, hem müzikal tavırların ayırdedilmesini sağlıyor. Halvorson'un 'akortsuz' remiksi albümün en ilginç yorumlarından biri olmuş.

 

The Beatles'ın bu albümdeki en ünlü parçası olan "Lucy in the Sky with Diamonds" davulcu ve elektronik müzikler ustası Makaya McCraven'a nasip olmuş. Tipik bir Beatles şarkısı tipik bir Makaya McCraven tarzına nasıl dönüşür iyi bir örnek.

 

"Gettin Better" remiksinde Wildflower adı gibi vahşi bir saksofon doğaçlamasna yönelirken piyanist Cameron Graves Beatles'ın !Fixing Hole" isimli parçasını bir deneysel piyano solosuna dönüştürmüş.

 

Keyon Harold'ın remikslediği "She's Leaving Home" Beatles'ın orijinalinde viyolonselli bir şarkıydı ve folk bir havası vardı. Harold şarkının sözlerindeki havayı piyano trompet ikilisinin çizgisine emanet etmiş. Ödüllü arpist Brandee Younger'ın "Being for the benefit of Mr. Kite" remiksi ilginç iken bir sonraki Onyx Collective remiksi "Within Without You" kafaları karıştıran bir yoruma imza atmış.

 

Albümün devamında Sullivan Fortner "When I'm Sixty Four", Miles Mosley sert bir "Lovely Rita", Shabaka and the Ancestors "Good Morning Good Morning"de kendisine verilen malzemeyi yine kendisi gibi bir işe çevirmiş. Antonio Sanchez'in "Sg. Pepper's Lonely Hearts Club Band" reprise'ının ardından remiksler The Juju Exchange'in "A day in the Life" remiksiyle sona ermiş.

 

Cazkolik.com / 20 Aralık 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.