Beni yerden kaldır...

Beni yerden kaldır...

Kimileri Norah Jones'u sadece yağmurlu öğleden sonraları cazla akan tembel melodileri tertemiz seslendiren bir ses olarak biliyor olabilir. İkbinlerin başından beri diskografisini takip eden kimileri ise paletini yeniden tanımlayan biri olarak gördü. “Little Broken Hearts” da Danger Mouse ile sinematik rock'a yaslandı, Puss Boots N Boots ve Outkast ile country sınırlarına dayandı. Birçok kişi ise 2016 yılında yayınladığı “Day Breaks” albümünü caz çekirdeğine geri dönüş olarak övdü.

 

Şimdi, Norah Jones yeni albümü “Pick Me Up Off the Floor” (Beni Yerden Kaldır)'da üzerine kayıtlı tür tabelalarının ağırlığını temizleyerek sahip olduğu iki gücü netleştiriyor; Berrak sesi ve empati becerisini. Varoluşsal dehşet hakkında şarkı söylemek, karanlıkta umut bulmak ya da kalp kırıklığının acısını fark etmek, Jones bu duyguları nazikçe kişisel eylem ve duygu anlarına çeviriyor. Albümün adı, bu ikili güçle ilgileniyor, ortaya koyuyor ve birinin elini uzatmasını istiyor. Çeşitli rahatsızlıkları Jones'u huzursuz etmişti, ancak onları şarkıya dönüştürme süreci bu albümle bir yükseliş eylemine dönüştü.

 

Jones, 2019 yılında "Begin Again" şarkısıyla başladığı süreci, sonuçta, elinde bir albümden fazla sayıda şarkıyla beraber kendini bir dizi stüdyo kaydına başlamış halde buldu. Müzikal sınırları 'dark blues'dan pop caza, oradan Motown sounduna kadar genişletmesine rağmen Jones büyük duyguları basitçe iletmeyi becerebilen bir sanatçı. “How I weep, and I sleep, and I march, and I dance … but inside, inside I weep” gibi sözler dinleyiciye kalbini açan bir tavra sahip. Yalın ve minimalist sözler doğrudan anlattığı hikâyeye odaklıyken müzikal varoluşunu ise kemanla dengeliyor.

 

Şarkı sözlerindeki rafine duygu sanki yaşanan her acılı andan hemen sonra yazılmış gibi duruyor. Albümün öne çıkan şarkısı "Heartbroken, Day After" kızgınlığı ve özlemi beraber sarmalıyor. “Ah hey, hey, iyi olacak küçük çocuğum / söz veriyorum yolumuzu bulacağız” sözlerini kasvetli “Bir çıkış yolu bulun!” bağırışı tamamlıyor.

 

Elbette bu şarkıyı ve albümün belki de genelini Trump'ın başkanlığına dair bir protesto duygusu altında tarif etmek de çoğu kişiye cazip gelebilir. Mesela, “I’m Alive” şarkısı basit ve doğrudan bir umut ifadesidir. Jones'un sözleri siyasi alanla kişisel alan arasında gezinerek endişe, korku, kayıp ve umut gibi büyük kelimeleri biraraya getiriyor. “Pick Me Up Off the Floor” albümü acılı anlarda kalırken sisten çıkmamıza yardım eden bir kalp ağrısı bulutuna hem trajik hem de tatlı bir şekilde yansıyan uyumlu bir yolculuktur.

 

Lior Philips

 

Bu yazı 12 Haziran 2020 tarihinde Variety dergisinde yayınlanmıştır.

 

Cazkolik.com / 14 Haziran 2020, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X